KOŁO EMERYTÓW PSP
NSZZ Solidarność
Statystyki
Licznik Odwiedzin
Dzisiaj7
Wczoraj69
Wizyt w tygodniu550
Wizyt w miesiącu1511
Łącznie wizyt96167

VCNT - Visitorcounter
Kalendarz
Zegar
POGODA

 

 

 

 

tel. (54) 280 37-37 (54) 280 91-53 Herb

woj. kujawsko-pomorskie
ul. Strażacka 4, 87-500 Rypin


TELEFONYALARMOWE:     998    112

Poradnik „Hymn Polski” czyli jak śpiewać z szacunkiem i bez błędów

Poradnik pt. „Hymn Polski” jest dostępny w formie pliku do czytania i do samodzielnego wydrukowania tutaj

Bezpieczne ferie w Rypinie

Rypińscy strażacy oraz policjanci w ramach kampanii „Kręci mnie bezpieczeństwo przez cały rok szkolny” oraz "Bezpieczne ferie" w dniach 6 - 7 lutego 2018 r. zorganizowali kolejny już z cykli spotkań  skierowanych do dzieci w związku ze zbliżającymi się feriami zimowymi. Były pokazy ratownictwa oraz profilaktyczne rozmowy na temat bezpieczeństwa. W pokazach udział wzięli uczniowie ze szkół miejskich w Rypinie. Pokazy odbyły się nad Stawem w Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji w Rypinie.


Bezpieczne ferie w gminie Skrwilno

Rypińscy strażacy oraz policjanci w ramach kampanii „Kręci mnie bezpieczeństwo przez cały rok szkolny” oraz "Bezpieczne ferie" w dniu 5 lutego 2018 r. zorganizowali czwarty już z cykli spotkań  skierowanych do dzieci w związku ze zbliżającymi się feriami zimowymi. Były pokazy ratownictwa oraz profilaktyczne rozmowy na temat bezpieczeństwa. W pokazach udział wzięli uczniowie ze szkół z gminy Skrwilno. Pokazy odbyły się nad Stawem w Parku w m. Skrwilno.


Turniej w piłce halowej

3 lutego br. na hali Rypińskiego Centrum Sportu odbyły się Mistrzostwa Rypina o Puchar Burmistrza Miasta w Piłce Halowej. Na parkiecie spotkało się osiem drużyn z powiatu rypińskiego.Na trzecim miejscu uplasowała się TEAM RYPIN, która wygrała z drużyną CZARNI MAŁEJ 6:0, przy czym 5 bramek strzelił najlepszy strzelec turnieju Paweł Kukowski. Team Rypin niestety nie obronił zeszłorocznego tytułu. Po zaciekłej i pełnej emocji grze do walki o pierwsze miejsce stanęli: STRAŻ i MITO SPEDYCJA. Mecz zakończył się wynikiem 0:0, o zwycięstwie zadecydowały rzuty karne. Ostatecznie z wynikiem 3:2 wygrała drużyna STRAŻY. Najlepszym bramkarzem turnieju został Rafał Orędowski. Nagrody oraz puchary wręczał Burmistrz Miasta Rypin Paweł Grzybowski.

Zdarzenia

03.02.2018 R. - BUDYNEK MIESZKALNY

W dniu 03.02.2018 ok. godz. 08:40 wpłynęło zgłoszeniu o wybuchu pieca i wydobywającym się dymie z budynku mieszkalnego w m. Bielawki gm. Wąpielsk. Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano przewróconą na samochód osobowy jedną ze ścian budynku mieszkalnego. W wyniku zdarzenia poszkodowana została jedna osoba (mężczyzna) u którego po przybyciu na miejsce zespołu ratownictwa medycznego lekarz stwierdził zgon. Po zabezpieczeniu miejsca zdarzenia ratownicy w sprzęcie OUO podali jeden prąd wody w natarciu gasząc pożar. Następnie przy pomocy wentylatora oddymiono pomieszczenie . Podczas działań ewakuowano również pozostałych mieszkańców (trójkę dzieci i kobietę). Po przybyciu na miejsce Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego, ratownicy przy użyciu płyt dostarczonych przez Urząd Gminy Wąpielsk zabezpieczyli pomieszczenie przed działaniem warunków atmosferycznych kończąc na tym działania. W działaniach Udział brały zastępy OSP z Wąpielska  i Radzik Dużych oraz trzy samochody z KP PSP w Rypinie.

Bezpieczne ferie w gminie Rogowo

Rypińscy strażacy oraz policjanci w ramach kampanii „Kręci mnie bezpieczeństwo przez cały rok szkolny” oraz "Bezpieczne ferie" w dniu 01 lutego 2018 r. zorganizowali trzeci już z cyklu spotkań  skierowanych do dzieci w związku ze zbliżającymi się feriami zimowymi. Były pokazy ratownictwa oraz profilaktyczne rozmowy na temat bezpieczeństwa. W pokazach udział wzięli uczniowie ze szkół z gminy Rogowo. Pokazy odbyły się nad jeziorem Huckim.

 

 

Bezpieczne ferie w gminie Brzuze

Rypińscy strażacy oraz policjanci w ramach kampanii „Kręci mnie bezpieczeństwo przez cały rok szkolny” oraz "Bezpieczne ferie" w dniu 31 stycznia 2018 r. zorganizowali drugi już z cyklu spotkań  skierowanych do dzieci w związku ze zbliżającymi się feriami zimowymi. Były pokazy ratownictwa oraz profilaktyczne rozmowy na temat bezpieczeństwa. W pokazach udział wzięli uczniowie ze szkół z gminy Brzuze. Pokazy odbyły się nad jeziorem Brzuskim.Ślubowanie strażaka

29 stycznia 2018 roku w Komendzie Powiatowej PSP w Rypinie odbyła się narada z załogą podczas której ślubowanie złożył nowo przyjęty strażak Piotr Obarowski. Ślubowanie przyjął mł. bryg. Robert Wiśniewskil Komendant Powiatowy PSP w Rypinie w obecności strażaków systemu zmianowego oraz codziennego. Jest to bardzo uroczysty moment w życiu zawodowym każdego strażaka. Ślubowanie stanowi symbol pełnego włączenia do służby strażackiej oraz wzmacnia świadomość własnej tożsamości zawodowej.

 

Bezpieczne ferie w gminie Wąpielsk

Rypińscy strażacy oraz policjanci w ramach kampanii „Kręci mnie bezpieczeństwo przez cały rok szkolny” zorganizowali działania skierowane do dzieci w związku ze zbliżającymi się feriami zimowymi. Były pokazy ratownictwa oraz profilaktyczne rozmowy na temat bezpieczeństwa.

Dzisiaj (29.01) na zaproszenie Komendy Powiatowej Straży w Rypinie oraz Komendy Powiatowej Policji w Rypinie uczniowie wszystkich Szkół Podstawowych gminy Wąpielsk stawili się nad jednym z akwenów wodnych w miejscowości Długie. Celem spotkania było przekazanie młodym kilku rad na temat bezpieczeństwa podczas zimowych zabaw. Było to pierwsze spośród 8-miu spotkań przygotowanych przez służby w ramach zbliżających się ferii zimowych.
Strażacy zaprezentowali zasady udzielania pomocy osobom, pod którymi załamał się lód z wykorzystaniem dostępnych przedmiotów. Jednocześnie przestrzegli dzieci, aby do jazdy na lodzie wybierali specjalnie przygotowane lodowiska, a omijali zamarznięte jeziora i stawy, ponieważ nigdy nie można być pewnym wytrzymałości tafli lodowej.


Bezpieczne ferie 2018

W ramach kampanii BEZPIECZNE FERIE 2018 w każdej z gmin (z udziałem wszystkich szkół terenu powiatu rypińskiego) organizowane będą praktyczne pokazy zachowania się na lodzie.  Zaprezentowane zostaną zasady udzielania pomocy osobom, pod którymi załamał się lód z wykorzystaniem dostępnych przedmiotów.
Kampania realizowana zostanie z Komendą Powiatową Policji w Rypinie, samorządami jak również druhami OSP.
Plan pokazów:
29 stycznia – gm. Wąpielsk, jez. Dłuskie godz. 10:00
31 stycznia – gm. Brzuze, jez. Brzuskie godz. 10:00
1 lutego – gm. Rogowo, jez. Sitnica godz. 9:00
2 lutego – m. Rypin, staw MOSiR godz. 10:00 SP nr 1
5 lutego – gm. Skrwilno, staw w Parku godz. 10:00
6 lutego – m. Rypin, staw MOSiR godz. 10:00 SP nr 3
8 lutego – gm. Rypin, Park Sadłowo godz. 10:00 
9 lutego – gm. Rypin, Balin godz. 10:00

Narada podsumowująca rok 2017

W czwartek 25 stycznia odbyła się narada podsumowująca działalność Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Rypinie oraz jednostek ochrony przeciwpożarowej z terenu powiatu w 2017 roku.

W naradzie udział wzięli m.in. nadbryg. Janusz Halak – Komendant Wojewódzki PSP w Toruniu, mł. bryg. Robert Wiśniewski – Komendant Powiatowy PSP w Rypinie, z-ca Komendanta Powiatowego bryg. Grzegorz Łydkowski, dowódca Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej mł. bryg. Andrzej Górecki, Starosta Zbigniew Zgórzyński, radna powiatu Monika Kalinowska, wójt Gminy Wąpielsk Dariusz Górski, Komendant Powiatowy Policji mł. insp. Paweł Cichacki, Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP dh Jan Pankowski, pracownicy samorządów odpowiedzialni za ochronę przeciwpożarową, a także funkcjonariusze rypińskiej komendy, komendanci i druhowie jednostek OSP z terenu powiatu.
W trakcie spotkana przedstawiono statystyki dotyczące strażackich interwencji, omówiono zagadnienia operacyjne, kadrowe, inwestycyjne i modernizacyjne, stan wyposażenia jednostek ratowniczo – gaśniczych w sprzęt ratowniczy i sprzęt ochrony osobistej strażaków. Bardzo mocno podkreślano działania służby kontrolno – rozpoznawczej w zakresie prewencji przeciwpożarowej i prowadzenia kontroli stanu zabezpieczenia ppoż. obiektów i terenów, itp.


Nowy samochód dla strażaków w Rypinie

Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Rypinie wzbogaciła się o nowy samochód pożarniczy. Nowy pojazd to ciężki samochód ratowniczo - gaśniczy GCBA 5/32  na podwoziu scania o mocy 410 km z napędem 4x4 i automatyczną skrzynią biegów. Samochód wyposażony jest w zbiornik wody o pojemności 5000 l i na środek pianotwórczy 500 l. Dodatkowo wyposażony jest w w sześciosobową kabinę.

 

 

ZDARZENIA

04.01.2018 r. SAMOCHÓD OSOBOWY

Niezachowanie zasad bezpieczeństwa ruchu środków transportu było przypuszczalnie przyczyną zdarzenia do którego doszło w m. Nadróż gm. Rogowo. Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano samochód osobowy VW Lupo stojący w rowie i częściowo na jednym pasie jezdni. Policja i pogotowie na miejscu. W wyniku zdarzenia poszkodowana została jedna osoba, której udzielana jest pomoc w karetce i następnie przewieziona do szpitala. W pojeździe odłączono akumulator oraz z uwagi ba brak dalszych zagrożeń działania zakończono. W działaniach udział brał zastęp OSP Rogowo oraz 1 samochód z KP PSP w Rypinie.

27.12.2017 r. - SAMOCHÓD CIĘŻAROWY

Niedostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze było przypuszczalnie przyczyną zdarzenia do którego doszło w m. Jasin. gm. Rypin. Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano samochód ciężarowy Mercedes z naczepą z firmy Cedrob. Ciągnik siodłowy znajduje sie w przydrożnym rowie po uderzeniu w drzewo, natomiast naczepa znajduje się na jezdni blokując całkowicie ruch. Po zabezpieczeniu miejsca zdarzenia unieruchomiono bolącą nogę kierowcy i przekazano Zespołowi Ratownictwa Medycznego, który zabrał go do szpitala. W pojeździe odłączono akumulator kończąc na tym działania. W działaniach udział brały dwa samochody z KP PSP w Rypinie.

Kalendarz PSP w szkołach!

W każdej szkole podstawowej i gimnazjum zawiśnie kalendarz Państwowej Straży Pożarnej. W regionie, tak jak w całej Polsce, za sprawą funkcjonariuszy PSP trwa akcja dostarczania kalendarzy do szkół. Każde spotkanie wiąże się z pogadanką na temat bezpieczeństwa pożarowego związanego z okresem grzewczym jak również bezpieczeństwa w okresie zimowym ze szczególnym uwzględnieniem poruszania się po drogach w warunkach zimowych, zabaw na zamarzniętych akwenach wodnych czy pokazów pierwszej pomocy przedlekarskiej z której skorzystać mogli zarówno uczniowie jak i nauczyciele. Funkcjonariusze z Komendy Powiatowej PSP w Rypinie odwiedzili szkoły z terenu powiatu rypińskiego rozdając kalendarze będące elementem prewencji społecznej mające nawoływać najmłodszych do słusznych postaw wobec bezpieczeństwa i ratownictwa. Odwrotna strona plakatu zaprasza dzieci i młodzież do wzięcia udziału w konkursach, za które można zdobyć super nagrody.

 

 

 

 

SPOTKANIE WIGILIJNE W KOMENDZIE POWIATOWEJ PSP W RYPINIE

W piątek 22 grudnia funkcjonariusze i pracownicy cywilni Komendy Powiatowej PSP  w Rypinie złożyli sobie wzajemnie świąteczne, bożonarodzeniowe życzenia. W spotkaniu opłatkowym uczestniczył  Kujawsko - Pomorski Komendant Wojewódzki PSP w Toruniu nadbryg. Janusz Halak, Burmistrz Miasta Rypina Paweł Grzybowski, Starosta Rypiński  Zbigniew Zgórzyński, kapelan strażacki ks. Mariusz Stasiak, ks. infułat Marek Smogorzewski, ks. Andrzej Krasiński, Przewodniczący Rady Powiatu Krzysztof Cegłowski i Przewodniczący Rady Miasta Jarosław Sochacki, Komendant Powiatowy Policji w Rypinie mł. insp. Paweł Cichacki oraz emeryci z Komendy Powiatowej PSP w Rypinie.


ZDARZENIA


17.12.2017 r. - BUDYNEK MIESZKALNY - PUSZCZA RZĄDOWA

W następstwie rozpalania pieca za pomocą cieczy łatwopalnej w jednym z pomieszczeń budynku wielorodzinnego doszło do gwałtownego rozprzestrzenienia się pożaru. W skutek tego zostały poszkodowane cztery osoby, dwoje dzieci i dwie osoby dorosłe. Wszystkie cztery osoby uległy poparzeniom, z czego najbardziej poszkodowanymi zostały dzieci, u których doszło do oparzeń twarzy kończyn górnych oraz tułowia. Pożar został ugaszony przez mieszkańców przy użyciu gaśnicy proszkowej przed dotarciem strażaków PSP. Ratownicy udzielili kwalifikowanej pierwszej pomocy poszkodowanym polegającej na zaopatrzeniu oparzeń opatrunkami hydrożelowymi. Następnie u poszkodowanych zastosowano tlenoterapię bierną. Po przybyciu karetek pogotowia ratunkowego dalsze działania medyczne prowadziły zespoły ratownictwa medycznego. Po konsultacjach medycznych, poszkodowanych przywieziono karetkami do szpitali w Toruniu, Bydgoszczy i Płocku. Po przekazaniu poszkodowanych ZRM dokonano oględzin mieszkania i budynku. W skutek pożaru budynek nie uległ konstrukcyjnemu zniszczeniu, natomiast spaleniu uległo częściowo wyposażenie mieszkania. W działaniach brały udział dwa zastępy straży pożarnej z Komendy Powiatowej PSP w Rypinie, OSP Rogowo i OSP Skrwilno oraz cztery karetki pogotowia.

 

 


15.12.2017 r. - SAMOCHÓD OSOBOWY

W wyniku niedostosowania prędkości do warunków panujących na drodze doszło do czołowego zderzenia dwóch samochodów osobowych VW Golf i Fiat Seicento na jednym pasie jezdni. W skutek zderzenia obrażeń doznała pasażerka Fiata, którą następnie ZRM przewiózł do szpitala. W pojazdach odłączono akumulatory oraz zneutralizowano przy pomocy sorbentu płyny eksploatacyjne z jezdni. W działaniach brał udział zastęp straży z KP PSP w Rypinie oraz OSP Rogowo.


SZLACHETNA PACZKA

Strażacy oraz pracownicy cywilni Komendy Powiatowej PSP  w Rypinie po raz kolejny przyłączyli się do drużyny „Szlachetnej paczki”. W dniu 8 grudnia 2017 r. Komendant Powiatowy PSP w Rypinie mł. bryg. Robert Wiśniewski wraz z pracownikami odwiedzili Panią Krystynę,  która jest starszą samotną osobą i przekazali paczkę w postaci drobnego sprzętu AGD  i RTV, artykuły żywnościowe, higieniczne oraz środki czystości.


Czad i ogień - obudź czujność" - Druga edycja kampanii MSWiA

APELUJEMY DO NASZYCH MIESZKAŃCÓW !!!!! więcej

Czad cichy Zabójca - film

„Czad to prawdziwy zabójca. Potrzebuje tylko jednej szansy”

CZAD I OGIEŃ - Obudź Czujność  kampania na terenie powiatu rypińskiego

W związku z ogólnopolską kampanią edukacyjną "Czad i ogień - obudź czujność" w dniu 28 listopada 2017 roku starszy specjalista ds.kontrolno - rozpoznawczych st. kpt. Mirosław Ochoński wraz z Zastępcą Dowódcy Jednostki Ratowniczo - Gaśniczej w Rypinie mł. bryg. Dariuszem Łęgosz oraz załogą uczestniczyli w spotkaniu z przedstawicielami rodzin zastępczych z terenu powiatu rypińskiego. Spotkania mają na celu edukowanie w zakresie obowiązujących przepisów. Uczestnicy spotkania poznali dane statystyczne i skalę zaangażowania straży pożarnej w interwencje pożarnicze. Przedstawiono również jak prawidłowo udzielić pierwszej pomocy z udziałem fantoma oraz nie dopuszczeniu do powstania dalszych powikłań do chwili przybycia karetki pogotowia ratunkowego.

 

ZDARZENIA

25.11.2017 r. - BUDYNEK MIESZKALNY

W dniu 25.11.2017 r. ok. godz. 16:23 wpłynęło zgłoszenie o palącym się budynku przy ulicy Rzeźniczej w Rypinie. Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano palący się materac w pomieszczeniu na parterze budynku mieszkalnego. Miejsce zdarzenia zabezpieczono, ratownicy z linią gaśniczą oraz w sprzęcie OUO weszli do pomieszczenia i po rozpoznaniu zlokalizowali palący się materac.  W działaniach udział brały zastępy OSP Kowalki oraz dwa samochody z KP PSP w Rypinie.

25.11.2017 r. - SAMOCHÓD OSOBOWY

W dniu 25.11.2017 r. ok. godz. 17:32 wpłynęło zgłoszenie o zderzeniu samochodu osobowego z łosiem w m. Urszulewo gm. Skrwilno.  Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano samochód po zderzeniu z łosiem znajdujący się na pasie jezdni. Policja na miejscu. Po zabezpieczeniu miejsca zdarzenia w pojeździe odłączono akumulator. Ruch pojazdów odbywał się wahadłowo. Po zabraniu pojazdu przez pomoc drogową plamę po płynach eksploatacyjnych posypano sorbentem likwidując zagrożenie. Policja poinformowała , że martwe zwierze zostanie zabrane przez Polski Związek Łowiecki. W działaniach udział brał Zastęp OSP Skrwilno i jeden samochód z KP PSP w Rypinie.

Postawa godna naśladowania...........

W dniu 22 listopada podczas uroczystego apelu w Szkole Podstwowej nr 1 w Rypinie został wręczony list gratulacyjny oraz drobny upominek dla uczennicy, która w nocy z 19 na 20 listopada zgłosiła do Państwowej Straży Pożarnej informacje o pożarze w budynku wielorodzinnym w Rypinie. W apelu uczestniczył Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Rypinie mł. bryg. Robert Wiśniewski, Burmistrz Miasta Rypina Paweł Grzybowski oraz gospodarz Janusz Went.


 

ZDARZENIA

18.11.2017 r. - BUDYNEK MIESZKALNY

W dniu 18.11.2017 r. ok. godz. 13:18 wpłynęło zgłoszenie o palącym się budynku przy ulicy Lipnowskiej w Rypinie. Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano wydobywający się dym z okna na piętrze w budynku mieszkalnym wielorodzinnym. Miejsce zdarzenia zabezpieczono, ratownicy z linią gaśniczą oraz w sprzęcie OUO weszli do kuchni na piętrze i po rozpoznaniu zlokalizowali palący się na kuchni garnek. Następnie zakręcono butlę gazową oraz przewietrzono pomieszczenie kuchni otwierając okno. W działaniach udział brały zastępy OSP Kowalki, Sadłowo oraz dwa samochody z KP PSP w Rypinie.

19.11.2017 r. - GARAŻ

W dniu 19.11.2017 r. ok. godz. 21:16 wpłynęło zgłoszenie o palącym się drewnianym garażu w m. Brzeszczki Małe gm. Rogowo. Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano palący sie drewniany garaż, którego dach pokryty był eternitem. Po zabezpieczeniu miejsca zdarzenia podano jeden prąd wody w natarciu na palący się budynek, drugi prąd wody podano w obronie pobliskiego drugiego drewnianego budynku. W trakcie prowadzenia działań przeszukano budynek - brak osób poszkodowanych. W działaniach udział brał zastęp OSP Rogowo, Kowalki oraz 1 samochód z KP PSP w Rypinie.

19.11.2017 r. - BUDYNEK MIESZKALNY

W dniu 19.11.2017 r. ok. godz. 23:25 wpłynęło zgłoszenie o poszkodowanym który spadł ze schodów prowadzących do piwnicy przy ulicy 21 Stycznia w Rypinie. Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano w piwnicy budynku wielorodzinnego przytomnego mężczyznę z widoczną raną głowy, który spadł ze schodów. Miejsce zdarzenia zabezpieczono. Poszkodowanego posadzono na schodach i po zbadaniu podstawowych parametrów życiowych opatrzono ranę głowy oraz udzielono wsparcia psychicznego do czasu przyjazdu Zespołu Ratownictwa Medycznego. W działaniach udział brał jeden samochód z KP PSP w Rypinie.

19.11.2017 r. - BUDYNEK MIESZKALNY

W dniu 19.11.2017 r. ok. godz. 01:01 wpłynęło zgłoszenie o wyczuwalnym dymie na klatce schodowej w budynku przy ulicy Nowe Osiedle w Rypinie. Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano wydobywający się dym z dwóch okien poddasza po jednej stronie i drugiej budynku mieszkalnego wielorodzinnego. Z relacji osób zgłaszających i mieszkańców pali się na poddaszu. Po zabezpieczeniu miejsca zdarzenia ratownicy w sprzęcie OUO weszli do mieszkania jednocześnie z mieszkań na parterze i I piętrze ewakuowano wszystkie osoby na zewnątrz budynku. Podano jeden prąd wody na palące się drzwi do mieszkania i śmieci pod nimi gasząc pożar. Równocześnie ewakuowano z trzech mieszkań siedmiu mieszkańców w tym dwójka dzieci, które zostały zabrane przez Zespół Ratownictwa Medycznego. Z uwagi na pokrytą sadzą klatkę schodową i zapach spalenizny w mieszkaniach poinformowano przedstawiciela Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego oraz Burmistrza Miasta o konieczności przybycia na miejsce zdarzenia i zorganizowania lokalu zastępczego. W związku z tym jedna z rodzin udała się do hotelu przy ulicy Sportowej a pozostałe rodziny udały się na nocleg do swoich rodzin. W działaniach udział brał zastęp OSP Kowalki i trzy samochody z KP PSP w Rypinie.


Zdjęcie użytkownika OSP Kowalki 519c26.

18.11.2017 r. - BUDYNEK MIESZKALNY

W dniu 18.11.2017 r. ok. godz. 13:18 wpłynęło zgłoszenie o palącym się budynku przy ulicy Lipnowskiej w Rypinie. Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano wydobywający się dym z okna na piętrze w budynku mieszkalnym wielorodzinnym. Miejsce zdarzenia zabezpieczono, ratownicy z linią gaśniczą oraz w sprzęcie OUO weszli do kuchni na piętrze i po rozpoznaniu zlokalizowali palący się na kuchni garnek. Następnie zakręcono butlę gazową oraz przewietrzono pomieszczenie kuchni otwierając okno. W działaniach udział brały zastępy OSP Kowalki, Sadłowo oraz dwa samochody z KP PSP w Rypinie.

20.11.2017 r. - SAMOCHÓD

W dniu 20.11.2017 r. ok. godz. 04:05 wpłynęło zgłoszenie o palącym się samochodzie w m. Przywitowo gm. Skrwilno. Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano samochód ciężarowy Scania. Po zabezpieczeniu miejsca zdarzenia podano jeden prąd wody na palące się podwozie oraz do wnętrza kabiny gasząc pożar. W działaniach udział brał Zastęp OSP Przywitowo, Skrwilno oraz jeden samochód z KP PSP w Rypinie.

 

 

NOWY FUNKCJONARIUSZ

 

W dniu 15 listopada 2017 r.  Komendant Powiatowy PSP w Rypinie mł. bryg. Robert Wiśniewski przywitał uroczyście nowoprzyjętego strażaka i wręczył decyzje o mianowaniu na stanowisko stażysty w służbie przygotowawczej tym samym nadając pierwszy stopień - strażak . Szeregi Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Rypinie uzupełnił  funkcjonariusz Piotr Obarowski, który będzie służył w Jednostce Ratowniczo-Gaśniczej w Rypinie.  Życzymy, aby pełniona służba przyniosła wiele satysfakcji i powodów do dumy.


Kampania Społeczna MSWiA
promująca szacunek dla FLAGI RP i HYMNU RP

 

Przypadające 11 listopada Święto Niepodległości to dobry moment, by przypomnieć wszystkim o zasadach prezentowania barw narodowych i poprawnego wykonywania Hymnu RP – powiedział Mariusz Błaszczak minister spraw wewnętrznych i administracji. MSWiA opracowało miniprzewodnik zawierający najważniejsze zasady dotyczące eksponowania polskiej flagi i bezbłędnego wykonywania Mazurka Dąbrowskiego.

Publikacja wskazuje różnice między flagą a barwami narodowymi. Przypomina, że na fladze RP nie wolno umieszczać napisów i rysunków. Jest to dopuszczalne na barwach narodowych i o tym powinien wiedzieć każdy polski kibic. W miniprzewodniku są także opisane błędy popełniane najczęściej podczas śpiewania Hymnu RP. Dowiadujemy się m. in. dlaczego powinniśmy śpiewać Jeszcze Polska nie zginęła kiedy my żyjemy, a nie póki my żyjemy, jak ojciec mówi do Basi i co zrobimy… przez morze. Jest pełen tekst Mazurka Dąbrowskiego i nuty.

-Biało-czerwone barwy i Mazurek Dąbrowskiego pomogły przetrwać czasy rozbiorów. Oznaczają dla nas dumę i wolność. Jesteśmy do nich mocno przywiązani.Flaga i hymn są z nami we wszystkich ważnych chwilach. Szanujmy je. - dodał minister Mariusz Błaszczak.

Miniprzewodnik jest streszczeniem dwóch poradników wydanych przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji pt. „Biało-Czerwona” i „Hymn Polski”. Miniprzewodnik i poradniki w pełnej wersji są dostępne dla każdego do czytania i samodzielnego wydrukowania na www.mswia.gov.pl Cieszą się ogromnym zainteresowaniem wśród organizatorów imprez, samorządowców, chórzystów, uczniów i nauczycieli. Ze strony MSWiA pobrano je już blisko 100 tysięcy razy.

ink do poradnika „Biało-Czerwona” - Pobierz

Link do poradnika „Hymn Polski” - Pobierz

Link do spotu pt. „Biało-Czerwona, czyli jak czcić barwy narodowe” - Pobierz

Link do miniprzewodnika - Pobierz

żródło: www.mswia.gov.pl

 

Z okazji Narodowego Święta Niepodległości ...


Z okazji Narodowego Święta Niepodległości funkcjonariusze Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Rypinie uroczyście podnieśli flagę państwową na maszt przed siedzibą jednostki.

Ten symbol wyraża pamięć i honoruje zarówno postaci jak i czyny, które niegdyś doprowadziły do odrodzenia polskiej państwowości. Pamiętajamy, że o trudach i krwi przelanej przez naszych poprzedników opowiada także strażacka historia.

Wydarzenie uzmysłowiło, że wszyscy razem w formacji służymy Ojczyźnie, Jej bezpiecznej i pomyślnej przyszłości…

 


XII Mistrzostwa Województwa Kujawsko - Pomorskiego Strażaków w Halowej Piłce Nożnej

 

Uprzejmie informujemy, że zakończyły się XII Mistrzostwa Województwa Kujawsko - Pomorskiego Strażaków w Halowej Piłce Nożnej. Po dwóch dniach zmagań wyniki przedstawiają się następująco.


TERMINARZ GIER

w grupach eliminacyjnych

GRUPY A i B

06.11.2017 – pierwszy dzień Mistrzostw

Hala Rypińskiego Centrum Sportu w Rypinie, ul. Dworcowa 11


 

 

Lp.

Godzina

Grupa/ Dryżyna

Reprezentacja

Reprezentacja

Wynik

1

09.30-9.55

A1-A4

Rypin

Mogilno

5-2

2

9.35-10.20

B1-B4

Toruń

Świecie

8-0

3

10.20-10.45

A2-A3

Nakło n/Notecią

Inowrocław

3-1

4

10.45-11.10

B2-B3

Bydgoszcz

Tuchola

2-0

5

11.10-11.35

A1-A3

Rypin

Inowrocław

3-0

6

11.35-12.00

B1-B3

Toruń

Tuchola

7-0

7

12.00-12.25

A2-A4

Nakło n/Notecią

Mogilno

1-1

8

12.25-12.50

B2-B4

Bydgoszcz

Świecie

3-4

9

12.50-13.15

A1-A2

Rypin

Nakło n/Notecią

0-2

10

13.15-13.40

B1-B2

Toruń

Bydgoszcz

8-1

11

13.40-14.05

A3-A4

Inowrocław

Mogilno

2-2

12

14.05-14.30

B3-B4

Tuchola

Świecie

3-3


GRUPY C i D

06.11.2017 – pierwszy dzień Mistrzostw

Hala Sportowa w Radzikach Dużych

 

 

 

 

 

 

 

Lp.

Godzina

Grupa/ Dryżyna

Reprezentacja

Reprezentacja

Wynik

1

09.30-9.55

C1-C4

Włocławek

Golub - Dobrzyń

2-5

2

9.35-10.20

D1-D4

Chełmno

Brodnica

4-0

3

10.20-10.45

C2-C3

Aleksandrów Kujawski

Żnin

0-0

4

10.45-11.10

D2-D3

Sępólno Krajeńskie

Radziejów

3-2

5

11.10-11.35

C1-C3

Włocławek

Żnin

3-0

6

11.35-12.00

D1-D3

Chełmno

Radziejów

3-4

7

12.00-12.25

C2-C4

Aleksandrów Kujawski

Golub - Dobrzyń

1-1

8

12.25-12.50

D2-D4

Sępólno Krajeńskie

Brodnica

1-2

9

12.50-13.15

C1-C2

Włocławek

Aleksandrów Kujawski

1-1

10

13.15-13.40

D1-D2

Chełmno

Sępólno Krajeńskie

2-1

11

13.40-14.05

C3-C4

Żnin

Golub - Dobrzyń

0-6

12

14.05-14.30

D3-D4

Radziejów

Brodnica

2-4

Tabela wyników GRUPA „A”

 

 

 

 

 

Drużyna

Rypin

Nakło n/Notecią

Inowrocław

Mogilno

Uwagi

Rypin

 

0:2

3:0

4:2

 

Nakło n/Notecią

2:0

 

3:1

1:1

 

Inowrocław

0:3

1:3

 

2:2

 

Mogilno

2:4

1:1

2:2

 

 

Miejsce

Drużyna

Ilość punktów

Gole

Strzelone

Stracone

I

Nakło n/Notecią

7

6

2

II

Rypin

6

7

4

III

Mogilno

2

5

7

IV

Inowrocław

1

3

8

Tabela wyników GRUPA „B”

 

 

 

 

 

 

 

 

Drużyna

Toruń

Bydgoszcz

Tuchola

Świecie

Uwagi

Toruń

 

8:1

7:0

8:0

 

Bydgoszcz

1:8

 

2:0

3:4

 

Tuchola

0:7

0:2

 

3:3

 

Świecie

0:8

4:3

3:3

 

 

Miejsce

Drużyna

Ilość punktów

Gole

Strzelone

Stracone

I

Toruń

9

23

1

II

Świecie

4

7

14

III

Bydgoszcz

3

6

12

IV

Tuchola

1

3

12


Tabela wyników GRUPA „C”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Drużyna

Włocławek

Aleksandrów Kujawski

Żnin

Golub - Dobrzyń

Uwagi

Włocławek

 

1:1

3:0

2:5

 

Aleksandrów Kujawski

1:1

 

0:0

1:1

 

Żnin

0:3

0:0

 

0:6

 

Golub - Dobrzyń

5:2

1:1

6:0

 

 

Miejsce

Drużyna

Ilość punktów

Gole

Strzelone

Stracone

I

Golub - Dobrzyń

7

12

3

II

Włocławek

4

6

6

III

Aleksandrów Kujawski

3

2

2

IV

Żnin

1

0

9

Tabela wyników GRUPA „D”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Drużyna

Chełmno

Sępólno Krajeńskie

Radziejów

Brodnica

Uwagi

Chełmno

 

2:1

3:4

4:0

 

Sępólno Krajeńskie

1:2

 

3:2

1:2

 

Radziejów

4:3

2:3

 

2:4

 

Brodnica

0:4

2:1

4:2

 

 

Miejsce

Drużyna

Ilość punktów

Gole

Strzelone

Stracone

I

Chełmno

6

9

5

II

Brodnica

6

6

7

III

Sępólno Krajeńskie

3

5

6

IV

Radziejów

3

8

10

II FAZA ROZGRYWEK

Mecze ćwierćfinałowe /w grupach/ - 8.11.2017 r.

GRUPY E i F

Półfinały i finały

Hala Sportowa RCS w Rypinie ul. Dworcowa 11.

 

Lp.

Godzina

Grupa/Drużyna

Reprezentacja

Reprezentacja

Wynik

1.

8.30-8.55

A1-D2

Nakło n/Notecią

Brodnica

1-2

2.

8.55-9.20

A2-D1

Rypin

Chełmno

3-3

3.

9.20-9.45

B2-C1

Świecie

Golub - Dobrzyń

0-2

4.

9.45-10.10

B1-C2

Toruń

Włocławek

1-2

5.

10.10-10.35

A1-C1

Nakło n/Notecią

Golub - Dobrzyń

0-1

6.

10.35-11.00

A2-B1

Rypin

Toruń

1-4

7.

11.00-11.25

D2-B2

Brodnica

Świecie

3-0

8.

11.25-11.50

C2-D1

Włocławek

Chełmno

4-2

9.

11.50-12.15

B2-A1

Świecie

Nakło n/Notecią

0-1

10.

12.15-12.40

D1-B1

Chełmno

Toruń

2-3

11.

12.40-13.05

C1-D2

Golub - Dobrzyń

Brodnica

3-5

12.

13.05-13.30

C2-A2

Włocławek

Rypin

1-2

 

Tabela wyników GRUPA „E”

 

Drużyna

Nakło n/Notecią

Brodnica

Świecie

Golub - Dobrzyń

Uwagi

Nakło n/Notecią

1:2

1:0

0:1

Brodnica

2:1

3:0

5:3

Świecie

0:1

0:3

0:2

Golub - Dobrzyń

1:0

3:5

2:0

Miejsce

Drużyna

Ilość punktów

Gole

Strzelone

Stracone

I

Brodnica

9

10

4

II

Golub - Dobrzyń

6

6

5

III

Nakło n/Notecią

3

2

3

IV

Świecie

0

0

6

 

Tabela wyników GRUPA „F”

 

Drużyna

Rypin

Chełmno

Toruń

Włocławek

Uwagi

Rypin

3:3

1:4

2:1

Chełmno

3:3

2:3

2:4

Toruń

4:1

3:2

1:2

Włocławek

1:2

4:2

2:1

Miejsce

Drużyna

Ilość punktów

Gole

Strzelone

Stracone

I

Włocławek

6

7

5

II

Toruń

6

8

5

III

Rypin

4

6

8

IV

Chełmno

1

7

10

 

Mecz o VII miejsce (4 miejsca z grupy E I F)

ŚWIECIE – CHEŁMNO 4:2

PÓŁFINAŁ

 

Lp.

Grupa/Drużyna

Reprezentacja

Reprezentacja

Wynik

1

E1 - F2

BRODNICA

TORUŃ

0:3

2

E2 – F1

GOLUB - DOBRZYŃ

WŁOCŁAWEK

1:2

 

Mecz o V miejsce (3 miejsca z grupy E i F)

RYPIN – NAKŁO n/NOTECIĄ 0:4

Mecz o III miejsce (przegrani z półfinałów)

BRODNICA – GOLUB-DOBRZYŃ 2:2 (3:1k)

FINAŁ 16.10-16.45

 

Lp.

Reprezentacja

Reprezentacja

Wynik

1

TORUŃ

WŁOCŁAWEK

4:1

 

 

OFICJALNE WYNIKI

1. TORUŃ

2. WŁOCŁAWEK

3. BRODNICA

4. GOLUB – DOBRZYŃ

5. NAKŁO

6. RYPIN

7. ŚWIECIE

8. CHEŁMNO

 

NAGRODY INDYWIDUALNE

KRÓL STRZELCÓW BRZÓZKA DANIEL z KP PSP BRODNICA

NAJLEPSZY BRAMKARZ JASZCZAK SŁAWOMIR z KM PSP WŁOCŁAWEK

 

MVP MISTRZOSTW SOBAŃSKI TOMASZ z KM PSP TORUŃ

Galeria

ZDARZENIA

02.11.2017 r. - BUDYNEK MIESZKALNY

W dniu 02.11.2017 r. ok. godz. 14:52 wpłynęło zgłoszenie o palącym się budynku przy ulicy Słonecznej w Rypinie. Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano funkcjonariuszy Policji twierdzących, że w budynku znajdują się dwie osoby. Po zabezpieczeniu miejsca zdarzenia ratownicy w sprzęcie OUO weszli do budynku. W środku znajdowały się dwie osoby palące ognisko. Pożar ugaszono podając jeden prąd wody oraz wyprowadzono mężczyzn na zewnątrz budynku. Po przybyciu ZRM lekarz stwierdził, że osoby te nie wymagają pomocy lekarskiej i zostały przekazane Policji. W działaniach udział brały dwa samochody z KP PSP w Rypinie.

01.11.2017 r. SAMOCHÓD OSOBOWY

Niedostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze było przypuszczalnie przyczyną zdarzenia do którego doszło w m. Grzęby gm. Świedziebnia. Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano samochód Audi A3, który wypadł z drogi i uderzył w ogrodzenie przydrożnego sadu. Samochodem podróżowało pięć osób, którzy o własnych siłach opuścili pojazd przed przyjazdem służb na miejsce. Po zabezpieczeniu miejsca zdarzenia w pojeździe odłączono akumulator o raz instalację gazową LPG. W działaniach udział brał zastęp OSP Świedziebnia, JRG Brodnica oraz 1 samochód z KP PSP w Rypinie.

31.10.2017 r. SAMOCHÓD OSOBOWY

Niedostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze było przypuszczalnie przyczyną zdarzenia do którego doszło w m. Ostrowite. gm. Brzuze. Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano samochód dostawczy Renault Master leżący na boku na przydrożnym ogrodzeniu. Osób poszkodowanych brak. Policja na miejscu zdarzenia. Zabezpieczono miejsce zdarzenia, odłączono akumulator w pojeździe, a następnie postawiono pojazd na koła i odholowano na pobliski parking. Na tym działania zakończono. W działaniach udział brał 1 samochód z KP PSP w Rypinie.

29.10.2017 r. SAMOCHÓD OSOBOWY

Silny wiatr był przyczyną wypadku do którego doszło w m. Puszcza Miejska gm. Rypin. Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano samochód osobowy Renault stojący w zotoce autobusowej, na który spadł konar drzewa. W wyniku zdarzenia nikt nie został poszkodowany, uszkodzeniu uległa karoseria samochodu (maska, przednia szyba,prawe drzwi). W związku z brakiem dodatkowych zagrożeń po spisaniu danych działania zakończono. Na miejscu pozostała Policja.  W działaniach udział brał Zastęp OSP Skrwilno oraz 1 samochód z Komendy PSP w Rypinie.

 

POWALONE DRZEWA

 • 29.10.2017 r. godz. 12:20 m. Kotowy gm. Skrwilno - JRG Rypin
 • 29.10.2017 r. godz. 13:24 m. Dobre gm. Brzuze - OSP Dobre, JRG Rypin
 • 29.10.2017 r. godz. 13:50 m. Ostrowite gm. Brzuze - JRG Rypin
 • 29.10.2017 r. godz. 14:00 m. Stary Kobrzyniec gm Rogowo - OSP Rogowo
 • 29.10.2017 r. godz. 14:05 m. Kleszczyn gm. Brzuze - OSP Dobre
 • 29.10.2017 r. godz. 14:07 m. Godziszewy gm. Rypin - OSP Sadłowo
 • 29.10.2017 r. godz. 14:28 m. Dobre gm. Brzuze - OSP Dobre, JRG Rypin
 • 29.10.2017 r. godz. 14:40 m. Stępowo gm. Rypin - OSP Sadłowo
 • 29.10.2017 r. godz. 14:42 m. Mościska gm. Skrwilno - OSP Skrwilno
 • 30.10.2017 r. godz. 06:54 m. Marianki gm. Rypin - JRG Rypin

POMPOWANIE WODY

 • 27.10.2017 r. godz. 13:40 m. Radziki Duże gm. Wąpielsk - OSP Radziki Duże
 • 27.10.2017 r. godz. 15:04 m. Lasoty gm. Rogowo - OSP Rogowo
 • 28.10.2017 r. godz. 13:39 m. Sadłowo - Rumunki gm. Rypin - OSP Sadłowo
 • 28.10.2017 r. godz. 20:43 m. Ugoszcz gm. Brzuze - OSP Giżynek
 • 29.10.2017 r. godz. 07:10 m. Ugoszcz gm. Brzuze - OSP Giżynek
 • 29.10.2017 r. godz. 07:20 m. Rypin - JRG Rypin

26.10.2017 r. - BUDYNEK GOSPODARCZY

W dniu 26.10.2017 r. ok. godz. 21:34 wpłynęło zgłoszenie o pożarze w suszarni w m. Sadłowo gm. Rypin. Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano palącą się kukurydzę zgromadzoną w metalowej suszarni, która znajduje się w budynku magazynowym. Właściciel na miejscu. Po zabezpieczeniu miejsca zdarzenia ratownicy z drabiny nasadkowej do wnętrza suszarni podali od góry jeden prąd wody w natarciu gasząc pożar. Następnie poprzez otwór spustowy z suszarni przystąpiono do przesypywania zgromadzonej kukurydzy w ilości ok. 10 ton na przyczepę podstawioną przez właściciela gospodarstwa w celu niedopuszczenia do ponownego zapalenia się. Część kukurydzy, która była spalona przelano ponownie wodą. Po zakończeniu działań miejsce przekazano protokolarnie właścicielowi, kończąc na tym działania. W działaniach udział brał zastęp OSP Kowalki, Stępowo oraz 3 samochody z KP PSP w Rypinie.

 

30 lat pracy i służby

24 października 2017 roku st. kpt. Mirosław Ochoński starszy specjalista ds. kontrolno rozpoznawczych w Komendzie PSP w Rypinie obchodził 30-lecie pracy i służby.

Z tej okazji w dniu 24 października  Komendant Powiatowy PSP mł. bryg. Robert Wiśniewski wraz z Zastępcą Komendanta Powiatowego bryg. Grzegorzem Łydkowskim oraz pracownikami Komendy podziękował za dotychczasową pracę i służbę, wręczył list gratulacyjny st. kpt. Mirosławowi Ochońskiemu.

Życzymy dalszych sukcesów w życiu zawodowym i prywatnym.

NOWY SAMOCHÓD W JEDNOSTCE OCHOTNICZEJ STRAŻY POŻARNEJ W SKRWILNIE

W niedzielę 22 października 2017 r. nastąpiło oficjalne przekazanie jednostce OSP w Skrwilnie nowego samochodu pożarniczego. Na uroczystości przybyli Poseł na Sejm RP Zbigniew Sosnowski, Radny Sejmiku Województwa Kujawsko - Pomorskiego Paweł Zgórzyński, Starosta Rypiński Zbigniew Zgórzyński, mł. bryg. Robert Wiśniewski Komendant Powiatowy PSP w Rypinie wraz z pracownikami z komendy. Zbiórka przybyłych gości odbyła się na placu przed remizą OSP, następnie przemarsz gości do kościoła. Proboszcz Parafi w Skrwilnie ks.Władysław Jagiełło dokonał poświęcenia samochodu strażackiego. zdjęcia

 

XII Mistrzostwa Województwa Kujawsko - Pomorskiego Strażaków w Halowej Piłce Nożnej

Uprzejmie informujemy, że w dniu 06 listopada i 08 listopada 2017 r. w Rypinie odbędą się XII Mistrzostwa Województwa Kujawsko - Pomorskiego Strażaków w Halowej Piłce Nożnej. W mistrzostwach udział wezmą reprezentacje wszystkich Komend z województwa Kujawsko - Pomorskiego. Mistrzostwa zostaną rozegrane na obiekcie Rypińskiego Centrum Sportu w Rypinie przy ulicy Dworcowej oraz Hali Sportowo Widowiskowej przy Zespole Szkół w Radzikach Dużych gm. Wąpielsk. Informujemy, że w dniu 16 października 2017 r. w Ośrodku Szkolenia Komendy Wojewódzkiej PSP w Toruniu przeprowadzono losowanie grup drużyn startujących w XII Mistrzostwach Województwa Kujawsko - Pomorskiego Strażaków w Halowej Piłce Nożnej. Podział na grupy przedstawia się następująco:

GRUPA "A" - KP PSP Rypin, KP PSP Nakło n/Notecią, KP PSP Inowrocław, KP PSP Mogilno

GRUPA "B" - KM PSP Toruń, KM Bydgoszcz, KP PSP Tuchola, KP PSP Świecie

GRUPA "C" - KM PSP Włocławek, KP PSP Aleksandrów Kujawski, KP PSP Żnin, KP PSP Golub - Dobrzyń

GRUPA "D" - KP PSP Chełmno, KP PSP Sępólno Krajeńskie, KP PSP Radziejów, KP PSP Brodnia

Grupa A i B rozgrywają mecze w dniu 6.11.2017 r. na obiektach Rypińskiego Centrum Sportu w Rypinie ul. Dworcowa 11,

Grupa C i D rozgrywają mecze w dniu 6.11.2017 r. w Hali Sportowo - Widowiskowej w Radzikach Dużych gm. Wąpielsk

Mecze ćwierćfinałowe, półfinałowe i finał rozegrane zostaną w dniu 8.11.2017 r. w RCS w Rypinie.

Serdecznie Zapraszamy

ZDARZENIA

08.10.2017 r. - SAMOCHÓD CIĘŻAROWY, SAMOCHÓD DOSTAWCZY, SAMOCHÓD OSOBOWY

Niezachowanie zasad bezpieczeństwa ruchu drogowego przyczyną zderzenia samochodów ciężarowych w m.Cetki gm. Rypin. Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano wypadek, w którym uczestniczą cztery samochody ( dwa samochody ciężarowe przewożące drewno, jeden samochód dostawczy, jeden osobowy). Droga całkowicie zablokowana. Jeden samochód ciężarowy leży  na boku częściowo w rowie, przyczepa na całej szerokości drogi, dookoła porozrzucane drewno, samochód dostawczy również leży na boku na środku jezdni. Drugi samochód ciężarowy z przyczepą znajduje się w przydrożnym rowie. W wyniku zderzenia poszkodowane zostały trzy osoby (kierowca samochodu ciężarowego, dostawczego i osobowego w tym jedna z osób zakleszczona jest w leżącym na boku samochodzie ciężarowym. Policja na miejscu zdarzenia. Zabvezpieczono miejsce zdarzenia. Przy pomocy sprzętu hydraulicznego dokonano dostępu do osoby zakleszczonej i ewakuowano ją z pojazdu. Po dojeździe karetki przekazano ewakuowaną osobę, która została zabrana do szpitala.Przybyły na miejsce drugi ZRM po wstępnym badaniu zabrał pozostałe dwie osoby do szpitala. Z uwagi na gabaryty pojazdów biorących udział w zdarzeniu oraz ładunku zadysponowano samochód SCRr MEGA CITY z JRG Świecie. Po zakończeniu czynności dochodzeniowo - śledczych prze Policję na miejsce zdarzenia docierają pojazdy ciężarowe z HDS z firmy przewoźnika, a drewno które znajduje się na jezdni oraz w rozbitym samochodzie i przyczepie zostają uprzątnięte i załadowane na samochody podstawione przez właściciela firmy. Następnie przy użyciu HDS podniesiono i wyciągnięto z rowu sam. ciężarowy. Drugi samochód ciężarowy został rozładowany i wyciągnięty na jezdnię w raz z naczepą. Po odblokowaniu drogi wycieki zneutralizowano sorbentem likwidując zagrożenie. W działaniach udział brał zastęp OSP Kowalki, trzy samochody z KP PSP w Rypinie i SCRr z JRG Świecie. galeria

 

NOWY SAMOCHÓD W JEDNOSTCE OCHOTNICZEJ STRAŻY POŻARNEJ W WĄPIELSKU

W sobotę 14 października 2017 r. nastąpiło oficjalne przekazanie jednostce OSP w Wąpielsku nowego samochodu pożarniczego. Na uroczystości przybyli Wicewojewoda Kujawsko – Pomorski Józef Ramlau, Kujawsko-Pomorski Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej nadbryg. Janusz Halak oraz posłowie na Sejm RP Krzysztof Ardanowski i Paweł Szramka. Ponadto w uroczystościach uczestniczyli przedstawiciel Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w Toruniu i Radny Sejmiku Województwa Kujawsko – Pomorskiego Paweł Zgórzyński, Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej mł. bryg. Robert Wiśniewski, Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP Jan Pankowski oraz Burmistrz Miasta Rypin Paweł Grzybowski. Oficjalna część uroczystości rozpoczęła się na placu przed remizą OSP w Wąpielsku. Proboszcz Parafii w Radzikach Dużych ks.Jacek Dudkiewicz dokonał poświęcenia samochodu strażackiego. Nadbryg. Janusz Halak wraz z wójtem Dariuszem Górskim przekazali dokumenty i kluczyki do nowego wozu strażackiego druhom OSP Wąpielsk. Matka chrzestna Alicja Ługowska nadała imię - Karol pojazdowi i ochrzciła samochód szampanem. Przecięcia wstęgi dokonali Wicewojewoda Kujawsko-Pomorski Józef Ramlau, Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej - nadbryg. Janusz Halak, Komendant Państwowej Straży Pożarnej w Rypinie – Robert Wiśniewski, Wójt Gminy Wąpielsk - Dariusz Górski , Radny – Grzesław Listkowski, Alicja Ługowska. Podczas uroczystości brązowy medal „za zasługi dla pożarnictwa” otrzymał radny Mirosław Ługowski, a odznakę „wzorowy strażak” otrzymali strażacy: druh Michał Przystalski, druh Marek Biernacki, druh Tomasz Wawrowski, druh Michał Kuzimkowski.

ZDARZENIA

13.10.2017 r. - SZKOŁA PODSTAWOWA

W dniu 13.10.2017 r. ok. godz. 7:30 wpłynęło zgłoszenie o zadymieniu w piwnicy w Szkole Podstawowej w Ostrowitem gm. Brzuze. Po przybyciu na miejsce zastano wydobywający się dym ze składowiska miału węglowego w piwnicy. Miejsce zdarzenia zabezpieczono, ratownicy w sprzęcie OUO weszli do wnętrza kotłowni i podali jeden prąd wody, a do oddymiania użyli wentylatora osiowego. Następnie rozpoczęto przerzucanie miału na zewnątrz budynku, następnie dokonano pomiaru w innych pomieszczeniach (wyniki w normie). Miejsce działań przekazano protokolarnie pani Dyrektor Szkoły i na tym działania zakończono.

08.10.2017 r. - SAMOCHÓD OSOBOWY

Nadmierna prędkość była przypuszczalnie przyczyną dachowania samochodu osobowego w m. Dobre gm. Brzuze. Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano samochód osobowy po dachowaniu leżący w przydrożnym rowie. Właściciel na miejscu zdarzenia. Policja na miejscu. Po zabezpieczeniu miejsca zdarzenia samochód postawiono na koła w celu wykonania dostępu do zakręcenia zaworu LPG i odłączenia akumulatora. Po wykonaniu tych czynności działania zakończono. W działaniach udział brał 1 samochód z KP PSP w Rypinie.

07.10.2017 r. - BUDYNEK MIESZKALNY

Nieostrożność osób dorosłych przy rozpalaniu w piecu było przypuszczalnie przyczyna pożaru do którego doszło w m. Pręczki gm. Rogowo. Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano wydobywający się dym z pomieszczenia piwnicy budynku mieszkalnego. Właściciele na miejscu. Po zabezpieczeniu miejsca zdarzenia ratownicy w sprzęcie OUO weszli do piwnicy i podali jeden prąd wody na palące się nagromadzone w pobliżu kotła materiały palne. Po ugaszeniu pożaru pomieszczenia piwniczne oddymiono i dokonano pomiarów stężeń ( pomiary w normie). Miejsce prowadzenia akcji przekazano protokolarnie właścicielce. W czasie działań używano latarek. W działanie udział brał zastęp OSP Rogowo i dwa samochody z KP PSP w Rypinie.

02.10.2017 r. - BUDYNEK GOSPODARCZY

Podpalenie było przypuszczalnie przyczyną pożaru do którego doszło przy ulicy Kościuszki w Rypinie. Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano palące się workowane ubrania na zewnątrz budynku gospodarczego. Ponadto workowane ubrania składowane są w budynku gospodarczym. Po zabezpieczeniu miejsca zdarzenia podano jeden prąd wody na palące się ubrania składowane przed budynkiem oraz przeszukano budynek gospodarczy i nie znaleziono osób poszkodowanych. Następnie ubrania przerzucono w celu dogaszenia pożaru. W działaniach udział brał zastęp OSP Kowalki, Sadłowo oraz dwa samochody z KP PSP w Rypinie.

30.09.2017 r. - SAMOCHODY

Niezachowanie zasad bezpieczeństwa ruchu środków bezpieczeństwa było przypuszczalnie przyczyną zderzenia do którego doszło w m. Stępowo gm. Rypin. Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano samochód osobowy Skoda Felicia i samochód ciężarowy Mercedes. W wyniku zderzenia nikt nie został poszkodowany. Po zabezpieczeniu miejsca zdarzenia w pojazdach odłączono akumulatory. Po czynnościach dochodzeniowo - śledczych prowadzonych przez Policje samochód osobowy usunięto na pobocze drogi. Po zebraniu z jezdni plastikowych elementów po kolizji działania zakończono. W działaniach udział brał 1 samochód z KP PSP w Rypinie.

Ćwiczenia Centralnego Odwodu Operacyjnego WARMIA 2017

W piątek 14 września tuż przed północą na terenie JRG 2 przy ul. Strażackiej w Grudziądzu nastąpiła koncentracja sił i środków Centralnego Odwodu Operacyjnego (COO) Krajowego Systemu Ratowniczo – Gaśniczego.  Do Grudziądza przyjechali strażacy z terenu województwa kujawsko – pomorskiego, którzy wchodzą w skład kompanii gaśniczej „Toruń”, plutonu logistycznego „Rubinkowo” oraz dodatkowe siły wspomagające. Cały oddział liczył 20 zastępów gaśniczych i specjalnych obsługiwanych przez 60 strażaków. Wyposażenie brygady pozwala prowadzić samodzielne działania przez 36 godzin zapewniając zakwaterowanie i wyżywienie dla wszystkich funkcjonariuszy. Po zgłoszeniu się wszystkich jednostek na miejscu skompletowano odział i przeprowadzono odprawę. Po godzinie 1 utworzono kolumnę pojazdów uprzywilejowanych, która udała się do miejsca koncentracji we Fromborku dokąd dojechali także strażacy z województw: warmińsko – mazurskiego, pomorskiego i mazowieckiego. W okolicach Braniewa ratownicy wspólnie ćwiczyli działania ratowniczo – gaśnicze podczas pożaru lasu oraz klęsk żywiołowych. Ćwiczenia sił i środków COO odbywają się co roku i mają na celu sprawdzenie w praktyce możliwości taktycznych tworzących ich oddziałów. W dwudniowych manewrach WARMIA 2017 brali udział także strażacy z Komendy Powiatowej PSP w Rypinie  w sile 2 zastępów i 7 ratowników.

Ćwiczenia odbyły się w trzech epizodach, w trzech różnych lokalizacjach:

Epizod 1 – Wielkoobszarowy pożar lasu w Nadleśnictwie Zaporowo należącego do Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie, gdzie sprawdzono działania gaśnicze Straży Pożarnej oraz elementy pokonywania trudnego terenu w dotarciu do miejsca pożaru (grząska droga, zakrzaczenia, powalone drzewa czy też brak drogi dojazdowej).

Epizod 2 – Ewakuacja osób z terenów zalanych przez powódź przy pomocy jednostek pływających oraz przemieszczenie ich w wyznaczone bezpieczne miejsce zastępcze. Epizod ćwiczony we współpracy z lokalnym samorządem.

Epizod 3 – Śnieżyce – działania polegające na dotarciu sił i środków PSP do osób znajdujących się na drodze, odciętych z powodu skrajnie trudnych warunków atmosferycznych. Osobom dostarczono żywność i odzież oraz prowadzono poszukiwania osób z wykorzystaniem urządzeń geolokalizacyjnych. Epizod ćwiczony we współpracy z grupą humanitarną PCK Olsztyn.

zdjęcia

ZDARZENIA

17.092017 - SAMOCHÓD OSOBOWY

Niedostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze było przypuszczalnie przyczyną dachowania samochodu w m. Puszcza Rządowa gm. Rypin. Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano samochód osobowy Seat Ibiza po dachowaniu stojący na prawym pasie jezdni. Policja na miejscu. W wyniku zdarzenia poszkodowana została jedna osoba, którą zabrano do szpitala. poszkodowany. Po zabezpieczeniu miejsca zdarzenia w pojeździe odłączono akumulator. W działaniach udział brał Zastęp OSP Skrwilno i 1 samochód z KP PSP w Rypinie.

 

Szerszenie

 • 09.09.2017 r. godz. 18:58 m. Głowińsk gm. Rypin - OSP Kowalki
 • 09.09.2017 r. godz. 18:50 m. Długie gm. Wąpielsk  - OSP Długie
 • 08.09.2017 r. godz. 18:33 m. Balin gm. Rypin - OSP Kowalki
 • 08.09.2017 r. godz. 15:50 ul. Spokojna m. Rypin JRG Rypin

Sezon grzewczy. Przypominamy

Sezon zimowego ogrzewania mieszkań w budynkach wielo i jednorodzinnych, to co roku okres zwiększonej ilości pożarów. Statystyki Państwowej Straży Pożarnej odnotowują wtedy wzrost liczby ofiar śmiertelnych i osób poszkodowanych. Ilość strażackich interwencji rośnie z każdym rokiem. Przyczyny pożarów od lat ciągle się powtarzają. Dominujące ich grupy, to podpalenia, nieostrożność osób zarówno dorosłych jak i nieletnich, wady lub niewłaściwa eksploatacja urządzeń i instalacji elektrycznych oraz wady i zła obsługa urządzeń grzewczych. więcej

'Komunikat Krajowej Izby Kominiarzy'

TURNIEJ STRAŻACKI W PIŁCE NOŻNEJ

W dniu 01.09.2017 r. w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Rypinie odbył się Turniej zmianowy o Puchar Komendanta Powiatowego w Rypinie. Korzystając z okazji Komendant Powiatowy PSP w Rypinie wręczył awanse na wyższe stanowiska służbowe.

- sekc. Dąbrowski Paweł - starszy technik, ogn. Dudkiewicz Artur, ogn. Lutkiewicz Rafał - starszy ratownik - kierowca, ogn. Czarnecki Wiesław - starszy ratownik, ogn. Górecki Tomasz - operator sprzętu specjalnego

W turnieju udział brały reprezentacje zmian służbowych oraz reprezentacja Komendy Powiatowej PSP w Rypinie. Po zaciętej rywalizacji i niezbyt sprzyjającej pogodzie klasyfikacja końcowa przedstawiała się następująco.

I miejsce - Zmiana III

II miejsce - Zmiana I

III miejsce - KP PSP

IV miejsce - Zmiana II

Gratulujemy wyników !!!


 

 

 

 

 

 

 

 

 

ZDARZENIA

05.09.2017 r. - DACHOWANIE

Niedostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze było przypuszczalnie przyczyną dachowania samochodu w m. Balin gm. Rypin. Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano samochód osobowy Peugeot leżący na dachu częściowo w rowie i na poboczu drogi. Policja na miejscu.W wyniku zdarzenia nikt nie został poszkodowany. Po zabezpieczeniu miejsca zdarzenia z uwagi na brak dostępu do akumulatora przy pomocy wciągarki samochodowej postawiono samochód na koła, następnie odłączono akumulator i zakręcono zawór LPG. W działaniach udział brał Zastęp OSP Kowalki i 1 samochód z KP PSP w Rypinie.

 

05.09.2017 r. - SAMOCHODY OSOBOWE

Niedostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze było przypuszczalnie przyczyną zderzenia do którego doszło w m. Ławy gm. Rypin. Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano dwa samochody osobowe po kolizji znajdujące się na jednym pasie ruchu. W wyniku kolizji poszkodowana została jedna osoba, która zaczęła uskarżać się na ból kręgosłupa na odcinku szyjnym, której ratownicy założyli kołnierz oraz do czasu przyjazdu ZRM udzielili wsparcia psychicznego. W działaniach udział brał Zastęp OSP Kowalki i 1 samochód z KP PSP w Rypinie.

05.092017 r. - POCIĄG

W dniu 05.09.2017 r. ok. godz. 04:11 wpłynęło zgłoszenie o zderzeniu samochodu osobowego z pociągiem w m. Starorypin Rządowy gm. Rypin. Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano samochód dostawczy renault master po uderzeniu w bok cysterny kolejowej. Samochód w wyniku uderzenia znajdował się na poboczu torowiska. policja na miejscu. W wyniku zderzenia poszkodowana został jedna osoba kierowca samochodu dostawczego, któremu ratownicy udzielili pomocy przed przyjazdem karetki pogotowia. Po przybyciu pogotowia ranny kierowca został przetransportowany do karetki i przewieziony do szpitala. Po zabezpieczeniu miejsca zdarzenia w pojeździe odłączono akumulator. W czasie prowadzenia działań stwierdzono,że w składzie pociągu nie przewożono paliwa. W działaniach udział brały dwa samochody z KP PSP w Rypinie.

 

03.09.2017 r. - POŻAR STODOŁY

W dniu 03.09.2017 r. ok. godz. 11:56 wpłynęło zgłoszenie o palącym się budynku gospodarczym w m. Jasin gm. Rypin. Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano stodołę całkowicie objętą pożarem, w której znajduje się słoma, siano oraz zboże. Po zabezpieczeniu miejsca zdarzenia w pierwsze prądy wody skierowano na budynki sąsiadujące z pożarem. W miarę przybycia kolejnych zastępów dodawano kolejne prądy wody na palącą się stodołę. Po zlokalizowaniu pożaru przy pomocy ciągnika wywożono słomę i przelewano wodą w celu dogaszenia. Wodę do wożono z sieci hydrantowej oraz ze zbiornika naturalnego znajdującego się na sąsiedniej posesji. Po ugaszeniu pożaru sprawdzono pogorzelisko przy użyciu kamery termowizyjnej. W działaniach udział brał Zastęp OSP Sadłowo, Kowalki, Rogowo, Przywitowo, Okalewo, Stępowo i trzy samochody z KP PSP w Rypinie.

Zdjęcie użytkownika OSP Rogowo.

Zdjęcie użytkownika OSP Rogowo.

Zdjęcie użytkownika OSP Rogowo.

 

02.09.2017 r. - PIWNICA

W dniu 02.09.2017 r. ok. godz. 15:57 wpłynęło zgłoszenie o wydobywającym się dymie z pomieszczeń piwnicy w m. Starorypin Prywatny gm. Rypin.  Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano właścicieli próbujących gasić pożar. Po zabezpieczeniu miejsca zdarzenia ratownicy w sprzęcie OUO weszli do piwnicy i podali jeden prąd wody gasząc pożar. Po ugaszeniu pomieszczenia piwniczne oddymiono i dokonano pomiarów stężeń - pomiary w normie. W działaniach udział brał zastęp OSP Kowalki, OSP Sadłowo  i 2 samochody z KP PSP w Rypinie.

Myśliwi z Polskiego Związku Łowieckiego oraz Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu wspierają kujawsko-pomorskich strażaków


W Żninie myśliwi z Polskiego Związku Łowieckiego oraz Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu przekazali strażakom sprzęt niezbędny do usuwania skutków nawałnic. W związku z nawałnicą jaka przeszła przez teren województwa kujawsko-pomorskiego 11 sierpnia 2017 r. strażacy na terenie naszego województwa interweniowali ponad 8 tys razy. O skali zdarzenia może mówić fakt, że przez cały zeszły rok na terenie województwa odnotowano 25 tys interwencji. Myśliwi z Polskiego Związku Łowieckiego od pierwszych chwil wspierali działania związane z usuwaniem skutków nawałnicy na terenach leśnych, a dziś przekazali kujawsko-pomorskim strażakom sprzęt niezbędny do usuwania skutków nawałnic, w postaci: 65 pilarek STHIL MS 180, 450 litrów oleju do pilarek oraz 200 dodatkowych łańcuchów. Na wniosek Kujawsko-Pomorskiego Wojewody Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska przekazał kujawsko-pomorskim strażakom 10 pilarek ratowniczych MS 461R STHIL, 20 pilarek MS 461 STHIL, 10 agregatów prądotwórczych oraz 25 ubrań bojowych. Sprzęt ratowniczy przed przekazaniem został poświęcony przez kapelana kujawsko-pomorskich strażaków księdza dr Mariusza Stasiaka.          Po apelu na prośbę Polskiego Związku Łowieckiego pilarze z firmy STHIL zorganizowali pokaz możliwości przekazywanego sprzętu. Sprzęt  otrzymały również 4 jednostki z terenu powiatu rypińskiego oraz Jednostka Ratowniczo - Gaśnicza w Rypinie.


Pilarki 181

1 szt. JRG Rypin

1 szt. OSP Skrwilno

1 szt. OSP Wąpielsk

Pilarki ratownicze klasy 400

1 szt. OSP Kowalki

Agregaty prądotwórcze

1 szt. OSP Rogowo

Ubrania specjalne

2 kpl. OSP Wąpielsk

 

 

ZDARZENIA

27.08.2017 r. - Piorun

W dniu 27.08.2017 r. ok. godz. 09:06 wpłynęło zgłoszenie o uderzeniu pioruna w budynek mieszkalny przy ulicy Konopnickiej w Rypinie. Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano nadpalony podgrzewacz wody i spaloną instalację elektryczną po wyładowaniu atmosferycznym w łazience budynku mieszkalnego. Brak osób poszkodowanych. Właściciel na miejscu zdarzenia. Ratownicy odłączyli prąd dochodzący do pomieszczenia łazienki. Dodatkowo sprawdzono pomieszczenie czy nie ma innych zarzewi ognia. W działaniach udział brał zastęp OSP Kowalki i 1 samochód z KP PSP w Rypinie.

26.08.2017 r. - Samochód osobowy i motocykl

Wymuszenie pierwszeństwa przejazdu z drogi podporządkowanej było przypuszczalnie przyczyną zdarzenia do którego doszło na ulicy 11 listopada w Rypinie. Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano samochód osobowy po zderzeniu z motocyklem. Pogotowie na miejscu zdarzenia udziela pomocy poszkodowanemu motocykliście. Po zabezpieczeniu miejsca zdarzenia i przeniesieniu poszkodowanego do karetki przy użyciu sorbentu usunięto plamę. Lekarz zadecydował o wezwaniu śmigłowca LPR, który przetransportuje poszkodowanego do szpitala w Płocku. Zastęp GBA został przekierowany do zabezpieczenia lądowiska dla śmigłowca na obiekcie Stadionu Miejskiego. W działaniach udział brały dwa samochody z KP PSP w Rypinie.

 

Szerszenie

 • 25.08.2017 r. godz. 16:50 ul. Lipnowska  Rypin - JRG Rypin
 • 25.08.2017 r. godz. 09:35 m .Kwiatkowo gm. Rypin - JRG Rypin
 • 26.08.2017 r. godz. 19:40 ul. Piłsudskiego, Rypin  - JRG Rypin
 • 26.08.2017 r. godz. 18:33 m. Pinino gm. Rogowo - OSP Rogowo
 • 26.08.2017 r. godz. 18:25 m. Stępowo gm. Rypin - JRG Rypin
 • 26.08.2017 r. godz. 17:22 m. Żałe gm. Brzuze - OSP Giżynek
 • 26.08.2017 r. godz. 15:50 m. Kowalki gm. Rypin - OSP Kowalki
 • 27.08.2017 r. godz. 19:20 m. Borowo gm. Rogowo - OSP Rogowo

21.08.2017 r. – Zderzenie samochodów w m. Skrwilno.

Ok. godz. 19:45 doszło do zderzenia dwóch samochodów osobowych, z których jeden uciekł z miejsca zdarzenia. W wyniku wypadku, jedna osoba została poszkodowana i zabrana przez Zespół Ratownictwa Medycznego do szpitala. W czasie działań ruch pojazdów odbywał się objazdem. Działający ratownicy z OSP Skrwilno usunęli z jedni uszkodzone elementy pojazdu, oraz posypali sorbentem plamę na jezdni po płynach eksploatacyjnych.

 

 

19.08.2017 r. – Pożar stodoły w miejscowości Szczerby.

Tuż po północy doszło do pożaru stodoły, z której właściciel przed przyjazdem zastępów wyprowadził zwierzęta inwentarskie. Do działań skierowano dwa zastępy gaśnicze z KP PSP Rypin oraz OSP Rogowo, OSP Kowalki, OSP Kobrzyniec, OSP Skrwilno i OSP Sadłowo, a OSP Wąpielsk stanowiło zabezpieczenie operacyjne na czas prowadzonych działań w KP PSP Rypin. Z chwilą przybycia zastępów na miejsce zdarzenia pożarem był objęty cały budynek stodoły, pożar nie zagrażał stojącemu obok budynkowi mieszkalnemu. Na palący się budynek podano trzy prądy wody, po zlokalizowaniu i ugaszeniu pożaru , przystąpiono do wyrzucania i przelewania zgromadzonej wewnątrz słomy i siana.

19.08.2017 r. – Plama oleju na jezdni w m. Rogowo.

W wyniku uszkodzenia miski olejowej w samochodzie osobowym, powstała plama oleju na jezdni o długości ok. 100 m. i szerokości 0,5m.. Plamę oleju posypano sorbentem likwidując zagrożenie. W działaniach brał udział jeden zastęp KP PSP Rypin oraz OSP Rogowo.

 

16.08.2017 r. – Pożar w magazynie drewna w Dylewie.

Po zauważeniu przez pracowników pożaru w budynku, w którym je składowano, przystąpili we własnym zakresie do gaszenia pożaru. Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastępów PSP i OSP ratownicy w sprzęcie ochrony układu oddechowego podali kolejne prądy wody, lokalizując i gasząc pożar. Następnie korzystając z wózka widłowego wywożono drewno na zewnątrz budynku i dogaszano je. W działaniach brały udział dwa zastępy z KP PSP Rypin oraz OSP Kowalki i OSP Sadłowo. Straty: w wyniku pożaru częściowemu spaleniu uległa konstrukcja magazynu i składowane wewnątrz drewno.

 

16.08.2017 r. – Pożar w budynku mieszkalnym w miejscowości Borowo.

Podczas rozpalania ognia w kuchni, doszło do zapalenia zgromadzonych materiałów palnych, w skutek czego pożar rozprzestrzenił się na całe pomieszczenie. Do działań skierowano dwa zastępy gaśnicze z KP PSP Rypin oraz OSP Rogowo, OSP Kowalki i OSP Kobrzyniec. W budynku odłączono energię elektryczną, a następnie ratownicy zabezpieczeni w sprzęt OUO podali dwa prądy wody wewnątrz budynku do palącego się pomieszczenia oraz jeden prąd wody z zewnątrz. Właściciel budynku znajdował się na zewnątrz i nie odniósł żadnych obrażeń. W wyniku pożaru spaleniu uległo wyposażenie pomieszczenia, okno oraz okopceniu uległy ściany budynku.

 

 

 

30 lat pracy i służby

15 sierpnia 2017 roku mł. bryg. Andrzej Górecki Dowódca Jednostki Ratowniczo - Gaśniczej w Rypinie obchodził 30-lecie pracy i służby.

Z tej okazji w dniu 16 sierpnia podczas zbiórki na placu przy Komendzie Komendant Powiatowy PSP mł. bryg. Robert Wiśniewski wraz z Zastępca Komendanta Powiatowego bryg. Grzegorz Łydkowski oraz pracownikami Komendy podziękował za dotychczasową pracę           i służbę, wręczył list gratulacyjny mł. bryg. Andrzejowi Góreckiemu.

Życzymy dalszych sukcesów w życiu zawodowym i prywatnym.

ZDARZENIA

Osy

 

 • 12.08.2017 r. godz. 15:45 ul. Koszarowa, Rypin - JRG Rypin
 • 14.08.2017 r. godz. 17:40 ul. 11 Listopada, Rypin -JRG Rypin
 • 14.08.2017 r. godz. 18:00 m. Łączonek gm. Brzuze - OSP Dobre

 

Szerszenie

 • 12.08.2017 r. godz. 14:16 m. Balin gm. Rypin - JRG Rypin
 • 12.08.2017 r. godz. 18:42 m. Trąbin - Rumunki gm. Brzuze - OSP Giżynek
 • 13.08.2017 r. godz. 12:45 m. Okalewo - OSP Skrwilno
 • 13:08.2017 r. godz. 15:38 m. Kowalki - JRG Rypin
 • 13:08.2017 r. godz. 19:34 m. Półwiesk Duży gm. Wąpielsk - OSP Wąpielsk
 • 14.08.2017 r. godz. 17:30 m. Borzymin m. Rypin - OSP Kowalki
 • 14.08.2017 r. godz. 17:35 m. Ostrowite gm. Brzuze - OSP Dobre
 • 14.08.2017 r. godz. 18:45 m. Szczawno gm. Skrwilno - OSP Skrwilno
 • 14.08.2017 r. godz. 19:42 m. Skudzawy gm. Skrwilno - OSP Skrwilno
 • 15.08.2017 r. godz. 19:43 m. Sadłowo gm. Rypin - OSP Sadłowo

 

15.08.2017 r. -SAMOCHÓD OSOBOWY

Niezachowanie zasad bezpieczeństwa było prawdopodobnie przyczyną wypadku do którego doszło w m. Urszulewo gm. Skrwilno. Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano samochód osobowy w przydrożnym rowie, w którym podróżowały cztery osoby, które znajdują sie poza pojazdem. Policja i Zespół Ratownictwa Medycznego na miejscu. Po zabezpieczeniu miejsca zdarzenia w pojeździe odłączono akumulator. W działaniach udział brał zastęp OSP Skrwilo i dwa samochody z KP PSP w Rypinie.

 

 

13.08.2017 r. -SAMOCHÓD OSOBOWY

Wymuszenie pierwszeństwa przejazdu było przypuszczalnie przyczyną zderzenia do którego doszło przy ulicy Lipnowskiej w Rypinie. Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano samochód osobowy Seat stojący na środku skrzyżowania po zderzeniu z motocyklem. W wyniku zdarzenia poszkodowany został kierowca motocykla, któremu ratownicy po opatrzeniu nogi przekazali zespołowi ratownictwa medycznego. Po dokonaniu czynności dochodzeniowych przez Policję pojazdy zostały zabrane z miejsca zdarzenia przez właścicieli oraz usunięto plamę po płynach eksploatacyjnych z jezdni likwidując zagrożenie. W działaniach udział brały dwa samochody z KP PSP w Rypinie.

 

RAPORT BURZOWY

Skutkiem nawałnicy, która przetoczyła się przez teren województwa kujawsko-pomorskiego, późnym wieczorem i w nocy z 11 na 12 sierpnia br., było kilka tysięcy interwencji – powalone drzewa, połamane konary, uszkodzone dachy.
Największe i zarazem najliczniejsze szkody wystąpiły na terenie powiatów: żnińskiego, nakielskiego, sępoleńskiego, bydgoskiego …

Do godz. 15.00 (12 sierpnia 2017 r.) w woj. kujawsko-pomorskim odnotowano:
ponad 3 500 interwencji,
ranni – 8 osób, w tym 1 strażak,
zerwane bądź uszkodzone dachy – ok. 600.

W ramach systemu, do regionu skierowano z pomocą i wsparciem siły z województw zachodniopomorskiego, warmińsko-mazurskiego i mazowieckiego.
Łącznie w województwie przez cały czas pracował ponad półtora tysiąca strażaków państwowej i ochotniczej straży pożarnej również z terenu powiatu rypińskiego takie jednostki jak: OSP Rogowo, OSP Kowalki, OSP Skrwilno, OSP Wąpielsk.

 

 

07.08.2017 r. -KOMBAJN

Zwarcie instalacji elektrycznej było przypuszczalnie przyczyną pożaru do którego doszło w m. Świeżawy. Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano palącą się instalację elektryczną w kombajnie zbożowym. Kombajnista próbował ugasić pożar przy pomocy gaśnicy proszkowej. Po zabezpieczeniu miejsca zdarzenia podano jeden prąd piany gasząc pożar. W działaniach udział brał zastęp OSP Rogowo i jeden samochód z KP PSP w Rypinie.

06.08.2017 r. - Pomoc Policji

Ok. godz. 11:20 do Stanowiska Kierowania wpłynęło zgłoszenie o pomocy Policji w wyciągnięciu zwłok ze stawu w m. Brzuze. Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano funkcjonariuszy Policji, którzy przekazali informację o pływających zwłokach w stawie. Mężczyzna ten 04.07.2017 r. wyszedł z domu i nie powrócił. Rodzina na miejscu zdarzenia obok stawu. Zabezpieczono miejsce zdarzenia, ratownik w ubraniu do pracy w wodzie zabezpieczony liną na desce do ratownictwa lodowego podpłynął do ciała i odholował je do brzegu. Po uzyskaniu przez Dyżurnego Policji zgody od prokuratora ciało wyciągnięto na brzeg kończąc na tym działania. W działaniach udział brały dwa samochody z KP PSP w Rypinie.

Szerszenie

 • 04.08.2017 r. godz. 19:06 m. Nadróż gm. Rogowo - OSP Rogowo
 • 04.08.2017 r. godz. 19:52 m. Rumunki Likieckie gm. Rogowo - OSP Rogowo
 • 05.08.2017 r. godz. 17:40 m. Urszulewo gm. Skrwilno - OSP Skrwilno
 • 05.08.2017 r. godz. 18:44 m. Skrwilno  - OSP Skrwilno
 • 05.08.2017 r. godz. 21:13 m. Ugoszcz gm. Brzuze - OSP Giżynek
 • 06.08.2017 r. godz. 18:27 m. Gulbiny gm. Brzuze - JRG Rypin
 • 06.08.2017 r. godz. 20:10 m. Lamkowizna gm. Wąpielsk - OSP Radziki Duże

Nowy funkcjonariusz w Komendzie PSP w Rypinie

W dniu 30 lipca 2017 r.  podczas zmiany służbowej Komendant Powiatowy PSP w Rypinie mł. bryg. Robert Wiśniewski przywitał  nowoprzyjętego strażaka absolwenta Szkoły Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu i wręczył decyzje o mianowaniu na stanowisko starszego ratownika w służbie stałej. mł. asp. Jarosław Bieżuński służbę rozpocznie od 1 sierpnia 2017 r.  w Jednostce Ratowniczo - Gaśniczej w Rypinie.
Życzymy dalszych sukcesów w życiu zawodowym i prywatnym.

ZDARZENIA

Szerszenie

 • godz. 19:30 m. Długie gm. Wąpielsk - OSP Długie
 • godz. 17:05 m. Czarnia Duża gm. Skrwilno - OSP Skrwilno
 • godz. 18:05 m. Półwiesk Mały gm. Wąpieslk - OSP Radziki Duże
 • godz. 12:07 m. Puszcza Rządowa gm. Rypin - JRG Rypin
 • godz. 18:54 ul. Żytnia 39 Rypin - JRG Rypin

OSY

 • godz. 20:30 m. Radziki Duże gm. Wąpielsk - OSP Radziki Duże

 

28.07.2017 r. - Studzienka Kanalizacyjna

Ok. godz. 10:20 do Stanowiska Kierowania wpłynęło zgłoszenie o wpadnięciu do studzienki kanalizacyjnej dwóch pracowników, którzy stracili przytomność w m. Sosnowo gm. Rogowo. Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano Zespół Ratownictwa Medycznego i przedstawicieli Gminy Rogowo. Po zabezpieczeniu miejsca zdarzenia dokonano pomiaru miernikiem wielogazowym, który wykazał przekroczenie dopuszczalnych stężeń siarkowodoru oraz niski poziom tlenu. Ratownik zabezpieczony w sprzęt ochrony układu oddechowego został opuszczony do studzienki, gdzie przy pomocy pętli ratowniczej podjął jedną osobę i przekazano ratownikom z ZRM. Następnie w ten sam sposób ewakuowano drugą poszkodowaną osobę. Ratownicy ZRM po zbadaniu dwóch ewakuowanych osób odstąpili od działań resuscytacyjnych stwierdzając zgon. Po zakończeniu działań teren przekazano funkcjonariuszom Policji. W działaniach udział brał zastęp OSP Rogowo oraz 3 samochody z KP PSP w Rypinie.

 

 

30 lat pracy i służby

4 lipca 2017 roku asp. sztab. Andrzej Kierkowski obchodzi 30-lecie pracy i służby.

Z tej okazji Zastępca Komendanta Powiatowego bryg. Grzegorz Łydkowski podziękował za dotychczasową pracę i służbę, wręczył list gratulacyjny asp. sztab. Andrzejowi Kierkowskiemu.

Życzymy dalszych sukcesów w życiu zawodowym i prywatnym.

ZDARZENIA

 

13.07.2017 r. - Samochód osobowy i ciężarowy

Niedostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze było przypuszczalnie przyczyną zderzenia samochodu osobowego z ciężarowym w m. Cetki gm. Rypin. Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano samochód osobowy marki Opel  stojący na pasie jezdni oraz samochód ciężarowy Scania znajdujący się po drugiej stronie jezdni. Policja na miejscu. Po zabezpieczeniu miejsca zdarzenia w samochodzie osobowym odłączono akumulator oraz zakręcono zawór od instalacji gazowej, samochód osobowy bez większych uszkodzeń (pęknięta opona). Po przybyciu pomocy drogowej samochód osobowy został wciągnięty na lawetę. Podczas wciągania samochodu doszło do zwarcia instalacji wyciągarki i zapalenia się przewodów. W celu ugaszenia wyciągarki użyto gaśnicy proszkowej oraz odcięto przewody elektryczne prowadzące do akumulatora lawety. Po naprawieniu opony samochód ciężarowy odjechał z miejsca zdarzenia, natomiast laweta z Oplem została odholowana przez drugi pojazd pomocy drogowej.  Po odblokowaniu przejazdu usunięto pozostałe elementy po kolizji oraz zneutralizowano plamy na jezdni przy pomocy sorbentu. W działaniach udział brał zastęp OSP Kowalki i jeden samochód z KP PSP w Rypinie.

09.07.2017 r. - Samochód osobowy

Nadmierna prędkość pojazdu  była przypuszczalnie przyczyną dachowania samochodu w m. Urszulewo gm.Skrwilno. Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano samochód osobowy marki Opel Corsa po dachowaniu. Samochód znajduje się na poboczu na kołach. Miejsce działań zabezpieczono. W wyniku zdarzenia poszkodowana została jedna osoba, która znajduje się w karetce, gdzie jest opatrywana i następnie zabrana do szpitala. W pojeździe odłączono akumulator kończąc na tym działania. W działaniach udział brał zastęp OSP Skrwilno oraz  2 samochody  z KP PSP w Rypinie.

01.07.2017 r. - Marianki

W dniu 01.07.2017 r. ok. godz. 11:58 wpłynęło zgłoszenie o bocianie , który wypadł z gniazda w m. Marianki. Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano młodego bociana, który wcześniej wypadł z gniazda znajdującego się na betonowym słupie. Miejsce zdarzenia zabezpieczono. Ratownik przy użyciu podnośnika SHD-23 umieścił ponownie bociana w gnieździe kończąc na tym działania. W działaniach brał udział jeden samochód z KP PSP w Rypinie.


Burze i nawałnice

 • 29.06.2017 r. godz. 14:40 m. Zakrocz - podczas wyładowań atmosferycznych piorun uderzył w budynek mieszkalny powodując uszkodzenie instalacji elektrycznej co spowodowało duże zadymienie. Nikt nie został poszkodowany. Po sprawdzeniu pomieszczeń i niestwierdzeniu zagrożenia obiekt przekazano właścicielowi. W działaniach udział brał zastęp OSP Kowalki i dwa samochody z KP PSP w Rypinie.
 • 29.06.2017 r. godz. 15:06 m. Zofiewo - podczas wyładowań atmosferycznych piorun uderzył w budynek inwentarski powodując uszkodzenie instalacji elektrycznej co spowodowało pożar. W wyniku wyładowań zostały zabite trzy z pięciu sztuk bydła znajdujące się w oborze. W działaniach udział brał zastęp OSP Okalewo i jeden samochód z KP PSP w Rypinie.

Powalone drzewa

 • 29.06.2017 r. godz. 15:00 m. Urszulewo - powalone drzewo przy budynku mieszkalnym - OSP Kowalki
 • 29.06.2017 r. godz. 15:13 m. Stępowo - powalone drzrweo na jezdni - JRG Rypin
 • 29.06.2017 r. godz. 15:28 m. Czarnia Duża - powalone drzewo na jezdni - OSP Skrwilno
 • 29.06.2017 r. godz. 16:12 m. Rogowo - konar drzewa nad jezdnią - OSP Rogowo
 • 29.06.2017 r. godz. 16:15 m. Zambrzyca - powalone drzewo na jezdni - OSP Skrwilno
 • 29.06.2017 r. godz. 19:37 m. Kotowy - pompowanie wody z drogi prowadzącej do posesji - OSP Kotowy
 • 30.06.2017 r. godz. 06:17 m. Godziszewy - powalone drzewo na dom - 2 samochody z JRG Rypin
 • 30.06.2017 r. godz. 08:02 m. Półwiesk Duży - powalone drzewo na jezdni - OSP Wąpielsk
 • 30.06.2017 r. godz. 08:57 m. Rypin ul. 21 Stycznia - powalone drzewo na chodnik - JRG Rypin
 • 30.06.2017 r. godz. 09:18 m. Okalewo - powalone drzewo na jezdni - OSP Okalewo
 • 30.06.2017 r. godz. 09:48 m. Półwiesk Duży - powalone drzewo na jezdni - OSP Wąpielsk
 • 30.06.2017 r. godz. 10:08 m. Kosiory - powalone drzewo na jezdni - OSP Rogowo
 • 30.06.2017 r. godz. 10:51 m. Nadróż - powalone drzewo przy jedni - OSP Rogowo
 • 30.06.2017 r. godz. 12:53 m. Sadłowo - powalone drzewo na jezdni - OSP Sadłowo
 • 30.06.2017 r. godz. 13:42 m .Okalewo - powalone drzewo na jezdni - OSP Okalewo
 • 30.06.2017 r. godz. 13:48 m. Rypin ul. Orzeszkowej - konar drzewa na linii energetycznej - JRG Rypin
 • 30.06.2017 r. godz. 14:31 m. Przywitowo - Powalone drzewo na jezdni - JRG Rypin
 • 30.06.2017 r. godz. 15:53 m. Ruszkowo - powalone drzewo na jezdni - OSP Wąpielsk
 • 30.06.2017 r. godz. 16:07 m. Gulbiny - naderwana blacha na dachu budynku mieszkalnego - JRG Rypin, OSP Giżynek
 • 02.07.2017 r. godz. 05:18 m. Okalewo - konar drzewa na jezdni - JRG Rypin
 • 02.07.2017 r. godz. 14:24 m. Kotowy - pompowanie z drogi dojazdowej do posesji oraz wypompowywanie z zalanej piwnicy - OSP Kotowy, OSP Skrwilno

Ćwiczenia Cedrob - Las 2017

W dniu 27.06.2017 r. w Rypinie odbyły się ćwiczenia sprawdzające w zakładzie Wytwórni Pasz w Rypinie firmie Cedrob S.A oraz na terenie Nadleśnictwa Skrwilno w m. Urszulewo. Ćwiczenia odbyły się dwuetapowo. I epizod zakładał, że doszło do pożaru samochodu ciężarowego przy parku zbiorników nadziemnych z gazem propan - butan. Ze względu na rozmiary zagrożenia oraz konieczność intensywnego podawania środków gaśniczych w działaniach brało udział 15 samochodów gaśniczych z łączną ilością 90 strażaków. II epizod zakładał, że doszło do pożaru lasu - młodnika w miejscowości Urszulewo. e względu na powierzchnię płonącego lasu oraz bezpośrednie zagrożenie sąsiednich kompleksów leśnych do działań gaśniczych skierowano pojazdy gaśnicze w sile Kompanii Powiatowej.

galeria

IX Powiatowe Zawody Sportowo - Pożarnicze Jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych Powiatu Rypińskiego

W dniu 25.06.2017 roku na stadionie gminnym w Rogowie odbyły się Powiatowe Zawody Sportowo – Pożarnicze Jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych powiatu Rypińskiego. Wśród zaproszonych gości był między innymi Pan Zbigniew Zgórzyński - Starosta Rypiński, Paweł Zgórzyński - Radny Województwa Kujawsko - Pomorskiego, mł. insp. Paweł Cichacki - Komendant Powiatowy Policji w Rypinie, Wójtowie Gmin z terenu powiatu rypińskiego, Komendanci gminni oraz Prezesi Jednostek OSP biorących udział w zawodach, Pani Marina Kwiatkowska - Dyrektor ds. marketingu i administracji Firmy Kewa-eco Bydgoszcz.

Sponsorami zawodów byli: Zarząd Powiatowy ZOSP RP w Rypinie, Komenda Powiatowa PSP w Rypinie, Starostwo Powiatowe w Rypinie, Urząd Miasta w Rypinie, Firma Kewa-eco Nadleśnictwo Skrwilno oraz Gminy z terenu powiatu rypińskiego.

Komisję sędziowską powołał Komendant Powiatowy PSP w Rypinie mł. bryg. Robert Wiśniewski. Udział w zawodach wzięło 14 drużyn męskich oraz 2 drużyny młodzieżowe.

Klasyfikacja generalna zawodów przedstawia się następująco:

Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze

I MIEJSCE - OSP SADŁOWO

II MIEJSCE - OSP KOLWAKI

Seniorzy:

I MIEJSCE - OSP SADŁOWO

II MIEJSCE - OSP KOWALKI

III MIEJSCE - OSP PRĘCZKI

IV MIEJSCE - OSP DŁUGIE

V MIEJSCE - OSP ŚWIEŻAWY

VI MIEJSCE - OSP GIŻYNEK

VII MIEJSCE - OSP DOBRE

VIII MIEJSCE - OSP ROGOWO

IX MIEJSCE - OSP KOTOWY

X MIEJSCE - OSP RYPAŁKI

XI MIEJSCE - OSP NADRÓŻ

XII MIEJSCE - OSP SKRWILNO

XIII MIEJSCE - OSP RADZIKI DUŻE

XIV MIEJSCE - OSP WĄPIELSK

FOTORELACJA

Pomoc dzieciom poległych strażaków z Białegostoku

Koleżanki i Koledzy!

Straciliśmy podczas służby w Białymstoku dwóch odważnych strażaków.
Osierocili oni dwójkę małych dzieci.

Fundacja Dorastaj z Nami prowadzi zbiórkę na rzecz ich rodzin. Darowiznę można przekazać poprzez stronę internetową Fundacji lub bezpośrednio wpłacając na konto nr: 29 1030 1508 0000 0008 1545 4006 z dopiskiem „Białystok”. Dziękujemy za każdą wpłatę.

Strona Internetowa "Fundacji Dorastaj  z Nami"

DZIEŃ STRAŻAKA 2017

W dniu 26 maja w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Rypinie odbyły się Obchody Dnia Strażaka połączone z Jubileuszem 25 - lecia Państwowej Straży Pożarnej.

Na uroczystość przybyli znamienici goście:

- nadbryg. Janusz Halak - Kujawsko-Pomorski Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej w Toruniu,

- druh Jan Pankowski - Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP,

- Zbigniew Zgórzyński - Starosta rypiński

- Krzysztof Cegłowski - Przewodniczący Rady Powiatu

- Paweł Grzybowski - Burmistrz Miasta Rypin

- Jarosław Sochacki - Przewodniczący Rady Miasta

- Janusz Tyburski - Wójt Gminy Rypin

- Jan Koprowski - Wójt Gminy Brzuze

- Dariusz Górski - Wójt Gminy Wąpielsk

- ks. Mariusz Stasiak - Kapelan Strażaków Województwa Kujawsko - Pomorskiego

- ks. kanonik Andrzej Krasiński - Proboszcz Parafii Świętej Trójcy w Rypinie

- Małgorzata Safandowska - asystentka Pani Poseł na Sejm Joanny Borowiak

- mł. insp. Paweł Cichacki - Komendant Powiatowy Policji w Rypinie

- Komendanci Powiatowi z sąsiednich Powiatów

- Komendanci gminni ZOSP RP z terenu Powiatu

- przedstawiciele firm i instytucji współpracujących ze strażą pożarną

Podczas uroczystego apelu zostali awansowani i odznaczeni funkcjonariusze oraz osoby cywilne zasłużone dla Straży Pożarnej:


Złotą Odznakę "Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej"

Sylwester Śmigiel – Prezes Firmy GASPOL ENERGY

Brązową Odznakę "Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej"

Leonard Murawiec – Prezes Firmy DAMIX

Janusz Tyburski – Wójt Gminy Rypin


Złotą Odznakę "Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej"

bryg. Jerzy Fydrych z KP PSP w Lipnie

Brązową Odznakę "Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej"

st. asp. Krzysztof Filipski

mł. asp. Jacek Siudowski

dh Marcin Milewski – OSP Skrwilno

dh Remigiusz Ronowicz – OSP Skrwilno


Złotym Medalem  „ Za Zasługi dla Pożarnictwa ” odznaczeni zostali:

st. ogn. Sławomir Jastrzębski

mł. bryg. Dariusz Łęgosz

st. asp. Janusz Okraszewski

st. ogn. Sławomir Piotrowski

mł. asp. Jacek Siudowski

st. ogn. Tomasz Stefański

Srebrnym Medalem  „ Za Zasługi dla Pożarnictwa ” odznaczeni zostali:

ogn. Wiesław Czarnecki

ogn. Artur Dudkiewicz

ogn. Radosław Fodrowski

ogn. Rafał Lutkiewicz


Awanse na wyższe stopnie służbowe otrzymali:

Stopień MŁODSZY BRYGADIER otrzymał:

-  st. kpt. Tomasz Sokołowski

Stopień STARSZY KAPITAN otrzymał:

- kpt. Piotr Brzeziński z KP PSP Lipno

Stopień ASPIRANT otrzymał:

- mł. asp. Radosław Wąsicki

Stopień STARSZY OGNIOMISTRZ otrzymali:

- ogn. Marcin Olszewski

- ogn. Rafał Raczkowski

Stopień OGNIOMISTRZ otrzymali:

- mł. ogn. Wiesław Czarnecki

- mł. ogn. Andrzej Szrull

Stopień STARSZY SEKCYJNY otrzymali:

- sekc. Artur Kurowski

- sekc. Sławomir Matyjasik

- sekc. Marcin Muranowski

- sekc. Krzysztof Zimnicki

Nagrodę Komendanta Wojewódzkiego otrzymali:

- st. ogn. Marcin Olszewski

- st. sekc. Marcin Muranowski


Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Rypinie mianował mł. bryg. mgr inż. poż. Dariusza Łęgosz na stanowiska Zastępcy Dowódcy Jednostki Ratowniczo - Gaśniczej PSP w Rypinie

FOTORELACJA

TRANSMISJA


SERDECZNIE GRATULUJEMY.

KRĘCI MNIE BEZPIECZEŃSTWO

Wczoraj (10.05) Zastępca Komendanta Powiatowego PSP w Rypinie bryg. Grzegorz Łydkowski  spotkał się z uczniami Szkoły Podstawowej w Ugoszczu. Tematyką spotkania były czynności kontrolno - rozpoznawcze z zakresu bezpieczeństwa pożarowego budynku szkoły oraz propagowanie Kampanii z zakresu zasad bezpieczeństwa poruszania się na drogach publicznych w tym zasad zachowania się podczas zagrożeń. W tym samym dniu Jednostkę Ratowniczo - Gaśniczą odwiedziła grupa uczniów ze szkoły Podstawowej w Sosnowie.


W związku z ogólnopolską kampanią edukacyjną "Kręci mnie bezpieczeństwo" w dniu 6 maja podczas "Pikniku Rodzinnego Majówka" odbyło się spotkanie z mieszkańcami powiatu rypińskiego. Spotkania mają na celu zwrócenie uwagi młodych ludzi na kwestie związane z bezpieczeństwem – w domu, w szkole, na wycieczkach i piknikach, podczas wypoczynku w górach i nad wodą, jazdy na rowerze itd. Przedstawiono również jak prawidłowo udzielić pierwszej pomocy z udziałem fantoma oraz nie dopuszczeniu do powstania dalszych powikłań do chwili przybycia karetki pogotowia ratunkowego.

ZDARZENIA

06.05.2017 r. - Pompowanie wody - droga

Gwałtowne opady deszczu i niedrożne studzienki instalacji deszczowej były przypuszczalnie przyczyną zalana drogi  w m. Ostrowite gm. Brzuze. Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano zalaną drogę wojewódzką i parking przy kościele parafialnym na odcinku ok. 100 m i głębokości miejscami 60 cm. Na parkingu znajdują się 3 samochody osobowe. Droga całkowicie nieprzejezdna. Miejsce zdarzenia zabezpieczono. Przy pomocy pomp zaczęto wypompowywać wodę do pobliskiego rowu, prowadzącego do pobliskiego jeziora. po przyjeździe kolejnych zastępów podłączono kolejne pompy. Wodę z jezdni wypompowano w całości do pobliskiego jeziora. W czasie prowadzonych działań na miejsce zdarzenia przybyła Policja, która zorganizowała objazd. W działaniach udział brał zastęp OSP Kowalki, Wąpielsk, Długie, Dobre i trzy samochody z KP PSP w Rypinie.

 

POMPOWANIE WODY W BUDYNKACH MIESZKALNYCH 06.05.2017r.

 • godz. 19:23 - m. Ostrowite - OSP Giżynek, Dobre, JRG Rypin
 • godz. 19:41 - m. Ostrowite - OSP Dobre, JRG Rypin
 • godz. 20:22 - m. Ostrowite - OSP Giżynek
 • godz. 20 35 - m. Ostrowite - OSP Giżynek
 • godz. 20:38 - m. Długie - OSP Radziki Duże
 • godz. 21:03 - m. Ostrowite - OSP Kowalki, JRG Rypin
 • godz. 22:45 - m. Ostrowite - JRG Rypin


POMPOWANIE WODY - DROGI

 • godz. 21:40 - m. Długie - OSP Długie 06.05.2017 r.
 • godz. 10:45 - m. Trąbin - Rumunki - OSP Dobre, Giżynek, JRG Rypin

4 maja - Międzynarodowy Dzień Strażaka więcej

ŻYCZENIA SEKRETARZA STANU W MSWIA Z OKAZJI DNIA STRAŻAKA WIĘCEJ

POWIATOWY DZIEŃ STRAŻAKA

W dniu 1 maja miały miejsce powiatowe uroczystości Dnia Strażaka. Przed skrwileńską remizą OSP zgromadziły się przed południem delegacje i poczty sztandarowe 19 jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z Powiatu oraz Państwowej Straży Pożarnej w Rypinie. Poprzedzeni skrwileńską orkiestrą dętą OSP przemaszerowali wraz z grupą gości i samochodami strażackimi, ulicą Szeroką do kościoła parafialnego. Na jego stopniach powitali ich: proboszcz parafii - ks. Władysław Jagiełło, diecezjalny kapelan strażaków - ks. Andrzej Zakrzewski z Płocka, proboszcz parafii Szczutowo - ks. Marian Orzechowski i emerytowany ks. Jerzy Drozdowski. Po mszy świętej ponownie sformowano szyk i przemaszerowano do skrwileńskiej hali sportowej, gdzie odbyła się zasadnicza część uroczystości Dnia Strażaka podczas której wygłoszono liczne przemówienia i podziękowania. Wśród zaproszonych gości był Zastępca Kujawsko - Pomorskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP w Toruniu  st. bryg. Artur Przybylski, Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pozarnej w Rypinie mł. bryg. Robert Wiśniewski wraz z Pracownikami Komendy PSP w Rypinie. fotorelacja

 

Zwiększenie środków finansowych dla OSP

W 2017 r. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przeznaczy dla jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych ponad 124 mln zł. Oznacza to wzrost kwoty dotacji z budżetu państwa o ponad 15 mln zł tylko w ciągu jednego roku - powiedział w piątek w Sejmie wiceszef MSWiA Jarosław Zieliński....

Spotkanie z nauczycielami

W dniu 25.04.2017 roku Komendant Powiatowy PSP w Rypinie mł. bryg. Robert Wiśniewski uczestniczył w Radzie Pedagogicznej z nauczycielami (36 nauczycieli) w Zespole Szkół w Skrwilnie. Spotkania mają na celu przedstawienie spraw związanych z bezpieczeństwem uczniów oraz przedstawił informację dotyczącą wymagań budynków dydaktycznych pod względem przepisów ppoż, zachowań podczas ewakuacji a także o trwającej ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej "Stop pożarom traw".

 

 

Kręci mnie bezpieczeństwo


24 kwietnia ruszyła nowa kampania społeczna Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji pod hasłem „Kręci mnie bezpieczeństwo”, której głównym celem jest zwrócenie uwagi młodych ludzi na kwestie związane z bezpieczeństwem – w domu, w szkole, na wycieczkach i piknikach, podczas wypoczynku w górach i nad wodą, jazdy na rowerze itd.

Odtąd wiele działań w ramach prewencji społecznej Państwowej Straży Pożarnej doskonale wpisywać się będzie w zakres ww. kampanii.

Realizatorami akcji będą wszystkie służby podległe MSWiA, które w najbliższym czasie będą spotykać się z dziećmi i młodzieżą, przypominając im o podstawowych zasadach bezpieczeństwa.
Kampania potrwa przynajmniej do końca wakacji.


Zobacz: Kręci mnie bezpieczeństwo

Żródło: MSWiA

kb

Treść wystąpienia sekretarza stanu w MSWiA
Jarosława Zielińskiego

Szanowni Państwo,
w ostatnim czasie w przestrzeni publicznej pojawiały się wypowiedzi sugerujące, że Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji odbiera pieniądze Ochotniczym Strażom Pożarnym, nie kupuje nowych samochodów ratowniczo-gaśniczych czy też odmawia strażakom ochotnikom prawa do noszenia munduru.
Tymczasem jest wręcz przeciwnie.
Zarówno w 2016 roku, jak i w 2017 roku zwiększyliśmy kwoty dotacji dla Ochotniczych Straży Pożarnych. W tym roku na dotacje dla OSP przeznaczymy 124 mln zł.
Zapewniam wszystkich strażaków ochotników, że podobnie jak w ubiegłym roku środki te zostaną wydane na realne potrzeby OSP.
W załączeniu pozwalam sobie przesłać treść mojego wystąpienia w tej sprawie prosząc jednocześnie o lekturę i zainteresowanie nim innych osób.

Z wyrazami szacunku
Jarosław Zieliński
Poseł Rzeczypospolitej Polskiej
Wiceminister Spraw Wewnętrznych i Administracji

 

 

ZDARZENIA

22.04.2017 r. - Samochód osobowy

Nadmierna prędkość pojazdu na łuku drogi była przypuszczalnie przyczyną zderzenia samochodu w m. Giżynek gm. Brzuze. Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano samochód osobowy marki Ford Focus po uderzeniu w drzewo. Samochód znajduje się poza jezdnią. Poszkodowany kierowca znajduje się w samochodzie, jest nieprzytomny. Druhowie zastępu OSP Giżynek, którzy byli pierwsi na miejscu zdarzenia ewakuowali z pojazdu i unieruchomili poszkodowanego mężczyznę na noszach. Podczas tych czynności przybył zespół pogotowia ratunkowego, który przejął czynności ratownicze od druhów OSP. Na miejsce wypadku przybyli funkcjonariusze Policji. Następnie na miejsce przybyły zastępy PSP i OSP Dobre. Po zabezpieczeniu miejsca zdarzenia w pojeździe odłączono akumulator kończąc na tym działania. W działaniach udział brał zastęp OSP Giżynek, Dobre oraz  samochód z KP PSP w Rypinie.

STRAŻAK KUJAW I POMORZA

Kandydatów do tytułu Strażak Roku wśród strażaków zawodowych nominowała Państwowa Straż Pożarna. Wśród kandydatów jest funkcjonariusz z Jednostki Ratowniczo -Gaśniczej w Rypinie st. ogn. Krystian Sowiński starszy operator sprzętu specjalnego. Głosowanie będzie trwać od piątku, 14 kwietnia do 15 maja do godz. 21:00. Aby wziąć udział w głosowani należy wysłać sms pod nr. 72355 o treści ZAW.22 Uroczyste zakończenie plebiscytu odbędzie się 20 maja podczas wojewódzkich obchodów Dnia Strażaka. Zwycięzcy odbiorą dyplomy i nagrody z rąk Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej w Toruniu.ZDJĘCIE KANDYDATA

 

"STOP POŻAROM TRAW"

Czytaj więcej

W związku z ogólnopolską kampanią edukacyjną "Stop pożarom traw" w dniach 22 - 23.03.2017 roku Komendant Powiatowy PSP w Rypinie mł. bryg. Robert Wiśniewski wraz z Zastępcą Komendanta Powiatowego bryg. Grzegorzem Łydkowskim uczestniczyli w spotkaniu z uczniami i nauczycielami Szkoły Podstawowej i Gimnazjum z terenu powiatu rypińskiego. Spotkania mają na celu edukowanie młodego pokolenia w zakresie obowiązujących przepisów. Uczestnicy spotkania poznali dane statystyczne i skalę zaangażowania straży pożarnej w interwencje pożarnicze. Przedstawiono również jak prawidłowo udzielić pierwszej pomocy z udziałem fantoma oraz nie dopuszczeniu do powstania dalszych powikłań do chwili przybycia karetki pogotowia ratunkowego.

Na koniec spotkania uczniowie otrzymali ulotkę z informacjami na temat niebezpieczeństwa, które niesie za sobą wypalanie traw oraz jak się zachować, kiedy jesteśmy świadkami pożaru. Są to pierwsze spotkania z zaplanowanych 12 wizyt w Szkołach Podstawowych i Gimnazjach z terenu powiatu rypińskiego.


 

MŁODZIEŻ ZAPOBIEGA POŻAROM

 

24 marca w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Rypinie przeprowadzone zostały eliminacje powiatowe Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej. Pod czujnym okiem komisji do zmagań przystąpili laureaci etapów gminnych, podzieleni na trzy grupy wiekowe. Turniej składał się z testu pisemnego i części ustnej, podczas której uczestnicy odpowiadali na wylosowane pytania. Młodzież wykazała się znajomością zasad udzielania pierwszej pomocy i zachowania w sytuacjach zagrożenia.

Wyniki konkursu:

I grupa wiekowa – szkoły podstawowe:

 1. Martyna Tomaszewska – Szkoła Podstawowa w Ostrowitem
 2. Julia Moczkowska – Szkoła Podstawowa w Rogowie
 3. Norbert Kantorski – Szkoła Podstawowa w Skrwilnie
 4. Natalia Błażejewska – Szkoła Podstawowa w Stępowie
 5. Oliwia Głowacka – Szkoła Podstawowa w Długiem

II grupa wiekowa – gimnazja

 1. Ewa Grabowska – Gimnazjum w Ostrowitem
 2. Klaudia Gołębiewska – Gimnazjum w Skrwilnie
 3. Barbara Cieszyńska – Gimnazjum w Kowalkach
 4. Kinga Lechowicz – Gimnazjum w Radzikach Dużych

III grupa wiekowa – szkoły ponadgimnazjalne

 1. Mateusz Trzciński – I LO w Brodnicy
 2. Mateusz Orędowski – Zespół Szkół nr 2 w Rypinie

Sprawny i prawidłowy przebieg etapu powiatowego zapewniło jury w składzie: st. kpt. Mirosław Ochoński (przewodniczący), st. kpt. Tomasz Sokołowski i bryg. Grzegorz Łydkowski. Następnie uczestnikom konkursów rozdano ulotki i przedstawiono informację dotyczącą kampanii Stop Pożarom Traw.

Na zakończenie spotkania starosta Zbigniew Zgórzyński, Jan Pankowski - prezes zarządu powiatowego OSP oraz mł. bryg. Robert Wiśniewski wręczyli uczestnikom turnieju pamiątkowe dyplomy i nagrody. Upominki otrzymali także wyróżnieni uczestnicy konkursu plastycznego „Młodzież zapobiega pożarom”, którzy przygotowali rysunki dotyczące pracy strażaków: gaszenia pożarów czy usuwania skutków powodzi. Podczas konkursu Komendant Powiatowy mł. bryg. Robert Wiśniewski spotkał się z gronem pedagogicznym przybyłym wraz z uczestnikami konkursu.

 

 

ZDARZENIA

17.04.2017 r. - Samochód osobowy

Niezachowanie zasad bezpieczeństwa ruchu środków transportu było przypuszczalnie przyczyną dachowania samochodu w m. Wąpielsk. Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano samochód osobowy leżący na boku poza pasem jezdni po wcześniejszym uderzeniu w słup energetyczny. Właściciel na miejscu zdarzenia poinformował, że pojazdem podróżowało 7 osób. Pasażerowie znajdują się w pobliskim budynku mieszkalnym. Miejsce zdarzenia zabezpieczono. Ratownicy udali się do budynku w celu sprawdzenia czy nie ma osób poszkodowanych. Po wejściu do mieszkania stwierdzono obrażenia głowy (otarcie naskórka) u jednej z osób (dziecko). W momencie udzielania pomocy przybył na miejsce zespół ratownictwa medycznego przejmując poszkodowaną osobę, która nie został zabrana do szpitala. U pozostałych osób lekarz nie stwierdził obrażeń. W pojeździe odłączono akumulator kończąc na tym działania. W działaniach udział brał zastęp OSP Wąpielsk, Długie oraz dwa samochody z KP PSP w Rypinie.

 

15.04.2017 r. Samochód osobowy

Niezachowanie zasad bezpieczeństwa ruchu środków transportu było przypuszczalnie przyczyną dachowania samochodu w m. Nadróż gm. Rypin. Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano samochód osobowy VW Passat w przydrożnym rowie, kierowca poza pojazdem więcej osób poszkodowanych nie ma. Miejsce zdarzenia zabezpieczono w pojeździe odłączono akumulator. Na tym działania zakończono. W działaniach udział brał zastęp OSP Rogowo i jeden samochód z KP PSP w Rypinie.

14.04.2017 r. - Garaż

Nieostrożność osób dorosłych podczas prac niebezpiecznych pożarowo było przypuszczalnie przyczyną pożaru do którego doszło w m. Sadłowo gm. Rypin. Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano objęty całkowicie pożarem budynek na terenie szrotu samochodowego. Obiekt  zbudowany z drewna, częściowo ściany obudowane blachą, kryty blachą i materiałami sztucznymi. Pracownicy próbują ugasić pożar za pomocą gaśnic proszkowych. Nie ma osób poszkodowanych. Po zabezpieczeniu miejsca zdarzenia na palący budynek podano trzy prądy wody w natarciu. Po ugaszeniu pożaru z wnętrza obiektu usuwano zgromadzone materiały i przelano je wodą. Na tym działania zakończono. W działaniach udział brał Zastęp OSP Sadłowo, Kowalki i jeden samochód z KP PSP w Rypinie.

 

07.04.2017 r. - Samochód osobowy

Zwarcie instalacji elektrycznej było przypuszczalnie przyczyną do którego doszło w m.  Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano palącą się komorę silnika samochodu osobowego.  Po zabezpieczeniu miejsca zdarzenia podano jeden prąd wody gasząc pożar. W pojeździe odłączono zawór instalacji LPG. W działaniach udział brał zastęp OSP Rogowo i 1 samochód z KP PSP  w Rypinie.

04.04.2017 r. - Samochód osobowy

Niezachowanie zasad bezpieczeństwa w ruchu środków transportu było przypuszczalnie przyczyną zdarzenia ko którego doszło w m. Stępowo gm. Rypin. Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano kolizję trzech samochodów osobowych. Dwa z nich znajdują się na jezdni, jeden jest na drodze polnej. Policja na miejscu. Po zabezpieczeniu miejsca zdarzenia w pojazdach odłączono akumulatory i usunięto plamy eksploatacyjne przy użyciu sorbentu. Na tym działania zakończono. W działaniach udział brał zastęp OSP Sadłowo i jeden samochód z KP PSP w Rypinie.

TRAWA NA NIEUŻYTKACH

 • godz. 18:31  02.04.2017 r. m. ul. Kolorowa Rypin

31.03.2017 r. - Samochód osobowy

Niezachowanie zasad bezpieczeństwa w ruchu środków transportu było przypuszczalnie przyczyną zdarzenia ko którego doszło w m. Piskorczyn gm. Brzuze. Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano samochód osobowy Opel Corsa po dachowaniu. Policja i pogotowie na miejscu. Osób poszkodowanych nie ma , kierowca zbiegł z miejsca zdarzenia. Po zabezpieczeniu miejsca zdarzenia samochód postawiono na koła w celu odłączenia akumulatora kończąc na tym działania. W działaniach udział brał zastęp OSP Giżynek i jeden samochód z KP PSP w Rypinie.

31.03.2017 r. - Rypin

Rozlany olej napędowy na drodze  był przypuszczalnie przyczyną zdarzenia do którego doszło w m. Długie gm. Wąpielsk. Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano samochód osobowy leżący na dachu w rowie. W wyniku zdarzenia poszkodowana została jedna osoba - kierowca. Policja i Pogotowie na miejscu. Po zabezpieczeniu miejsca zdarzenia samochód postawiono na koła w celu odłączenia akumulatora następnie przy pomocy sorbentu przystąpiono do usuwania plamy oleju napędowego na odcinku ok. 6 km. W działaniach udział brał zastęp OSP Długie, Wąpielsk i  dwa samochody z KP PSP w Rypinie.


"Czad i ogień - obudź czujność"

APELUJEMY DO NASZYCH MIESZKAŃCÓW !!!!!

Czad cichy Zabójca - film

 


 

Wystąpienie ministra Mariusza Błaszczaka w sprawie wzrostu uposażeń

Wystąpienie ministra Mariusz Błaszczaka w sprawie wzrostu uposażeń

Wystąpienie wiceministra Jarosława Zielińskiego, sekretarza stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji skierowane do strażaków i pracowników cywilnych Państwowej Straży Pożarnej.

PRZEJŚCIE NA EMERYTURĘ DYŻURNEGO OPERACYJNEGO ST. KPT. JANA SIWEK

W dniu 27 lutego 2017 roku odbyło się pożegnanie st. kpt. Jana Siwek dyżurnego operacyjnego,  który zakończył okres czynnej służby zawodowej w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Rypinie i przeszedł na emeryturę. Odchodzącego strażaka żegnał Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Rypinie – mł. bryg. Robert Wiśniewski oraz funkcjonariusze  i pracownicy cywilni tutejszej Komendy. W trakcie uroczystości wspomniano przebieg pracy i służby zawodowej Janka, złożono podziękowania za wieloletnią służbę. Podczas pełnienia służby dał się poznać jako sumienny i zdyscyplinowany strażak. Jego zaangażowanie w służbie było doceniane przez kierownictwo komendy o czym świadczyły jego systematyczne awanse w stopniu.  Dziękując za służbę Komendant Powiatowy w imieniu strażaków i pracowników cywilnych życzy dużo zdrowia i realizacji marzeń w życiu osobistym.

Awanse w Komendzie

W dniu 13 lutego w świetlicy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Rypinie odbyła się zbiórka  na której Komendant Powiatowy PSP w Rypinie mł. bryg. Robert Wiśniewski wręczył  funkcjonariuszom decyzje o awansach na stanowisko dowódcy zastępu.

Awanse otrzymali:

mł. asp. Jacek Siudowski, mł. asp. Marcin Czarnecki 


ZDARZENIA

 

 

12.03.2017 r. - Rypin

Niedostosowanie prędkości do warunków jazdy  było przypuszczalnie przyczyną zdarzenia do którego doszło na ulicy Dworcowej w Rypinie. Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano samochód osobowy BMW po uderzeniu bocznym w słup lampy oświetleniowej. W wyniku zderzenia samochód stoi na chodniku dociśnięty do słupa latarni w którym znajduje się zakleszczony pasażer. Policja i Pogotowie na miejscu. Po zabezpieczeniu miejsca zdarzenia ratownicy przy użyciu narzędzi hydraulicznych wykonali dostęp do osoby uwięzionej w samochodzie. Następnie pod nadzorem  lekarza poszkodowanego ewakuowano na noszach typu deska do karetki. W samochodzie odłączono akumulator, kończąc na tym działania. W działaniach udział brały dwa samochody z KP PSP w Rypinie.

 

19.02.2017 r. - Czumsk Duży

W dniu 19.02. wpłynęło zgłoszenie o palącym się budynku w m. Czumsk Duży gm. Rogowo. Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano palący sie budynek mieszkalny w stanie surowym w którym pali sie więźba dachowa i lekki strop wewnątrz budynku. Osób poszkodowanych brak. Po zabezpieczeniu miejsca zdarzenia podano trzy prądy wody na palącą się więźbę dachową oraz przez otwory okienne na strop wewnątrz budynku przeszukując w tym czasie budynek. Podczas działań zauważono, że z oddalonego od palącego się budynku, blaszanego garażu wydobywa się dym. Po otwarciu drzwi garażu podano jeden prąd wody w natarciu na palące się wewnątrz garażu składowane belki drewniane. Po ugaszeniu pożaru miejsce zdarzenia przekazano protokolarnie Policji. W działaniach udział brały zastępy OSP Rogowo. Sadłowo, Kowalki, Kobrzyniec, Skrwilno, Okalewo i trzy samochody z KP PSP w Rypinie.

 

 

07.02.2017 r. - Skrwilno

W dniu 07 lutego ok. godz. 06:00 wpłynęło zgłoszenie o palącym się budynku gospodarczym w m. Skrwilno. Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano budynek gospodarczy całkowicie objęty ogniem. Po zabezpieczeniu miejsca zdarzenia podano jeden prąd wody na palący sie budynek i jeden prąd wody w obronie na sąsiedni budynek. Po zlokalizowaniu pożaru przy pomocy sprzętu burzącego i piły przystąpiono do rozbiórki budynku gospodarczego. Po przekazaniu pogorzeliska właścicielowi zakończono działania. W działaniach udział brał zastęp OSP Skrwilno, Okalewo i jeden samochód z KP PSP w Rypinie.NARADA ZA ROK 2016

W dniu 27 stycznia 2017 r. w siedzibie Komendy Powiatowej PSP w Rypinie odbyła się narada służbowa podsumowująca rok 2016. Uczestnikami narady byli przedstawiciele Komendy Powiatowej PSP w Rypinie, Kujawsko - Pomorski Komendant Wojewódzki PSP w Toruniu st. bryg. Janusz Halak,  Starosta rypiński Pan Zbigniew Zgórzyński, Komendant Powiatowy Policji w Rypinie mł. insp. Paweł Cichacki oraz pracownicy Urzędów Gmin prowadzących sprawy ochrony p.pożarowej oraz funkcyjni jednostek OSP (Prezesi, Naczelnicy, Kierowcy), którzy bezpośrednio realizują zadania ratowniczo – gaśnicze, a także przedstawiciele Oddziałów Gminnych i Powiatowego OSP. Podczas narady poruszone zostały tematy dotyczące realizacji zakupów w ramach dotacji budżetowej dla zapewnienia gotowości bojowej jednostek OSP, realizacji projektów „Przygotowanie jednostek ochotniczych straży pożarnych do działań ratowniczo - gaśniczych" oraz "Zapewnienie gotowości bojowej jednostek ochrony przeciwpożarowej włączonej do krajowego systemu ratowniczo - gaśniczego".. Omówiono również wyniki inspekcji operacyjno – technicznej w OSP w 2016 r., analizę wyszkolenia, wyniki przeglądu technicznego sprzętu i wyposażenia oraz przedstawiono plan dezynfekcji sprzętu używanego podczas działań ratowniczych po kontakcie z materiałem potencjalnie infekcyjnym a także omówienie zagadnienia związanego z zagrożeniami podczas okresu grzewczego pod hasłem "Czad i ogień obudź czujność"AWANSE W KOMENDZIE POWIATOWEJ PSP W RYPINIE

W dniu 20 stycznia w świetlicy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Rypinie odbyła się narada z pracownikami na której Komendant Powiatowy PSP w Rypinie mł. bryg. Robert Wiśniewski wręczył  funkcjonariuszom decyzje o awansach na wyższe stanowiska służbowe oraz złożył podziękowania dla  dwóch strażaków, którzy z dniem 31.01.2017 r. przechodzą na zaopatrzenie emerytalne. Była to też okazja do złożenia ślubowania nowo przyjętych funkcjonariuszy.

Stanowisko Operator Sprzętu Specjalnego:

 • ogn. Rafał Raczkowski
 • st. ogn. Zbigniew Grabowski

Stanowisko Starszy Ratownik

 • ogn. Radosław Fodrowski

Uroczyste ślubowanie złożyli: str. Grzegorz Chudowolski i Kamil Skowroński

Funkcjonariusze odchodzący na zaopatrzenie emerytalne: st. ogn. Wojciech Wiśniewski i asp. sztab. Krzysztof Pniewski

Życzymy dalszych sukcesów w życiu zawodowym i prywatnym.

zdjęciaĆWICZENIA NA LODZIE 2017

W dniu 19 stycznia strażacy z Komendy Powiatowej PSP w Rypinie wraz ze strażakami z OSP Skrwilno, Rogowo i Sadłowo szkolili się na zamarzniętym jeziorze Urszulewskim. Dzięki takim ćwiczeniom mamy szansę, aby przetestować sprzęt, jaki mamy na wyposażeniu. Przy użyciu specjalistycznych sani lodowych strażacy doskonalili umiejętności związane z podejmowaniem poszkodowanego, który znalazł się pod wodą na wskutek załamania się pokrywy lodowej. Dzięki ich konstrukcji sprzęt ten nadaje się zarówno na zbiorniki pokryte warstwą lodu jak i akweny niezamarznięte. Sanie posiadają zamknięte komory wypełnione powietrzem, dzięki nim są niezatapialne. Wyposażone są w wiosła z okuciami metalowymi, bosak teleskopowy, wizjer do obserwacji pod powierzchnią lodu, oraz specjalne rylce do wbijania się w lód w celu poruszania się po lodzie. Strażacy pracowali w specjalnych ubraniach przeznaczonych do pracy na wodzie.Pomoc dla Strażaka Mariusza Draba

W nocy z 4 na 5 stycznia bieżącego roku około godziny trzeciej w gospodarstwie starszego strażaka Mariusza Draba wybuchł pożar, w którego gaszeniu brało udział 11 zastępów OSP i PSP z terenu powiatu grudziądzkiego. Pomimo wielkiego zaangażowania jego kolegów z jednostek ochrony przeciwpożarowej pożar strawił większą część gospodarstwa a budynek nie nadaje się do zamieszkania. Strażak w jedną noc stracił dorobek całego swojego życia.

Jeśli ktoś z Państwa chciałby pomóc, prosimy uprzejmie wpłacać pieniądze na konto poszkodowanego Mariusza Drab
nr 26 9500 0008 0009 4357 3000 0001

https://youtu.be/v5_1yoqmVSc


ZDARZENIA


12.01.2017 r. - Brzuze

Zwarcie instalacji elektrycznej było przypuszczalnie przyczyną pożaru samochodu do którego doszło w m. Brzuze. Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano palący się samochód marki Opel Astra stojący na poboczu. Pojazd próbowano gasić gaśnicami proszkowymi przez przejeżdżających drogą kierowców. Osób poszkodowanych brak.  Po zabezpieczeniu miejsca zdarzenia podano jeden prąd wody z szybkiego natarcia gasząc pożar. Następnie w pojeździe odłączono akumulator i przemieszczono pojazd  na pobliską posesję, której właściciel wyraził pozostawienie spalonego samochodu. W działaniach udział brał zastęp OSP Dobre, Giżynek i jeden samochód z KP PSP w Rypinie.

12.01.2017 r. - Ostrowite

Niedostosowanie prędkości pojazdu do warunków panujących na drodze było przypuszczalnie przyczyną zderzenia dwóch samochodów w m. Ostrowite gm. Brzuze. Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano kolizję dwóch samochodów osobowych Fiata i Renault. Policja na miejscu. W wyniku kolizji poszkodowana została jedna osoba kierowca Renault , która opatrywana jest w karetce. Po zabezpieczeniu miejsca zdarzenia w pojazdach odłączono akumulatory i usunięto pojazdy w celu udrożnienia ruchu drogowego. W działaniach udział brał zastęp OSP Giżynek i dwa samochody z KP PSP w Rypinie.

10.01.2017 r . - Rypin, ul. Spokojna

Zwarcie instalacji elektrycznej było przypuszczalnie przyczyną pożaru samochodu osobowego na ulicy Spokojnej w Rypinie. Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano palący się przedział komory silnika samochodu osobowego marki Seat. Po zabezpieczeniu miejsca zdarzenia przy pomocy podręcznego sprzętu burzącego otworzono maskę samochodu i podano jeden prąd piany gasząc pożar. W pojeździe odłączono akumulator i zakręcono zawór instalacji LPG kończąc na tym działania. W działaniach udział brały dwa samochody z KP PSP w Rypinie.

08.0.12017 r.  - Rypin, ul. Dworcowa

Ok. godz. 20:31 wpłynęło zgłoszenie o palącym się samochodzie osobowym na parkingu przy Rypińskim Centrum Sportu w Rypinie. Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano palący się samochód osobowy audi a6 (komora silnika). Po zabezpieczeniu miejsca zdarzenia podano jeden prąd piany z szybkiego natarcia na maskę pojazdu i pod spód,  następnie po otwarciu maski podano jeden prąd do wewnątrz komory silnika gasząc pożar. Podczas prowadzenia działań  przepchnięto pojazd Renault Clio  znajdujący się w pobliżu palącego się Audi. W działaniach udział brały dwa samochody z KP PSP w Rypinie.


05.01.2017 r. - Rypin, ul. Kościuszki

Nagromadzenie materiałów palnych w bliskiej odległości od pieca było prawdopodobnie przyczyną pożaru do którego doszło w budynku jednorodzinnym przy ulicy Kościuszki w Rypinie.  W chwili przybycia na miejsce zdarzenia pożarem było objęte pomieszczenie kotłowni i część strychu. Po zabezpieczeniu miejsca zdarzenia ratownicy zabezpieczeni w sprzęt OUO podali jeden prąd wody do wnętrza kotłowni i drugi prąd wody na poddasze. Po ugaszeniu pożaru z poddasza usunięto zmagazynowane materiały palne na zewnątrz budynku i przelano je wodą. W działaniach udział brał zastęp OSP Kowalki i trzy samochody z KP PSP w Rypinie.


01.01.2017 r. - Rypin, ul. Kościuszki

O godz. 5.33  dyżurny Stanowiska Kierowania przyjął zgłoszenie o pożarze w budynku wielorodzinnym. Do akcji gaśniczej skierowano dwa samochody gaśnicze z komendy oraz podnośnik i dodatkowo trzy jednostki OSP; Kowalki, Sadłowo i Rogowo. W chwili przybycia na miejsce zdarzenia pożarem były objęte pomieszczenia na parterze i na piętrze budynku. Z budynku ewakuowano 6 osób. Działania gaśnicze prowadzono wewnątrz budynku oraz z użyciem podnośnika na zewnątrz obiektu. W trakcie działań gaśniczych wykonano celem oddymiania otwory w dachu oraz koniecznym było dokonanie rozbiórki części podwójnych stropów wykonanych z drewna w celu dotarcia do ognisk pożaru. Po ugaszeniu  i oddymieniu pomieszczeń dokonano miernikiem pomiarów powietrza - pomiary w normie i przekazano protokolarnie obiekt zarządzającemu budynkiem. W wyniku pożaru całkowitemu spaleniu uległy dwa mieszkania wraz z wyposażeniem, uszkodzone zostało częściowo pokrycie dachowe i drewniany strop. W wyniku prowadzonych działań zalaniu uległy mieszkania na parterze budynku. W działaniach gaśniczych brało łącznie udział 21 strażaków.

26.12.2016 r. - KONAR DRZEWA


 • godz. 13:31 m. Nowy Kobrzyniec gm. Rogowo
 • godz. 16:50 m. Głowińsk gm. Rypin
 • godz. 21:02 m. Półwiesk Mały gm. Wąpielsk
 • godz. 21:12 ul. Osiedle Sportowe Rypin
 • godz. 21:21 m. Brzuze
 • godz. 21:38 m. Godziszewy gm. Rypin
 • godz. 03:49 m. Rojewo gm. Rogowo
 • godz. 06:02 m. Marianki gm. Rypin
 • godz. 06:14 m. Stary Kobrzyniec gm. RogowoSPOTKANIE WIGILIJNE W KOMENDZIE POWIATOWEJ PSP W RYPINIE

W piątek 23 grudnia funkcjonariusze i pracownicy cywilni Komendy Powiatowej PSP  w Rypinie złożyli sobie wzajemnie świąteczne, bożonarodzeniowe życzenia. W spotkaniu opłatkowym uczestniczył Zastępca Kujawsko - Pomorskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP w Toruniu st. kpt. Jacek Kaczmerek, Burmistrz Miasta Rypina Paweł Grzybowski, Starosta Rypiński  Zbigniew Zgórzyński, ks. infułat Marek Smogorzewski, ks. Andrzej Krasiński, Przewodniczący Rady Powiatu Krzysztof Cegłowski i Przewodniczący Rady Miasta Jarosław Sochacki. W trakcie spotkania uhonorowano st. asp. Rafała Pankowskiego, który wykazał się profesjonalizmem podczas ratowania dwumiesięcznego niemowlęcia w dniu 09.12.2016 roku, które miało problem z oddychaniem zgodnie z procedurami medycznymi instruował matkę w jaki sposób należy udzielić pomocy dziecku.EGZAMIN ZE SZKOLENIA PODSTAWOWEGO STRAŻAKÓW RATOWNIKÓW OSP

W dniu 16 grudnia w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Rypinie zakończyło się szkolenie podstawowe strażaków ratowników Ochotniczych Straży Pożarnych.

W zajęciach, które realizowane były w okresie od 22 października do 16 grudnia br. w systemie weekendowym uczestniczyli druhowie z jednostek OSP z terenu powiatu rypińskiego. Całe szkolenie podzielone zostało na dwie części: teoretyczną oraz praktyczną, podczas których druhowie byli zapoznawani z wszystkimi zagadnieniami tematycznymi przedmiotowego kursu. Jednym z ważniejszych elementów był test w komorze dymowej przeprowadzony w Ośrodku Szkolenia Komendy Wojewódzkiej PSP w Toruniu. Celem szkolenia było przygotowanie strażaków ratowników OSP do sprawnego i bezpiecznego wykonywania zadań ratowniczo-gaśniczych. Ze zgłoszonych 56 druhów do szkolenia zakwalifikowało się 50 druhów, z czego 40 druhów ukończyło egzamin z pozytywnym wynikiem.


CZAD I OGIEŃ - Obudź Czujność  kampania na terenie powiatu rypińskiego

W dniu 15 grudnia 2016 roku w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Rypinie odbyło się już drugie spotkanie pod hasłem "Czad i ogień - obudź czujność" tym razem z prezesami, naczelnikami i członkami ochotniczych straży pożarnych z terenu powiatu rypińskiego, przedstawicielami KP Policji w Rypinie oraz instytucjami współdziałającymi. Spotkanie otworzył Komendant Powiatowy PSP w Rypinie mł. bryg. Robert Wiśniewski.

Tematyką spotkania było omówienie zagadnień bezpieczeństwa pożarowego na terenach wiejskich, które omówił starszy specjalista ds. kontrolo - rozpoznawczych st. kpt. Mirosław Ochoński jak również zdarzenia jakie miały miejsce w budynkach mieszkalnych za lata 2015 - 2016 omówił Z-ca Komendanta Powiatowego PSP w Rypinie bryg. Grzegorz Łydkowski. W trakcie spotkania przedstawiono również podsumowanie wydatkowania dofinansowania ze środków Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w ramach zadania „Przygotowanie jednostek ochotniczych straży pożarnych do działań ratowniczo-gaśniczych” z którego skorzystało 14 jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych. Łączna kwota przyznanych dotacji MSWiA wyniosła 47.150 zł. z przeznaczeniem na zakup sprzętu i wyposażenie jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych. W dalszej części spotkania mł. ogn. Mirosław Błażejczyk - ratownik medyczny, przeprowadził praktyczny pokaz czynności ratowniczych związanych z zatruciem tlenkiem węgla.


20 lat pracy i służby st. ogn. Krystiana Sowińskiego

Z tej okazji w dniu 12 grudnia br. odbyła się uroczysta zbiórka podczas której Komendant Powiatowy podziękował za dotychczasową pracę i służbę oraz wręczył list gratulacyjny st. ogn. Krystianowi Sowińskiemu.

Życzymy dalszych sukcesów w życiu zawodowym i prywatnym.


Szlachetna Paczka

Strażacy oraz pracownicy Komendy Powiatowej Policji w Rypinie wspólnie przyłączyli się do drużyny „Szlachetnej paczki”. Dzięki wspólnej zbiórce do potrzebującej dwuosobowej rodziny z powiatu rypińskiego trafiła, odzież, artykuły żywnościowe, higieniczne oraz środki czystości.

Strażak z KP PSP w Rypinie wyróżniony

We wtorek, 6 grudnia br. w Klubie Stara Remiza we Włocławku odbyła się uroczysta zbiórka, na której strażakom Państwowej Straży Pożarnej wręczone zostały odznaczenia, awanse i wyróżnienia.

Spotkanie wiązało się z wizytą w regionie kujawsko-pomorskim Sekretarza Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Jarosława Zielińskiego.
Ministrowi w wizycie towarzyszył Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej nadbryg. Leszek Suski,

który uhonorował nagrodą grono Dowódców Jednostek Ratowniczo -Gaśniczych z terenu województwa kujawsko-pomorskiego oraz dowódców zmian służbowych.

Wśród wyróżnionych znalazł się dowódca Jednostki Ratowniczo - Gaśniczej w Rypinie  mł. bryg. Andrzej Górecki.
ZDARZENIA

06.12.2016 r. - Ławy

Niezachowanie bezpieczeństwa w ruchu drogowym było przypuszczalnie przyczyną wypadku drogowego do którego doszło w m. Głowińsk gm. Rypin. Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano dwa samochody osobowe po zderzeniu czołowym, które znajdują sie w przydrożnym rowie. (opel Astra stoi na kołach a opel Agila leży na dachu).  Po zabezpieczeniu miejsca zdarzenia teren akcji oświetlono oraz odłączono akumulator. Po udzieleniu wstępnej pomocy lekarz zadecydował o zabraniu dwóch oso dorosłych i dwoje dzieci do szpitala. Po przybyciu Policji na miejsce zdarzenia Policja przejęła kierowanie ruchem drogowym. Po zakończeniu czynności operacyjnych przez Policję Opla Agilę postawiono na koła i odłączono akumulator następnie samochody zostały zabrane przez pomoc drogową. W działaniach udział brał zastęp OSP Kowalki i dwa samochody z KP PSP w Rypinie.


05.12.2016 r. - Wąpielsk

Nadmierna prędkość była przypuszczalnie przyczyną wypadku samochodu do którego doszło w m. Wapielsk. Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano samochód ciężarowy DAF w przydrożnym rowie. Samochód w wyniku uderzenia w skarpę ma zniszczoną kabinę, której mocowanie zostało wyrwane z ramy. Na miejscu jest Policja oraz Pogotowie Ratunkowe. W wyniku zdarzenia poszkodowana została jedna osoba kierowca samochodu ciężarowego znajdująca się w karetce, której udzielano pomocy. Po zabezpieczeniu miejsca zdarzenia w pojeździe odłączono akumulatory. Z uwagi na brak dodatkowych zagrożeń pojazd przekazano protokolarnie właścicielowi kończąc na tym działania. W działaniach udział brał zastęp OSP Wąpielsk i jeden samochód z KP PSP w Rypinie.

01.12.2016 r. - Wąpielsk

Zapalenie się sadzy w przewodzie kominowym było przypuszczalnie przyczyną pożaru w m. Wąpielsk.  Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano palące się sadze w kominie budynku mieszkalnego. Osób poszkodowanych brak. Piec C.O. został wygaszony przez właściciela przed przybyciem PSP.  Po zabezpieczeniu miejsca zdarzenia ratownicy z kosza podnośnika SHD-23 wsypali do komina proszek gaśniczy, następnie zestawem do czyszczenia kominów oczyszczono komin z niedopalonej sadzy, którą usunięto poprzez otwór rewizyjny. W trakcie prowadzenia działań ratownicy pracowali w sprzęcie OUO. Po zakończeniu działań miejsce przekazano protokolarnie właścicielowi, wydając zakaz użytkowania ciągu kominowego do czasu dokonania przeglądu przez uprawniona osobę. W działaniach udział brał zastęp OSP Wąpielsk i dwa samochody z KP PSP w Rypinie.


AWANSE W KOMENDZIE POWIATOWEJ PSP W RYPINIE


W dniu 30 listopada w świetlicy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Rypinie odbyła się uroczysta zbiórka na której Komendant Powiatowy PSP w Rypinie mł. bryg. Robert Wiśniewski wręczył pięciu funkcjonariuszom decyzje o awansach na wyższe stanowiska służbowe.

Stanowisko Ratownik:

 • sekc. Krzysztof Zimnicki
 • sekc. Marcin Muranowski
 • sekc. Artur Kurowski
 • sekc. Sławomir Matyjasik

Stanowisko Technik

 • sekc. Paweł Dąbrowski

Życzymy dalszych sukcesów w życiu zawodowym i prywatnym.


ZDARZENIA

27.11.2016 r. - Pręczki

W dniu 27.11.2016 r. ok. godz. 16:00 wpłynęło zgłoszenie o palących się sadzach w kominie w m. Pręczki gm. Rogowo. Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano palące się sadze w kominie budynku mieszkalnego. Osób poszkodowanych brak. Piec C.O. został wygaszony przez właściciela przed przybyciem PSP.  Po zabezpieczeniu miejsca zdarzenia ratownicy z kosza podnośnika SHD-23 wsypali do komina proszek gaśniczy, następnie zestawem do czyszczenia kominów oczyszczono komin z niedopalonej sadzy, którą usunięto poprzez otwór rewizyjny. W trakcie prowadzenia działań ratownicy pracowali w sprzęcie OUO. Po zakończeniu działań miejsce przekazano protokolarnie właścicielowi, wydając zakaz użytkowania ciągu kominowego do czasu dokonania przeglądu przez uprawniona osobę. W działaniach udział brał zastęp OSP Rogowo i podnośnik SHD-23.

27.11.2016 r. - Czyżewo

Nagromadzenie materiałów palnych przy piecu C.O. było prawdopodobnie przyczyną pożaru do którego doszło w m. Czyżewo gm. Rypin. Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano pożar piwnicy budynku mieszkalnego jednorodzinnego. Mieszkańcy znajdują się na zewnątrz budynku.  Miejsce zdarzenia zabezpieczono, ratownicy w sprzęcie OUO podali jeden prąd wody gasząc pożar. W celu dogaszenia pożaru materiały palne zostały wyrzucone na zewnątrz budynku i dogaszone. W działaniach udział brał zastęp OSP Kowalki i jeden samochód z KP PSP w Rypinie.SPOTKANIE Z ADMINISTRATORAMI BUDYNKÓW MIESZKALNYCH

W dniu 22 listopada 2016 roku w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Rypinie odbyło się spotkanie pod hasłem "Czad i ogień - obudź czujność" z administratorami budynków mieszkalnych wielorodzinnych w powiecie rypińskim. Spotkanie otworzył Komendant Powiatowy PSP w Rypinie mł. bryg. Robert Wiśniewski.

Tematyką spotkania było omówienie zagadnień związanych z zagrożeniami podczas okresu grzewczego w kontekście obowiązków ustawowych nałożonych na administratorów budynków mieszkalnych wielorodzinnych , które omówił starszy specjalista ds. kontrolo - rozpoznawczych st. kpt. Mirosław Ochoński oraz tematykę zdarzeń jakie miały miejsce w budynkach mieszkalnych za lata 2015 - 2016 omówił Z-ca Komendanta Powiatowego PSP w Rypinie bryg. Grzegorz Łydkowski.


XI Mistrzostwa Strażaków w Halowej Piłce Nożnej

W dniu 15 listopada 2016 r. w Brodnicy, w hali widowiskowo-sportowej Ośrodka Sportu i Rekreacji rozpoczęły się rozgrywki grupowe XI MISTRZOSTW WOJEWÓDZTW KUJAWSKO-POMORSKIEGO STRAŻAKÓW W HALOWEJ PIŁCE NOŻNEJ.

Po pierwszym dniu, do rozgrywek finałowych awansowały następujące reprezentacje:

• KP PSP ALEKSANDRÓW KUJAWSKI
• KM PSP BYDGOSZCZ
• KP PSP CHEŁMNO
• KP PSP NAKŁO
• KP PSP RYPIN
• KP PSP SĘPÓLNO KRAJEŃSKIE
• KM PSP TORUŃ
• KM PSP WŁOCŁAWEK


Mistrzostwa otworzył Zastępca Kujawsko-Pomorskiego Komendanta Wojewódzkiego st.bryg. Artur Przybylski.
Finał Mistrzostw został rozegrany w dniu 17 listopada 2016 r. Kolejność wszystkich drużyn ścisłego finału przedstawia się następująco:

1. KM PSP TORUŃ
2. KM PSP WŁOCŁAWEK
3. KP PSP CHEŁMNO

4. KM PSP BYDGOSZCZ
5. KP PSP SĘPÓLNO KRAJEŃSKIE
6. KP PSP RYPIN
7. KP PSP ALEKSANDRÓW KUJAWSKI
8. KP PSP NAKŁO


W trakcie turnieju prowadzono również dodatkowe klasyfikacje indywidualne które pozwoliły wyłonić:
najlepszego strzelca – Patryk Ciężkowski (KM PSP TORUŃ)
• najlepszego bramkarza – Rafał Krzywania (KM PSP TORUŃ)
• najlepszego zawodnika – Piotr Gross (KP PSP CHEŁMNO)

Finał Mistrzostw swą obecnością zaszczycili: Pan Paweł Szramka – Poseł na Sejm RP, Pan Zbigniew Sosnowski – Poseł na Sejm RP, st.bryg. Janusz Halak – Kujawsko-Pomorski Komendant Wojewódzkiego PSP, Pan Piotr Boiński – Starosta Brodnicki oraz Pan Jarosław Radacz – Burmistrz Brodnicy.

Rozgrywki przebiegały w sportowej atmosferze rywalizacji zgodnie z zasadami fair-play. Wszyscy uczestnicy finału otrzymali indywidualne nagrody rzeczowe, drużyny pamiątkowe puchary, a zwycięscy medale.


ZDARZENIA

14.11.2016 r. - Rypin

Zwarcie instalacji elektrycznej było prawdopodobnie przyczyną pożaru do którego doszło w m. Marianowo gm. Brzuze. Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano pożar strychu budynku mieszkalnego jednorodzinnego. Mieszkańcy znajdują się na zewnątrz budynku. Prąd został odłączony przed przyjazdem zastępów PSP. Po zabezpieczeniu miejsca zdarzenia podano jeden prąd wody lokalizując zagrożenie. W celu dogaszenia pożaru odcięto część belki stropowej i zdjęto styropian z sufitu.Następnie podjęto decyzję o nieużytkowaniu instalacji elektrycznej do czasu odbioru jej przez osobę z uprawnieniami. Z uwagi na ten fakt użytkownicy domu (trzy kobiety i dwoje dzieci) zapewnili sobie lokal zastępczy. W działaniach udział brał jeden samochód z KP PSP w Rypinie.

13.11.2016 r. - Rypin

Nieprawidłowa eksploatacja ciągów kominowych była przypuszczalnie przyczyną zdarzenia do którego doszło przy ulicy Nowe Osiedle w Rypinie. Po przybyciu na miejscu zdarzenia zastano właścicielkę jednego z mieszkań na parterze twierdzącą, że z przewodu kominowego do jej mieszkania przedostaje się dym. Po zabezpieczeniu miejsca zdarzenia dokonano sprawdzenia przewodu kominowego od piwnicy do mieszkania znajdującego się na ostatniej kondygnacji w  celu wykrycia nieszczelności przewodu. Dodatkowo przy użyciu miernika wielogazowego dokonano pomiaru stężeń gazów we wszystkich mieszkaniach, klatce schodowej i piwnicy wzdłuż ciągu kominowego nie wykazując szkodliwych stężeń gazów. Prawdopodobnie osoba mieszkająca na parterze oraz na drugim piętrze są użytkownikami tego samego ciągu kominowego wobec tego wydano zakaz użytkowania do czasu dokonania przeglądu przez uprawnione osoby i ponownego dopuszczenia do użytku.   W działaniach udział brał jeden samochód z KP PSP w Rypinie.


NOWY SPRZĘT W KOMENDZIE


W ostatnim okresie 2016 roku Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Rypinie pozyskała specjalistyczny sprzęt ratowniczo - gaśniczy w postaci działka wodno - pianowego DWP-40 dofinansowanego przez firmę GASPOL S.A., Damix, Nadleśnictwo Skrwilno, Urząd Miasta Rypina oraz dwóch zestawów hydraulicznych narzędzi ratowniczych LUKAS.


 1. Zestaw HTS 90/LSH do wyważania drzwi i cięcia pedałów:

· przecinacz pedałów LC75/40

· wyważacz drzwi HT 90

· pompa ręczna

· wąż

· walizka

 1. Zestaw hydraulicznych narzędzi ratowniczych LUKAS

· Pompa hydrauliczna ze zwijadłem P 640 SG 2 X SHR 20

· Zwijadła z wężami o dł. 20 m

· Rozpieracz ramieniowy SP 310

· Zestaw łańcuchów

· Zestaw końcówek do łańcuchów

· Nożyce S 510

· Rozpieracz kolumnowy R 410

· Przedłużka 250 mm

· Zestaw dodatkowych końcówek roboczych

· Wsporniki progowe LRS 120

· Rozpieracz kolumnowy R 414

· Nożyce do obcinania pedałów S120

· Pompa LH 2/1,8

· Węże hydrauliczne o dł. 10 m

· Opaska do węży hydraulicznych z zaczepem na rzep

· Nożyco - rozpieracz SC 357"Gramy Dla Dzieciaków"


W dniach 5 i 6 listopada odbyła się druga edycja Turnieju Charytatywnego w piłkę nożną halową "Gramy Dla Dzieciaków" na hali widowiskowo-sportowej w Golubiu-Dobrzyniu.

Turniej rozegrany był w dwóch fazach : grupowej i finałowej

Po rozegraniu czterech meczy w fazie grupowej PSP Rypin awansowała do grupy finałowej. W drugim dniu rozgrywek po wygranych meczach awansowała do finału rozgrywając mecz z drużyną ćwierćfinału z Reprezentacją Policji wygrywając 2:1 oraz w półfinale z drużyną Marczak Rypin 3:2. W wielkim finale spotkaliśmy się z drużyną Gminy Radomin, wygrywając 3:2 tym samym zdobywając pierwsze miejsce w Turnieju.

W rozgrywkach wybrano najlepszego zawodnika turnieju którym to został Radosław Fodrowski z PSP Rypin.

Główną nagrodą był czek na kwotę 600 złotych, którą przekazaliśmy na rzecz Specjalnego Ośrodka Szkolno -Wychowawczego w Wielgiem oraz na Fundację Forani Kingi Szwedy policjantki z Komendy Powiatowej Policji w Tucholi.

Skład reprezentacji PSP Rypin:

Wiśniewski Robert, Żbikowski Zbigniew, Orędowski Rafał, Raczkowski Rafał, Stefański Tomasz, Fodrowski Radosław, Dudkiewicz Artur, Górecki Tomasz, Dąbrowski Paweł

Drużyny biorące udział w Turnieju:

GRUPA A

PSP RYPIN

SCANDAGRA

ATLETICO MOMENTFINANSE

MARCZAK RYPIN

FC ELANA GOLUB - DOBRZYŃ

GRUPA B

PSP RYPIN REPREZENACJA POLICJI KUJ - POM

SCANDAGRA MITO SPEDYCJA

ATLETICO MOMENTFINANSE TKKF SAHARA

MARCZAK RYPIN ADP DOMBUD RP

FC ELANA GOLUB - DOBRZYŃ TRANSFER LIPNO

GRUPA C

AMATORZY

SATURN TEAM

GMINA RADOMIN

FC PYTONGI

ZDARZENIA

 

04.11.2016 r. - Długie

Zwarcie instalacji elektrycznej było przypuszczalnie przyczyną pożaru do którego doszło w m. Długie gm. Wapielsk. Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano budynek mieszkalny jednorodzinny, parterowy z okna którego wydobywał się dym. Po przeprowadzeniu rozpoznania stwierdzono, że właściciel budynku znajduje się na zewnątrz i ma problemy z oddychaniem. Z jego relacji wynika, że w mieszkaniu nie ma innych osób. Poszkodowanego mężczyznę ewakuowano w bezpieczne miejsce, następnie podano mu tlen i do czasu przybycia Zespołu Ratownictwa Medycznego udzielano wsparcia psychicznego. Po dojeździe  ZRM podjęto decyzję o przetransportowaniu poszkodowanego karetką do szpitala w Rypinie. Miejsce akcji zabezpieczono, w budynku odłączono prąd. Ratownicy w sprzęcie OUO weszli do wnętrza budynku i podali jeden prąd wody w natarciu na palące się pomieszczenie. W trakcie prowadzonych działań gaśniczych wyniesiono butlę 11 kg. z propan - butan. Po dojeździe kolejnych zastępów OSP podano drugi prąd wody w natarciu. Po zlokalizowaniu ogniska pożaru i jego dogaszeniu budynek przewietrzono przy pomocy wentylatora osiowego. Przy użyciu kamery termowizyjnej stwierdzono, że w stropie znajduje się zarzewie pożaru. Korzystając z drabiny nasadkowej i podręcznego sprzętu burzącego rozebrano część drewnianego stropu i likwidując zarzewie. Poszkodowany to osoba mieszkająca samotnie dlatego o zdarzeniu poinformowano przedstawiciela władz gminy Wąpielsk.  W działaniach udział brały zastępy OSP Długie, Radziki Duże, Wąpielsk i jeden samochód z KP PSP w Rypinie.

 

NOWI FUNKCJONARIUSZE

W dniach 2 i 3 listopada 2016 r.  Komendant Powiatowy PSP w Rypinie mł. bryg. Robert Wiśniewski przywitał uroczyście nowoprzyjętych strażaków i wręczył decyzje o mianowaniach na stanowisko stażysty w służbie przygotowawczej tym samym nadając pierwszy stopień - strażak . Szeregi Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Rypinie uzupełniło dwóch funkcjonariuszy Grzegorz Chudowolski i Kamil Skowroński, którzy będą służyć w Jednostce Ratowniczo-Gaśniczej w Rypinie. Strażakom życzymy, aby pełniona służba przyniosła im wiele satysfakcji i powodów do dumy.

 

 

NOWY DOWÓDCA JEDNOSTKI RATOWNICZO - GAŚNICZEJ

W dniu 26 października 2016 r. odbyła się uroczystość awansu w naszej Komendzie mł. bryg. Andrzej Górecki to oficer, który za wzorowe wykonywanie obowiązków oraz za zaangażowanie poza służbą został mianowany na stanowisko Dowódcy Jednostki Ratowniczo - Gaśniczej. W uroczystościach udział wzięli m.in.: Kujawsko - Pomorski Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Janusz Halak, Zastępca Kujawsko - Pomorskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej st. kpt. Jacek Kaczmarek, , Burmistrz Miasta Rypin Paweł Grzybowski, Starosta Rypiński Zbigniew Zgórzyński. Jest to jeden z nielicznych funkcjonariuszy, który to rozpoczął służbę w 1992 r. od szeregowego strażaka systematycznie podnosząc swoje kwalifikacje zawodowe. W 1994 r. ukończył kurs kwalifikacyjny szeregowców a w 1995 r. kurs kwalifikacyjny podoficerów. Następnie tytuł technika pożarnictwa uzyskał kończąc naukę w szkole Aspirantów w Poznaniu w 1998 roku. Kolejnym wyzwaniem było podjęcie nauki w  Szkole Głównej Służby Pożarniczej w Warszawie, którą to ukończył w 2003 roku uzyskując tytuł inżyniera pożarnictwa. Tytuł magistra uzyskał w roku 2009 kończąc naukę na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy

W trakcie pełnienia służby zajmował stanowiska młodszego ratownika, starszego technika, dowódcę zastępu, starszego inspektora a od 1 grudnia 2000 roku do chwili obecnej pełnił służbę na stanowisku zastępcy dowódcy JRG.


 

 

 

 

"Czad i ogień - obudź czujność"

APELUJEMY DO NASZYCH MIESZKAŃCÓW !!!!!

Każdego roku z powodu zatrucia tlenkiem węgla, potocznie zwanego czadem, umiera ponad sto osób a blisko dwa tysiące ulega podtruciu.

Tlenek węgla potocznie zwany czadem  jest gazem silnie trującym, bezbarwnym i bezwonnym, nieco lżejszym od powietrza, co powoduje, że łatwo się z nim miesza i w nim rozprzestrzenia. Powstaje w wyniku niepełnego spalania wielu paliw m.in.: drewna, oleju, gazu, benzyny, nafty, propanu, węgla, ropy, spowodowanego brakiem odpowiedniej ilości tlenu, niezbędnej do zupełnego spalania. Może to wynikać z braku dopływu świeżego (zewnętrznego) powietrza do urządzenia, w którym następuje spalanie albo z powodu zanieczyszczenia, zużycia lub złej regulacji palnika gazowego, a także przedwczesnego zamknięcia paleniska pieca lub kuchni. Jest to szczególnie groźne w mieszkaniach, w których okna są szczelnie zamknięte lub uszczelnione na zimę. Czad powstaje także często w czasie pożaru. Niebezpieczeństwo zaczadzenia wynika z faktu, że tlenek węgla jest gazem niewyczuwalnym dla człowieka. Dostaje się do organizmu przez układ oddechowy, a następnie jest wchłaniany do krwioobiegu. W układzie oddechowym człowieka tlenek węgla wiąże się z hemoglobiną 210 razy szybciej niż tlen, blokując dopływ tlenu do organizmu. Stwarza to poważne zagrożenie dla zdrowia i życia człowieka. Uniemożliwia prawidłowe rozprowadzanie tlenu we krwi i powoduje uszkodzenia mózgu oraz innych narządów Następstwem ostrego zatrucia może być nieodwracalne uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego, niewydolność wieńcowa i zawał albo nawet śmierć.
Jak zapobiegać zatruciu? Podstawową przyczyną zatruć jest niepełne spalanie, do którego może dojść np. gdy zbyt szczelnie zamknięte są okna, brak jest właściwej wentylacji . Powoduje to powstawanie tlenku i utrudnia jego odpływ. Tyle spalin wypłynie na zewnątrz ile świeżego powietrza napłynie do pomieszczenia. Przede wszystkim należy więc zapewnić możliwość stałego dopływu świeżego powietrza do paleniska (pieca gazowego, kuchenki gazowej, kuchni węglowej lub pieca) oraz swobodny odpływ spalin.  WIĘCEJ

www.mswia.gov.pl

 

ZDARZENIA

 

19.10.2016 r. - Skrwilno

W dniu 19.10.2016 r. ok. godz. 12:00 wpłynęło zgłoszenie o pomocy Policji w wydobyciu w odległości ok. 15 m ciała  z jeziora Skrwileńskiego. W działaniach udział brał zastęp OSP Skrwilno i dwa samochody z KP PSP w Rypinie. Ratownicy przy użyciu łódki podjęli denata i przetransportowali go na brzeg. Na tym działania zakończono. Na miejscu zostali funkcjonariusze Policji czekając na prokuratora i ekipę dochodzeniową.

19.10.2016 r. - Rypin

Nadmierna prędkość była prawdopodobnie przyczyną wypadku do którego doszło na ulicy Mleczarskiej w Rypinie. Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano pojazd osobowy Chrystler po zderzeniu z drzewem znajdujący się na poboczu drogi. Pogotowie ratunkowe na miejscu udziela pomocy poszkodowanej pasażerce na przednim siedzeniu, która jest przytomna oraz pasażerowi znajdującemu się na tylnym siedzeniu. Kierowca pojazdu sam opuścił pojazd i znajduje się poza samochodem. Lekarz pogotowia ratunkowego podjął decyzję o transporcie do szpitala trzech poszkodowanych osób do szpitala. Na tym działania zakończono. Na miejscu zdarzenia pozostał patrol policji zabezpieczając miejsce zdarzenia do przyjazdu grupy dochodzeniowej. W działaniach udział brały dwa samochody z KP PSP w Rypinie.

15.10.2016 r. - Rypin

Nieszczelność przewodu kominowego było przypuszczalnie przyczyną zdarzenia do którego doszło w m. Puszcza Rządowa gm. Rypin. Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano dom jednorodzinny podzielony na dwa mieszkania. W jednym z mieszkań znajdowały się dwie kobiety przytomne podtrute tlenkiem węgla (starsza kobieta i wnuczka), którym Zespół Ratownictwa Medycznego udzielił pomocy. Po zabezpieczeniu miejsca zdarzenia wygaszono piece w obydwu mieszkaniach i dokonano pomiarów - wynik w normie. W działaniach udział brał jeden samochód z KP PSP w Rypinie.

10.10.2016 r. - Rypin

Z nieustalonych przyczyn kierująca samochodem marki Opel Astra zjechała na przeciwległy pas jezdni uderzając w nadjeżdżający z przeciwka samochód Nissan Note. Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano dwa samochody po zderzeniu czołowym. Policja i Zespół Ratownictwa Medycznego na miejscu . Lekarz udziela pomocy dwojgu poszkodowanym z jednego pojazdu. Droga jest nieprzejezdna. Zabezpieczono miejsce zdarzenia. Ratownicy PSP odłączyli akumulatory w pojazdach oraz wspólnie z policjantami kierując ruchem drogowym rozładowali zator komunikacyjny, następnie zorganizowano objazd. Po zakończeniu czynności dochodzeniowych prowadzonych przez Policję obydwa auta zostały zabrane przez dwie lawety pomocy drogowej. Następnie usunięto plamy płynów eksploatacyjnych z jezdni za pomocą sorbentu Compakt kończąc na tym działania. W działaniach udział brały dwa samochody z KP PSP w Rypinie.

 

NOWY ZASTĘPCA KOMENDANTA W RYPINIE

W dniu 07 października 2016 r. odbyło się uroczyste pożegnanie Zastępcy Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej asp. sztab. Krzysztofa Kaźmierkiewicza oraz powitanie nowego Zastępcy Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej bryg. Grzegorza Łydkowskiego. W uroczystościach udział wzięli m.in.: Kujawsko - Pomorski Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Janusz Halak, Zastępca Kujawsko - Pomorskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej st. kpt. Jacek Kaczmarek, Poseł na Sejm RP Zbigniew Sosnowski, Burmistrz Miasta Rypin Paweł Grzybowski, Starosta Rypiński Zbigniew Zgórzyński,  Przewodniczący Rady Powiatu Krzysztof Cegłowski, , Radny Sejmiku Wojewódzkiego Paweł Zgórzyński, Sekretarz Gminy Rypin Jan Kwiatkowski, Sekretarz Gminy Rogowo Bogumiła Zarębska, Wójt Gminy Brzuze Jan Koprowski, Sekretarz Gminy Skrwilno Janusz Szmytkowski, Wójt Gminy Wąpielsk Dariusz Górski, Zastępca Komendanta Powiatowego Policji Mirosław Dąbrowski, Komendant Straży Miejskiej Jerzy Luliński oraz były Komendant Państwowej Straży Pożarnej w Rypinie Mariusz Sztuczka. Zaproszeni goście przekazali przechodzącemu na emeryturę Zastępcy Komendanta serdeczne podziękowania za dotychczasową współpracę, a także za wiele lat bezinteresownej, humanitarnej i niezmiernie potrzebnej służby. Nowemu Zastępcy Komendantowi pogratulowali z kolei objęcia stanowiska oraz złożyli serdeczne życzenia, aby podejmowane działania i służba drugiemu człowiekowi były zawsze źródłem osobistej satysfakcji i społecznego uznania. zdjęcia

 

 

 

OSY

 • 02.08.2013 r – Urszulewo gm. Skrwilno
 • 02.08.2013 r. – ul. Zielona Skrwilno
 • 03.08.2013 r. – ul. Plac Sienkiewicza Rypin
 • 04.08.2013 r. – Świeżawy gm. Rogowo
 • 05.08.2013 r. -  Sadłowo gm Rypin
 • 06.08.2013 r. – Urszulewo gm. Skrwilno
 • 06.08.2013 r. – Okonin gm. Bzurze
 • 06.08.2013 r. – Okalewo gm. Skrwilno
 • 09.08.2013 r. – Ruda gm. Skrwilno
 • 12.08.2013 r. – Kowalki gm. Rypin
 • 14.08.2013 r. – Kleszczyn gm. Bzurze
 • 15.08.2013 r. – Dylewo gm. Rypin
 • 16.08.2013 r. – ul. 3 Maja Rypin
 • 17.08.2013 r. – Bzurze

SZERSZENIE

 • 01.08.2013 r – Borzymin gm. Rypin
 • 01.08.2013 r. – Giżynek gm. Brzuze
 • 03.08.2013 r. – ul. 3 Maja  Rypin
 • 03.08.2013 r. – Urszulewo gm. Skrwilno
 • 05.08.2013 r. - Ostrowite gm. Bzurze
 • 05.08.2013 r. – Ruda Żalska gm. Rogowo
 • 06.08.2013 r. – ul. Warszawska Rypin
 • 06.08.2013 r. – Mościska gm. Skrwilno
 • 06.08.2013 r. – Dobre gm. Bzurze
 • 08.08.2013 r. -  Żałe gm. Bzurze
 • 10.08.2013 r. – Dylewo gm Rypin
 • 12.08.2013 r. – Ruszkowo gm. Wąpielsk
 • 12.08.2013 r. – Borzymin gm. Rypin
 • 12.08.2013 r. – ul. Rypińska Skrwilno
 • 13.08.2013 r. – Okalewo gm. Skrwilno
 • 13.08.2013 r. – Sikory gm. Rypin
 • 13.08.2013 r. – Radzili Duże gm. Wąpielsk
 • 14.08.2013 r. – Bzurze
 • 16.08.2013 r. – Urszulewo gm. Skrwilno
 • 16.08.2013 r. – ul. Bieżuńska Skrwilno
 • 17.08.2013 r. – Długie gm. Wąpielsk
 • 17.08.2013 r. – Wąpielsk
 • 17.08.2013 r. – Żałe gm. Bzurze
 • 17.08.2013 r. – Trąbin –Rumunki gm. Bzurze
 • 17.08.2013 r. – Giżynek gm. Bzurze

 

W związku z wytycznymi z Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Toruniu usuwanie gniazd os i szerszeni prowadzone jest wyłącznie w budynkach mieszkalnych.

 

04.08.2013 r. – KOMBAJN

W dniu 04.08.2013 r. ok. godz. 20:30 wpłynęło zgłoszenie o palącym się kombajnie zbożowym w m. Kiełpiny gm. Wąpielsk. Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano wydobywający się dym spod osłony młocarni. Po zabezpieczeniu miejsca zdarzenia podano jeden prąd wody w natarciu gasząc pożar. W działaniach udział brał 1 zastęp OSP Wąpielsk i 1 samochód z KP PSP w Rypinie.

06.08.2013 r. – SŁOMA

W dniu 06.08.2013 r. ok. godz. 09:43 wpłynęło zgłoszenie o palącej się słomie na polu w m. Półwiesk Mały gm. Wąpielsk. Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano spaloną słomę po kombajnie. Właściciel posesji ugasił pożar przed przybyciem zastępów PSP I OSP i oborał pogorzelisko. Po sprawdzeniu pogorzeliska działania zakończono. Policja na miejscu zdarzenia. W działaniach udział brały zastępy OSP Wąpielsk, Radziki Duże i 2 samochody z KP PSP w Rypinie.

06.08.2013 r.  – SŁOMA

W dniu 06.08.2013 r. ok. godz. 12:44 wpłynęło zgłoszenie o palącej się słomie na polu w m. Borzymin gm. Rypin. Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano palące się zboże (przenica) na pniu oraz słomę po kombajnie. Pożar ugaszono podając w pierwszej fazie jeden prąd wody, a po przybyciu kolejnych sił i środków dodatkowo dwa prądy wody w natarciu. W trakcie działań właściciel pola oborał pogorzelisko. W działaniach udział brały zastępy OSP Kowalki, Długie i 3 samochody z KP PSP w Rypinie.

07.08.2013 r. – SŁOMA

W dniu 07.08.2013 r. ok. godz. 10:56 wpłynęło zgłoszenie o palącej się słomie na polu w m. Dobre gm. Brzuze. Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano palące się słomę po kombajnie zbożowym na powierzchni ok. 50 arów. Właściciel oboruje pogorzelisko. Na palącą się słomę i rżysko podano jeden prąd wody gasząc pożar. W działaniach udział brały zastępy OSP Giżynek, Długie, Dobre i 2 samochody z KP PSP w Rypinie.

08.08.2013 r. – SAMOCHÓD OSOBOWY

W dniu 08.08.2013 r. ok. godz. 02:15 wpłynęło zgłoszenie o dachowaniu samochodu osobowego w m. Puszcza Miejska gm. Rypin. Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano samochód osobowy Audi A4 stojący w poprzek jezdni na jednym pasie ruchu. W wyniku zdarzenie nikt nie został poszkodowany uszkodzeniu uległ pojazd. Ruch odbywał się wahadłowo. Miejsce akcji zabezpieczono, odłączono akumulator, a następnie usunięto z jezdni ziemię oraz przy użyciu sorbentu Compact plamę płynów likwidując zagrożenie. W działaniach udział brał 1 samochód z KP PSP w Rypinie..

11.08.2013 r. – SAMOCHÓD OSOBOWY

W dniu 11.08.2013 r. ok. godz. 15:02 wpłynęło zgłoszenie o wypadku samochodu osobowego w m. Głowińsk gm. Rypin. Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano samochód osobowy Opel Szafira w rowie po uderzeniu w drzewo. Policja na miejscu zdarzenia. Zespół ratowników z 2 Karetek Pogotowia udzielił pomocy poszkodowanym. Miejsce akcji zabezpieczono, odłączono akumulatory w pojazdach. Karetki Pogotowia zabrały troje dzieci i ich matkę do szpitala na obserwację. W działaniach udział brał 2 samochody z KP PSP w Rypinie.

 

13.08.2013 r. – SŁOMA

W dniu 13.08.2013 r. ok. godz. 00:01 wpłynęło zgłoszenie o palącym się ciągniku i słomie na polu w m. Bielawki gm. Rypin. Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano palący się ciągnik rolniczy z prasą rolującą do słomy oraz słoma na polu o pow. ok. 0,2 ha. Miejsce akcji zabezpieczono, podano dwa prądy wody w natarciu na palący się ciągnik i jeden prąd wody na palącą się słomę gasząc pożar. W ciągniku odłączono akumulatory. Po zakończeniu działań pogorzelisko i spalony sprzęt rolniczy przekazano właścicielowi. W działaniach udział brały zastępy OSP Wąpielsk, Radziki Duże i 1 samochód z KP PSP w Rypinie

15.08.2013 r. – RŻYSKO NA POLU

W dniu 15.08.2013 r. ok. godz. 12:56 wpłynęło zgłoszenie o palącym się rżysku na polu w m. Długie. Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano palące się rżysko na polu na pow. ok. 1 ha. Po zabezpieczeniu miejsca zdarzenia na palące się rżysko po obwodzie podano dwa prądy wody w natarciu gasząc pożar. Pogorzelisko dogaszono tłumicami i łopatami. W działaniach udział brał 1 samochód z KP PSP w Rypinie.

15.08.2013 r. – GARNEK

W dniu 15.08.2013 r. ok. godz. 14:00 wpłynęło zgłoszenie o zadymieniu w mieszkaniu w budynku wielorodzinnym przy ulicy Mławskiej w Rypinie. Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano mieszkańców bloku stwierdzających, że właścicielka mieszkania wyszła do pracy i prawdopodobnie pozostawiła garnek na kuchni. Drzwi wejściowe do mieszkania zamknięte. Miejsce akcji zabezpieczono. W trakcie rozstawiania SHD 23 do uchylonego okna mieszkania na miejsce przybyła córka właścicielki z kluczami. Po otwarciu mieszkania zdjęto garnek z kuchni zalewając go wodą i otworzono okna przewietrzając mieszkanie.

16.08.2013 – STÓG

W dniu 16.08.2013 r. ok. godz. 19:07 wpłynęło zgłoszenie o palącym się stogu w m. Marianowi gm. Bzurze. Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano palący się stóg o wymiarach 20X18 metrów do którego bezpośrednio przylegają 4 zbiorniki po paliwie, każdy o pojemności ok. 24m3. w jednym z nich znajduje się roztwór płynnej saletry. Miejsce akcji zabezpieczono. Na początku działań podano 2 prądy wody w obronie na zbiorniki, a następnie podano dodatkowo 2 prądy wody w natarciu na palący się stóg. Po schłodzeniu zbiorników pożar gaszono 4 prądami wody w natarciu. Na brzegu pobliskiego jeziora utworzono stanowisko wodne, z którego przy użyciu motopomp pływających zasilano samochody. Na miejscu zorganizowano ciągnik z turem, który zdejmował ze stogu bele słomy w celu ich przelania. Z uwagi na długi czas akcji na miejsce działań dowieziono wodę pitną i paliwo. W działaniach udział brały zastępy OSP Giżynek, Wąpielsk, Radzili Duże, Długie, Sadłowo i 2 samochody z KP PSP w Rypinie.

17.08.2013 - PRZYCZEPA

W dniu 17.08.2013 r. ok. godz. 14:30 wpłynęło zgłoszenie o palącej się przyczepie ciągnikowej w m. Skudzawy gm. Skrwilno. Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano palącą się słomę na przyczepie ciągnikowej. Po zabezpieczeniu miejsca zdarzenia podano dwa prądy wody w natarciu a następnie słomę przerzucono i przelano wodą. Po zakończeniu działań mienie przekazano właścicielowi. W działaniach udział brały Zastęp OSP Skrwilno i 1 samochód z KP PSP w Rypinie.

18.08.2013 r. – KOMBAJN

W dniu 18.08.2013 r. ok. godz. 12:47 wpłynęło zgłoszenie o palącym się kombajnie zbożowym w m. Rusinowo gm. Rypin. Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano palącą się komorę silnikową kombajnu. Kombajnista gaśnicami gasił pożar. Po zabezpieczeniu miejsca zdarzenia podano jeden prąd wody w natarciu gasząc pożar. Z kombajnu wymontowano akumulator. W działaniach udział brał 1 zastęp OSP Kowalki i 2 samochody z KP PSP w Rypinie.    Kombajn

OSY

 • 23.08.2013 r – ul. Młyńska Rypin
 • 24.08.2013 r. – Żałe gm. Brzuze
 • 03.08.2013 r. – ul. Plac Sienkiewicza Rypin
 • 04.08.2013 r. – Świeżawy gm. Rogowo
 • 26.08.2013 r. - ul. Mławska Rypin
 • 26.08.2013 r. - Lisiny gm. Rypin
 • 26.08.2013 r. - ul. Kolorowa Rypin
 • 27.08.2013 r. - Marianki gm. Rypin
 • 27.08.2013 r - ul. Mławska Rypin
 • 27.08.2013 r. - ul. Szeroko Skrwilno
 • 28.08.2013 r. - Czarnia Mała gm. Skrwilno
 • 30.08.2013 r - ul. Polna Rypin
 • 30.08.2013 r. - ul. Piłsudzkiego Rypin
 • 31.08.2013 r. - Sosnowo gm. Rogowo

SZERSZENIE

 • 23.08.2013 r –  ul. PCK Rypin
 • 23.08.2013 r. – ul. Polna  Rypin
 • 23.08.2013 r. – Głowińsk gm. Rypin
 • 24.08.2013 r. – Godziszewy gm. Rypin
 • 24.08.2013 r. – ul. Lipnowska Rypin
 • 24.08.2013 r. -  Somsiory gm. Bzurze
 • 25.08.2013 r. -  Długie gm. Wąpielsk
 • 26.08.2013 r. - ul. Piaski Rypin
 • 26.08.2013 r. - Podole gm. Rypin
 • 27.08.2013 r. - Okalewo gm. Skrwilno
 • 28.08.2013 r - Ostrowite gm. Brzuze
 • 28.08.2013 r. - Sosnowo gm. Rogowo
 • 29.08.2013 r. - Głowińsk gm. Rypin
 • 29.08.2013 r. - Urszulewo gm. Skrwilno
 • 29.08.2013 r. - Nowe Skudzawy gm. Skrwilno
 • 30.08.2013 r. - Skudzawy gm. Skrwilno
 • 31.08.2013 r. - Godziszewy gm. Rypin
 • 02.09.2013 r. - Borzymin gm. Rypin
 • 02.09.2013 r. - ul. Mickiewicza Rypin
 • 02.08.2013 r. - Borzymin gm. Rypin
 • 02.09.2013 r. - Kiełpiny gm. Wąpielsk

23.08.2013 r. – ŚMIECI

W dniu 23.08.2013 r. ok. godz. 19:53 wpłynęło zgłoszenie o palących się śmieciach na wysypisku w Puszczy Miejskiej gm. Rypin. Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano palące się śmieci na wysypisku odpadów o pow. 20 m2. po zabezpieczeniu miejsca zdarzenia na palące się śmieci podano jeden prąd wody w natarciu. Po zlokalizowaniu pożaru śmieci przerzucono i przelano wodą. W działaniach udział brał 1 zastęp OSP Sadłowo i 1 samochód z KP PSP w Rypinie.

25.08.2013 r. – BALOT NA DRODZE

W dniu 25.08.2013 r. ok. godz. 23:26 wpłynęło zgłoszenie o palącym się W m. Ławy na drodze wojewódzkiej DW 534 balocie słomy. Policja na miejscu., ruch odbywał się wahadłowo. Po zabezpieczeniu miejsca zdarzenia na palący się balot podano jeden prąd wody w natarciu gasząc pożar. W działaniach udział brał 1 samochód z KP PSP w Rypinie.

03.09.2013 r. – Stępowo

W wyniku niezachowania zasad bezpieczeństwa ruchu doszło do czołowego zderzenia dwóch samochodów osobowych, Mazdy 626 i Peugeota 206 . W pojazdach odłączono akumulatory a przy użyciu sorbentu usunięto wyciekłe płyny z Mazdy. W działaniach brały udział dwa zastępy straży z PSP

05.09 Borzymin

Przypuszczalnie używanie spawarki w drewnianym budynku gospodarczym było przyczyną jego pożaru. Ze względu na konstrukcję budynku pożar szybko się rozprzestrzenił obejmując cały obiekt. Pomimo podania środków gaśniczych całkowicie spłonął. W działaniach brały udział dwa zastępy straży z PSP oraz OSP Kowalki.

09.09 Długie

Przypuszczalnie samozapalenie zgromadzonego siana było przyczyną pożaru w budynku gospodarczym. Pożarem objęte było poddasze budynku oraz więźba dachowa. Pożar rozprzestrzenił się również na usytuowane obok garaże w wyniku czego spłonęły drzwi wejściowe. Nie dopuszczono do zapalenia dachu  i zgromadzonych wewnątrz sprzętu i narzędzi rolniczych. Do działań skierowano dwa zastępy straży z Komendy oraz OSP Długie, Radziki Duże i Kowalki. Budynek

Usuwanie gniazd os i szerszeni w miejscowościach:

02.09 – Borzymin, Rypin ul. Mickiewicza, Kiełpiny

03.09 – Łapinóż – Rumunki

04.09 – Rodzynek, Ostrowie, Lasoty

05.09 – Kleszczyn, Bzurze, Giżynek

08.09 - Gulbiny

11.09.2013 r. – SAMOCHÓD OSOBOWY

W dniu 11.09.2013 r. ok. godz. 15:10 wpłynęło zgłoszenie o zderzeniu samochodu osobowego z ciężarowym w m. Dylewo gm. Rypin. Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano dwa samochody - osobowy Honda Civic i ciągnik siodłowy VOLVO z naczepą po zderzeniu czołowym. Samochód osobowy znajduje się w przydrożnym rowie, natomiast samochód ciężarowy na jezdni blokując całkowicie ruch drogowy. Na miejscu zdarzenia znajduje się Policja, która udziela pomocy poszkodowanemu kierowcy uwięzionemu w samochodzie osobowym. Drugi poszkodowany ( pasażer) siedzi na poboczu. Z samochodu ciężarowego wycieka olej z misy silnika oraz olej hydrauliczny ze zbiornika. Po zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, ratownicy przy użyciu sprzętu hydraulicznego wykonali dostęp do poszkodowanego, którego zaopatrzyli i umieścili na desce ortopedycznej. Równocześnie druga rota ratowników udzielała pomocy przedlekarskiej poszkodowanemu znajdującemu się na poboczy jezdni. Po przybyciu zespołu pogotowia ratunkowego ze Skrwilno oraz z Rypina poszkodowani zostali przetransportowani karetkami do szpitala. Przy użyciu pompy Lutz przepompowano olej hydrauliczny z samochodu ciężarowego do beczek dostarczonych przez właściciela pojazdu. Rozlany na jezdni olej zebrano sorbentem. Policja zorganizowała objazdy i do końca zdarzenia kierowała ruchem drogowym. W działaniach udział brały 3 samochody z KP PSP w Rypinie. Honda

14.09.2013 r. – SAMOCHÓD OSOBOWY

W dniu 14.09.2013 r. ok. godz. 07:17 wpłynęło zgłoszenie o dachowaniu samochodu osobowego w m. Dylewo gm. Rypin. Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano samochód osobowy Fiat Punto po dachowaniu znajdujący się w przydrożnym rowie. W wyniku wypadku poszkodowane zostały dwie osoby, które zespół pogotowia ratunkowego zabrał do szpitala przed przyjazdem zastępów PSP. Miejsce akcji zabezpieczono. Policja na miejscu. W celu odłączenia akumulatora i zakręcenia zaworu instalacji LPG pojazd postawiono na koła. W działaniach udział brały 2 samochody z KP PSP w Rypinie.

SZERSZENIE

14.09.2013 r. m. Szczawno gm. Skrwilno

14.09.2013 r. – BUDYNEK MIESZKALNY

W dniu 14.09.2013 r. ok. godz. 21:34 wpłynęło zgłoszenie o zadymieniu w budynku mieszkalnym przy ulicy Nowe Osiedle w Rypinie. Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano zadymione mieszkanie na pierwszym piętrze w budynku wielorodzinnym. Policja na miejscu. Przy użyciu urządzenia pomiarowego GASHUNTER określono wartość chwilową, CO w mieszkaniu, która była podwyższona. Po przewietrzeniu mieszkania dokonano ponownie pomiaru i wynik był w normie. Równocześnie polecono jednej z lokatorek zamieszkałej na parterze o wygaszeniu paleniska w piecu kaflowym, który powodował zadymienie mieszkania na I piętrze. Wystawiono decyzję o zakazie palenia w piecu do czasu naprawy przewodów dymowych. W działaniach udział brał 1 samochód  z KP PSP w Rypinie.

SZERSZENIE

 • 21.09.2013 r –  Brzuze
 • 21.09.2013 r. – Kleszczyn

22.09.2013 – SADZE

W dniu 22.09.2013 r. ok. godz. 17:59 wpłynęło zgłoszenie o palących się sadzach w kominie budynku mieszkalnego w m. Czumak Mały. Zabezpieczono miejsce zdarzenia. Wygaszono w piecu CO znajdującym się w piwnicy, natomiast z kosza podnośnika wsypano do komina proszek gaśniczy oraz usunięto niedopalone sadze usuwając zagrożenie. Pomieszczenia w piwnicy przewietrzono. Miejsce działań przekazano protokolarnie właścicielowi. W działaniach udział brał 1 zastęp OSP Rogowo i 2 samochody z KP PSP w Rypinie.

23.09.2013 - SAMOCHODY OSOBOWE

W dniu 23.09.2013 r. ok. godz. 08:01 wpłynęło zgłoszenie o kolizji dwóch samochodów w m. Okalewo gm. Skrwilno. Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano dwa samochody osobowe Toyota Carolla i Volkswagen Vento po kolizji znajdujące się na poboczu poza jezdnią. W wyniku zdarzenia nikt nie został poszkodowany, uszkodzeniu uległy pojazdy. Po zabezpieczeniu miejsca zdarzenia w samochodzie Toyota odłączono akumulator. Na tym działania zakończono. W działaniach udział brały 2 samochody z KP PSP w Rypinie.

24.09.2013 - BUDYNEK MIESZKALNY

W dniu 24.09.2013 r. ok. godz. 10:24 wpłynęło zgłoszenie o palącym się budynku mieszkalnym w m. Gulbiny gm. Brzuze. Przypuszczalnie  pożar powstał przy piecu gdzie było składowane drewno na opał.  Z uwagi na duże zadymienie ratownicy w sprzęcie ODO weszli do wnętrza budynku podając jeden prąd wody likwidując zagrożenie. W budynku zamieszkiwała starsza osoba, która nie odniosła obrażeń jednak ze względu na wiek i doznany szok ratownicy zastosowali tlenoterapię. w działaniach udział brało OSP Giżynek i 2 samochody z KP PSP w Rypinie. Budynek

 

28.09.2013 - SAMOCHÓD OSOBOWY I CIĘŻAROWY

W dniu 28.09.2013 r. ok. godz. 06:14 wpłynęło zgłoszenie o zderzeniu dwóch samochodów w m. Urszulewo gm. Skrwilno. Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano samochód ciężarowy VOLVO, w którego tył naczepy uderzył samochód osobowy Opel Astra. W wyniku zdarzenia została poszkodowana jedna osoba którą Pogotowie zabrało do szpitala. Miejsce akcji zabezpieczono, odłączono akumulator i zbiornik z gazem LPG. Po usunięciu samochodu osobowego przez lawetę z jezdni zlikwidowano plamę z płynów eksploatacyjnych. Na tym działania zakończono. W działaniach udział brały 2 samochody z KP PSP w Rypinie.

01.10.2013 - SAMOCHÓD CIĘŻAROWY

W dniu 01.10.2013 r. ok. godz. 20:37 wpłynęło zgłoszenie o rozsypanej saletrze na jezdni przy ulicy Warszawskiej w Rypinie. Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano samochód ciężarowy z uszkodzonym ładunkiem saletry rozsypanym na jezdni na długości 50 m. Miejsce akcji zabezpieczono. Po ustaleniu stopnia uszkodzenia ładunku  (zniszczony worek 600 kg) ratownicy zebrali rozsypany nawóz do worków likwidując zagrożenie. W działaniach udział brał zastęp OSP Kowalki i 2 samochody z KP PSP w Rypinie.

01.10.2013 - SAMOCHODY OSOBOWE

W dniu 01.10.2013 r. ok. godz. 21:08 wpłynęło zgłoszenie o zderzeniu dwóch samochodów osobowych w m. Ostrowite gm. Brzuze. Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano dwa samochody osobowe Opel Corsa i Nissan Micra po czołowym zderzeniu. W wyniku zdarzenia poszkodowani zostali kierowcy samochodów, którzy zostali zabrani do szpitala. Miejsce akcji zabezpieczono, w pojazdach odłączono akumulatory oraz powstałe w wyniku zdarzenia płyny eksploatacyjne posypano sorbentem likwidując zagrożenie. W działaniach udział brały 2 samochody z KP PSP w Rypinie.

SZERSZENIE

 • 02.10.2013 r –  Dobre gm. Brzuze

02.10.2013 - HALA PRODUKCYJNA

W dniu 02.10.2013 r. ok. godz. 13:21 wpłynęło zgłoszenie o palącym się dachu hali produkcyjnej w m. Zakrocz gm. Rypin. Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano wydobywający się dym z pokrycia dachu hali produkcyjnej. Pracownicy ewakuowani przed przybyciem zastępów PSP. Po zabezpieczeniu miejsca zdarzenia podano jeden prąd wody na dach, natomiast drugi do wnętrza hali. W trakcie działań gaśniczych, w celu dotarcia do miejsc objętych pożarem, prowadzono równocześnie prace rozbiórkowe dachu i ocieplenia wykorzystując pilarkę spalinową do drewna, łom i bosak podręczny. Z hali produkcyjnej wyniesiono cztery butle z CO2 i Argonem. Po zakończeniu działań miejsce objęte działaniem ratowniczym przekazano protokolarnie właścicielowi. W działaniach udział brały 4 samochody z KP PSP w Rypinie.

03.10.2013 - BUTLA

W dniu 03.10.2013 r. ok. godz. 16:34 wpłynęło zgłoszenie o palącej się butli z gazem w m. Trąbin gm. Brzuze. Po przybyciu na miejsce zdarzenia  zastano palącą się butlę gazową - 11 kg na zewnątrz budynku mieszkalnego w odległości ok. 10 m od zabudowań. Miejsce akcji zabezpieczono. Podano jeden prąd wody w celu schłodzenia butli i zakręcono zawór likwidując zagrożenie. W działaniach udział brał 1 samochód z KP PSP w Rypinie.

06.10.2013 - PLAMA OLEJU

W dniu 06.03.2013 r. ok. godz. 00:14 wpłynęło zgłoszenie o plamie oleju na jezdni po kolizji w m. Ruszkowo gm. Wąpielsk. Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano plamę na jezdni - DP 2204 na powierzchni ok. 20 m2. Miejsce akcji zabezpieczono. Plamę usunięto za pomocą sorbentu Compact likwidując zagrożenie.

07.10.2013 - ZADYMIENIE

W dniu 07.10.2013 r. ok. godz. 11:00 wpłynęło zgłoszenie o zadymieniu w budynku mieszkalnym przy ulicy Wójtowstwo w Rypinie. Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano wydobywający się dym z pomieszczeń piwnicy budynku wielorodzinnego. Miejsce akcji zabezpieczono, ratownicy w sprzęcie ODO weszli do piwnicy z linią gaśniczą i latarkami, zlokalizowali pożar i ugasili palący się miał i węgiel. W trakcie działań prowadzono wentylację przy użyciu wentylatora osiowego. Miejsce objęte działaniem przekazano protokolarnie właścicielce posesji. W działaniach udział brały 3 samochody z KP PSP w Rypinie. zadymienie

10.10.2013 - SAMOCHÓD OSOBOWY

W dniu 10.10.2013 r. ok. godz. 5:31 wpłynęło zgłoszenie o wypadku samochodu osobowego w m. Stępowo gm. Rypin. Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano samochód osobowy BMW znajdujący się po za jezdnią. Miejsce akcji zabezpieczono, w pojeździe zakręcono zbiornik z gazem oraz odłączono akumulator. W wyniku zdarzenia poszkodowane zostały dwie osoby znajdujące się poza pojazdem. Pod nadzorem lekarza jednej osobie prowadzono zewnętrzny masaż serca, zaś ratownicy medyczni prowadzili sztuczne oddychanie , następnie lekarz stwierdził zgon tej osoby. Drugiemu poszkodowanemu, który był przytomny, udzielono wsparcia psychicznego, zabezpieczono przed utratą ciepła następnie Pogotowie Ratunkowe zabrało poszkodowanego do szpitala. W czasie prowadzonych działań droga była nieprzejezdna, następnie ruch odbywał się wahadłowo.  W działaniach udział brały 2 samochody z KP PSP w Rypinie.

12.10.2013 – SADZE

W dniu 12.10.2013 r. ok. godz. 10:37 wpłynęło zgłoszenie o palących się sadzach w kominie budynku mieszkalnego w m. Radzili Duże gm. Brzuze. Zabezpieczono miejsce zdarzenia. Wygaszono w piecu CO znajdującym się w piwnicy, natomiast z kosza podnośnika SH – 23 założono sito kominowe likwidując zagrożenie. Pomieszczenia w budynku przewietrzono. Następnie dokonano pomiarów miernikiem wielogazowym – GASHUNTER – wartości w normie. W działaniach udział brał 1 zastęp OSP Radzili Duże i 2 samochody z KP PSP w Rypinie.

24.10.2013 – BUDYNEK GOSPODARCZY

W dniu 24.10.2013 r. ok. godz. 23:51 wpłynęło zgłoszenie o palącym się budynku gospodarczym w m. Okalewo gm. Skrwilno. Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano palący się dach budynku gospodarczego. Na ziemi leży nieprzytomny mężczyzna w odległości ok. 10 m od palącego się budynku. Właścicielka udzieliła informacji, że poszkodowany ratował zwierzęta i mienie. Miejsce akcji zabezpieczono. Dwóch ratowników zajęło się osobą poszkodowaną. Udrożniono drogi oddechowe, podano tlen, ułożono na deskę i prowadzono ciągłą obserwację. Z chwilą przybycia na miejsce karetki pogotowia przekazano poszkodowanego zespołowi karetki pogotowia. Na budynku znajduje się główne przyłącze energetyczne do posesji, które zostało odłączone na zabezpieczeniu przed licznikowym. Na palącą się więźbę dachową oraz drewniany strop budynku podano łącznie 3 prądy wody w natarciu. Z drabin nasadkowych wykonano dostęp poprzez dach do wnętrza poddasza, co umożliwiło skuteczne gaszenie. Po zakończeniu działań gaśniczych pogorzelisko przekazano protokolarnie właścicielce. W działaniach udział brały zastępy OSP Sadłowo, Skrwilno, Okalewo i 2 samochody z KP PSP w Rypinie.

29.10.2013 – SAMOCHODY OSOBOWE

W dniu 29.10.2013 r. ok. godz. 18:50 wpłynęło zgłoszenie o zderzeniu dwóch samochodów w Ławy gm. Rypin. Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano samochody osobowe Mercedes i BMW po zderzeniu czołowo-bocznym. W wyniku zderzenia jeden z pojazdów znajduje się na środku jezdni natomiast drugi leży w rowie na dachu. Pasażerowie samochodów poza pojazdami. Osobom poszkodowanym służba zdrowia udziela pomocy medycznej. Miejsce akcji zabezpieczono. Odłączono w pojeździe akumulatory. Po zakończeniu czynności dochodzeniowo-śledczych na miejsce zdarzenia przybyły dwa holowniki w celu zabrania pojazdów. Z jezdni usunięto rozbite elementy pojazdów. W działaniach udział brały 2 samochody z KP PSP w Rypinie. foto3

10.11.2013 - SAMOCHÓD OSOBOWY

W dniu 10.11.2013 r. ok. godz. 10:31 wpłynęło zgłoszenie o wypadku samochodu osobowego w m. Radziki Duże gm. Wąpielsk. Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano samochód osobowy Fard Focus po uderzeniu w drzewo. Pogotowie na miejscu udziela pomocy osobie poszkodowanej, która znajduje się w pojeździe. Po zabezpieczeniu miejsca zdarzenia ratownicy wspólnie z ratownikami z Pogotowia Ratunkowego ewakuowali osobę poszkodowaną z pojazdu, która została odwieziona do szpitala w Rypinie. W pojeździe odłączono akumulator i zakręcono zawór instalacji LPG. Po zakończeniu czynności dochodzeniowych prowadzonych przez Policję z jezdni usunięto pojazd, następnie usunięto z jezdni porozbijane elementy pojazdu oraz plamę po płynach eksploatacyjnych posypano sorbentem likwidując zagrożenie. w działaniach udział brał zastęp OSP Radziki Duże i 2 samochody z KP PSP  w Rypinie. ford

15.11.2013 – STUDNIA

W dniu 15.11.2013 r. ok. godz. 15:25 wpłynęło zgłoszenie o kobiecie znajdującej się w studni w m. Kowalki gm. Rypin. Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano ciało kobiety na dnie studni, po zabezpieczeniu miejsca zdarzenia przy pomocy drabin nasadkowych sprawdzono głębokość studni, następnie ratownik zabezpieczony linką ratowniczą po drabinie nasadkowej zszedł do głębokości, na jakiej znajdowały się zwłoki i obwiązał ciało liną. Ratownicy wyciągnęli ciało ze studni, po czym lekarz stwierdził zgon kobiety. W działaniach udział brał zastęp OSP Kowalki i dwa samochody z KP PSP w Rypinie.

19.11.2013 - ZBOŻE

W dniu 19.11.2013 ok. godz. 20:31 wpłynęło zgłoszenie o palącym się zbożu w suszarni w m. Długie gm. Wąpielsk. Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano palące się zboże w suszarni, w której znajdowało się  18 ton kukurydzy. Właściciel na miejscu zdarzenia opróżnia suszarnię mechanicznie ze zboża na plac posesji. Miejsce zdarzenia zabezpieczono, po opróżnieniu suszarni zlokalizowano palące się zboże i ugaszono pożar. W działaniach udział brał zastęp OSP Długie i 2 samochody z KP PSP w Rypinie.

21.11.2013 - SAMOCHODY OSOBOWE

W dniu 21.11.2013 r. ok. godz. 17:06 wpłynęło zgłoszenie o zderzeniu dwóch samochodów przy ulicy Warszawskiej w Rypinie. Po  przybyciu na miejsce zdarzenia zastano dwa samochody osobowe Opel Vectra i Bmw po zderzeniu znajdujące się na jednym pasie jezdni. Policja na miejscu zdarzenia. W wyniku zdarzenia nikt nie został poszkodowany uszkodzeniu uległy jedynie pojazdy. Po zabezpieczeniu miejsca zdarzenia w pojazdach odłączono akumulatory, dodatkowo w BMW zakręcono zawór instalacji LPG. Po usunięciu pojazdów na pobocze płyny eksploatacyjne znajdujące się na jezdni posypano sorbentem likwidując zagrożenie. W działaniach udział brały 2 samochody z KP PSP w Rypinie.

29.11.2013 - SAMOCHÓD OSOBOWY

W dniu 29.11.2013 ok. godz. 07:11 wpłynęło zgłoszenie o dachowaniu samochodu osobowego w m. Puszcza Rządowa gm. Rypin. Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano samochód osobowy Opel Corsa leżący na dachu w rowie. Po zabezpieczeniu miejsca zdarzenia w celu dotarcia do głównego zaworu LPG i akumulatora samochód postawiono na koła , następnie odłączono akumulator i zakręcono zawór gazu kończąc na tym działania. W wyniku zdarzenia nikt nie został poszkodowany, uszkodzeniu uległo nadwozie pojazdu. W działaniach udział brały 2 samochody z KP PSP w Rypinie.

30.11.2013 - DYM W MIESZKANIU

W dniu 30.11.2013 r. ok. godz. 20:45 wpłynęło  zgłoszenie o wyczuwalnym zapachu dymu w mieszkaniu przy ul. 21 Stycznia 6 w Rypinie. Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano użytkowników jednego z mieszkań w budynku wielorodzinnym przed budynkiem. Poinformowali oni o wyczuwalnym zapachu dymu w mieszkaniu na parterze. Po zabezpieczeniu miejsca zdarzenia dokonano pomiarów miernikiem wielogazowym we wskazanym pomieszczeniu oraz klatce schodowej. Pierwszy pomiar pokazał najwyższe stężenie 253ppm, następnie pomieszczenie przewietrzono i kolejne pomiary wykazały spadek stężenia CO do poziomu O ppm. Po zakończeniu działań miejsce przekazano protokolarnie właścicielowi zakazując użytkowania ciągu kominowego do czasu dokonania przeglądu przez osoby uprawnione. W działaniach udział brały 2 samochody z KP PSP w Rypinie.

06.12.2013 - SAMOCHODY OSOBOWE

W dniu 06.12.2013 r. ok. godz. 15:30 wpłynęło zgłoszenie o wypadku dwóch samochodów w m. Wąpielsk. Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano dwa samochody osobowe Ford Fiesta i Renault Kangoo po zderzeniu czołowym. Kierowcę i pasażerkę Forda zespół pogotowia ratunkowego zabrał do szpitala przed przyjazdem zastępów Straży Pożarnej. Policja na miejscu zdarzenia. Ruch odbywa się wahadłowo. Po zabezpieczeniu miejsca zdarzenia w pojazdach odłączono akumulatory. Przypuszczalną przyczyną wypadku było niedostosowanie prędkości do panujących na drodze warunków. W działaniach udział brał zastęp OSP Radziki Duże i dwa samochody z KP PSP w Rypinie.

07.12.2013 - BUDYNEK MIESZKALNY

W dniu 07.12.2013 r. ok. godz. 13:09 wpłynęło zgłoszenie o dymie wydobywającym się z okien budynku mieszkalnego w m. Okalewo gm. Skrwilno. Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano duże zadymienie w budynku mieszkalnym jednorodzinny. Mieszkańcy na zewnątrz budynku. Po zabezpieczeniu miejsca zdarzenia ratownicy w sprzęcie ODO podali jeden prąd wody w natarciu do wnętrza pomieszczenia objętego pożarem, jednocześnie prowadzono oddymianie przy użyciu wentylatora osiowego. Po ugaszeniu pożaru część spalonego wyposażenia oraz mienia wyniesiono na zewnątrz budynku. przypuszczalną przyczyną pożaru było zwarcie w instalacji elektrycznej telewizora. W działaniach udział zastępy OSP Skrwilno, Okalewo i dwa samochody z KP PSP w Rypinie.

08.12.2013 -SAMOCHODY OSOBOWE

W dniu 08.12.2013 r. ok. godz. 19:24 wpłynęło zgłoszenie o wypadku dwóch samochodów przy ulicy Piłsudzkiego w Rypinie. Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano samochód osobowy BMW 3 z rozbitym przodem stoi w rowie oraz KIA Carnival stojący w poprzek jezdni. Policja i Pogotowie na miejscu zdarzenia. Zespół Pogotowia Ratunkowego udziela pomocy trzem osobom poszkodowanym, które zostały zabrane do szpitala. Droga całkowicie zablokowana. Miejsce akcji zabezpieczono. W pojazdach odłączono akumulatory następnie po zabraniu pojazdów  przez holownik usunięto z jezdni elementy pojazdów. Przypuszczalną przyczyną wypadku było niedostosowanie prędkości do panujących na drodze warunków. W działaniach udział brały  dwa samochody z KP PSP w Rypinie.

11.12.2013 r. - BUDYNEK PRODUKCYJNY

W dniu 11.12.2013 r. ok. godz. 11:45 wpłynęło zgłoszenie o pożarze budynku produkcyjnego przy ulicy Mleczarskiej w Rypinie. Po przybyciu na miejsce zastano pożar dachu na budynku produkcyjnym, pracownicy gaszą pożar przy użyciu gaśnic proszkowych. Policja na miejscu. Po zabezpieczeniu miejsca zdarzenia podano jeden prąd wody w natarciu gasząc pożar. Miejsce akcji przekazano protokolarnie kierownikowi zakładu. W działaniach udział brały zastępy OSP Sadłowo i 3 samochody z KP PSP w Rypinie.

13.12.2013 - SADZE

W dniu 13.12.2013 r. ok. godz. 15:17 wpłynęło zgłoszenie o pożarze sadzy w kominie w m. Brzeszczki Małe gm. Rogowo. Po przybyciu na miejsce zastano palące się sadze w kominie w budynku jednorodzinnym. Ze ściany przy kominie wydobywa się dym. Właściciel na miejscu, ogień w piecu wygaszony. Po zabezpieczeniu miejsca zdarzenia przez otwór rewizyjny wygarnięto resztę niedopalonej sadzy. Następnie skuto część wewnętrznej ściany i usunięto nadpaloną część supremy. Pomieszczenia przewietrzono i dodatkowo sprawdzono pomieszczenia miernikiem GASHUNTER. Po zakończeniu działań miejsce przekazano protokolarnie. W działaniach udział brał zastęp OSP Rogowo i 1 samochód z KP PSP w Rypinie.

14.12.2013 - PIWNICA

W dniu 14.12.2013 r. ok. godz. 13:19 wpłynęło zgłoszenie o  zalanej piwnicy przy ulicy 21-go Stycznia w Rypinie. Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano uszkodzoną rurę zasilającą obiekt w zimną wodę, która zalewa piwnicę budynku mieszkalnego wielorodzinnego. Zabezpieczono miejsce zdarzenia, odłączono energię elektryczną, następnie zakręcono zawór główny wody do obiektu. Po wykonaniu tych czynności przy użyciu pompy elektrycznej MAST wypompowano wodę z obiektu. W trakcie działań na miejsce przybył przedstawiciel zarządcy obiektu, któremu protokolarnie przekazano miejsce prowadzonych działań. W działaniach udział brały 2 samochody z KP PSP w Rypinie.

16.12.2013 - SADZE

W dniu 16.12.2013 r. ok. godz. 09:35 wpłynęło zgłoszenie o pożarze sadzy w kominie przy ulicy Nowej w Rypinie. Po przybyciu na miejsce zastano palące się sadze w kominie w budynku jednorodzinnym.  Po zabezpieczeniu miejsca zdarzenia na komin założono sito kominowe. Następnie wyciorem przeczyszczono przewód kominowy i usunięto resztę dopalających się sadzy i wyniesiono na zewnątrz budynku. Ze względu na zadymienie w piwnicy ratownicy pracowali w sprzęcie ODO. Po zakończeniu działań miejsce przekazano protokolarnie. W działaniach udział brał zastęp OSP Rogowo i 2 samochody z KP PSP w Rypinie foto3

20.12.2013 - OTWARCIE MIESZKANIA

W dniu 20.12.2013 r. ok. godz. 17:45 wpłynęło zgłoszenie o  otwarciu mieszkania w budynku wielorodzinnym przy ulicy Wojska Polskiego w Rypinie. Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano zamknięte drzwi do mieszkania  w bloku na parterze. Policja i zespół pogotowia ratunkowego na miejscu. Wewnątrz klatki schodowej znajduje się również kobieta, która twierdzi że w środku mieszkania jest jej syn, który jest chory na cukrzyce i nie ma z nim kontaktu. Miejsce akcji zabezpieczono, rozstawiono przęsło drabiny i ratownik przez otwarte okno wszedł do mieszkania i otworzył drzwi. W mieszkaniu znajdował się chłopiec, który spał. Ratownicy medyczni zbadali mu poziom cukru i pozostawili w domu. W działaniach udział brały 2 samochody z KP PSP w Rypinie.

21.12.2013 - SAMOCHÓD OSOBOWY

W dniu 21.12.2013 r. ok. godz. 07:07 wpłynęło zgłoszenie o wypadku samochodu w m. Starorypin Rządowy gm. Rypin. Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano samochód osobowy Ford Ka po dachowaniu. Policja i pogotowie ratunkowe na miejscu, ruch odbywa się wahadłowo. Ratownicy medyczni udzielają w karetce osobie poszkodowanej (kobieta - kierowca Forda). Zabezpieczono miejsce zdarzenia, postawiono samochód na koła w celu odłączenia akumulatora. Pojazd przekazano protokolarnie przedstawicielowi policji kończąc działania. W działaniach udział brały  dwa samochody z KP PSP w Rypinie.

31.12.2013 - SAMOCHÓD OSOBOWY

W dniu 31.12.2013 ok. godz. 07:45 wpłynęło zgłoszenie o wypadku samochodu osobowego w m. Nadróż gm. Rogowo. Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano samochód osobowy fiat seicento po zderzeniu czołowym z autobusem PKS. W samochodzie osobowym znajduje się osoba poszkodowana. Miejsce akcji zabezpieczono, przy użyciu podręcznego sprzętu burzącego wykonano dostęp do osoby poszkodowanej i pod nadzorem lekarza ewakuowano ją na desce do karetki pogotowia. Po czynnościach dochodzeniowych policji miejsce akcji posprzątano z popękanych elementów pojazdu. w działaniach udział brały 4 samochody z KP PSP w Rypinie. fiat

31.12.2013 - SAMOCHÓD OSOBOWY

W dniu 31.12.2013 ok. godz 08:56 wpłynęło zgłoszenie o wypadku samochodu osobowego w m. Rusinowo gm. Rypin. Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano samochód osobowy Seicento w rowie, kierowca oraz pasażerka na zewnątrz pojazdu, lekarz z karetki udziela pomocy. Miejsce akcji zabezpieczono. Zakręcono główny zawór LPG, odłączono akumulator. Po dojeździe patrolu policji zastępy wróciły do bazy. W działaniach udział brały 3 samochody z KP PSP w Rypinie.seicento