RODO
KOŁO EMERYTÓW PSP
NSZZ Solidarność
Statystyki
Licznik Odwiedzin
Dzisiaj46
Wczoraj81
Wizyt w tygodniu304
Wizyt w miesiącu1237
Łącznie wizyt152490

VCNT - Visitorcounter
Kalendarz
Zegar
POGODA

 

tel. (54) 280 37-37 (54) 280 91-53 Herb

woj. kujawsko-pomorskie
ul. Strażacka 4, 87-500 Rypin


TELEFONYALARMOWE:     998    112

Poradnik „Hymn Polski” czyli jak śpiewać z szacunkiem i bez błędów

Poradnik pt. „Hymn Polski” jest dostępny w formie pliku do czytania i do samodzielnego wydrukowania tutaj


Tryb i zasady udzielania dotacji dla jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych na zadanie publiczne „Dofinansowanie jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych” w 2019 roku.

Strona 1

Strona 2

Strona 3

W dniu 12 października 2019 r. na terenie Komendy Powiatowej PSP w Rypinie zakończył się Kurs Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy. Do końcowego egzaminu przystąpiło 42 druhów z powiatu rypińskiego i lipnowskiego. Dodatkowo 28 osób odnowiło uprawnienia medyczne(recertyfikacja). Wszyscy uczestnicy kursu pozytywnie zaliczyli egzamin pisemny oraz praktyczny, uzyskując tytuł ratownika. Pozwala to druhom na udzielanie kwalifikowanej pierwszej pomocy medycznej osobom w stanie nagłego zagrożenia życia i zdrowia w miejscu zdarzenia. Odpowiednie zaświadczenia wręczyli przedstawiciele firmy edukacyjnej przeprowadzającej kurs oraz dowódca JRG mł. bryg. Dariusz Łęgosz.


26 września 2019 r. w Ośrodku Szkolenia Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Toruniu z siedzibą w Łubiance odbyła się odprawa kadry kierowniczej PSP  województwa kujawsko-pomorskiego.W spotkaniu uczestniczył  Wojewoda Kujawsko-Pomorski Pan Mikołaj Bogdanowicz W trakcie narady zostały również wręczone promesy na kwotę 87 tys zł dla 17 jednostek OSP z naszego województwa. Z terenu powiatu rypińskiego promesy otrzymały, OSP Rypin - 5 tysięcy złotych i OSP Kowalki - 4 tysiące złotych.

 

 

APEL

KOMENDY POWIATOWEJ PAŃSTWOWEJ STRAŻY POŻARNEJ W RYPINIE

 

W związku ze zbliżającym się sezonem grzewczym Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Rypinie apeluje o rozwagę i zachowanie wszelkich zasad bezpieczeństwa pożarowego podczas obsługi różnego rodzaju urządzeń grzewczych. Skutki pożaru sadzy w przewodach kominowych mogą być bardzo poważne. W grę wchodzi ludzkie życie, bezpieczeństwo i często gromadzony przez wiele lat majątek, dlatego nie warto lekceważyć obowiązku przeglądu i czyszczenia przewodów kominowych. Przed rozpoczęciem sezonu grzewczego należy bezwzględnie dokonać przeglądów instalacji i urządzeń grzewczych, przewodów kominowych dymowych, spalinowych i wentylacyjnych. Czynności te przeprowadzają kominiarze, w przypadku przewodów kominowych, a także specjalistyczne serwisy w przypadku instalacji gazowych, kotłów opalanych paliwem stałym, olejem opałowym i gazem. Przestrzeganie zasad bezpieczeństwa pożarowego w dużym stopniu zmniejsza ilość zdarzeń, których bezpośrednią przyczyną powstania jest niesprawność instalacji i urządzeń grzewczych, nie spełniających podstawowych parametrów. Państwowa Straż Pożarna  w Rypinie z nadejściem sezonu grzewczego corocznie notuje dużą liczbę pożarów, których przyczyną jest nieostrożność i brak zachowania zasad bezpieczeństwa pożarowego. Przepisy przeciwpożarowe nakładają na właścicieli bądź użytkowników budynków obowiązek usuwania zanieczyszczeń (sadzy, popiołu) z przewodów dymowych i spalinowych co najmniej 4 razy w roku (w budynkach opalanych paliwem stałym – węgiel, drewno) oraz co najmniej 2 razy w roku (w budynkach opalanych paliwem płynnym i gazowym – olej opałowy oraz gaz). Ponadto konieczne jest sprawdzenie działania kratek wentylacyjnych, co w bardzo szczelnych pomieszczeniach ma istotny wpływ na wymianę powietrza.

W rażących przypadkach naruszania przepisów ppoż. strażacy uprawnieni są do nakładania grzywien w drodze mandatu karnego za wykroczenie polegające na używaniu instalacji, urządzeń i narzędzi niepoddanych wymaganej kontroli lub niesprawnych technicznie, jeżeli może się to przyczynić do powstania pożaru, wybuchu lub rozprzestrzeniania się ognia – informuje mł. asp. Marcin Czarnecki, młodszy specjalista ds. kontrolno – rozpoznawczych.

Pamiętajmy, stopień bezpieczeństwa zależy od nas samych. Zadbajmy, aby był on jak największy.

Na terenie Komendy Powiatowej PSP w Rypinie odbywają się dwa kursy doskonalące dla druhów OSP. Strażacy szkolą się z zakresu Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy oraz biorą udział w zajęciach przygotowujących ich do działań w akcjach ratowniczo - gaśniczych tzw. kurs OSPP. W szkoleniach bierze udział 85 druhów.


Nadanie medalu Zasłużony dla Pożarnictwa dla Szkoły Podstawowej w Skudzawach

W dniu 2 września bieżącego roku Komendant Powiatowy PSP w Rypinie st. bryg. Grzegorz Łydkowski uczestniczył w uroczystości rozpoczęcia nowego roku szkolonego w Szkole Podstawowej w Skudzawach. Podczas uroczystości Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych w Rypinie druh Jan Pankowski wręczył na ręce Pani mgr Hanny Insadowskiej – dyrektor szkoły Brązowy Medal za Zasługi dla Pożarnictwa. Medal został nadany szkole przez Prezydium Zarządu Wojewódzkiego ZOSP RP w Toruniu w dowód uznania za wyróżniającą się działalność na rzecz ochrony przeciwpożarowej, w tym wybitne osiągnięcia uczniów placówki w Turnieju Wiedzy Pożarniczej oraz konkursie plastycznym.

List Sekretarza Stanu w MSWiA - POBIERZ

Tryb i zasady udzielania dotacji dla jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych na zadanie publiczne „Dofinansowanie jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych” w 2019 roku.

SŁOWO WSTĘPNE - pobierz

TRYB I ZASADY UDZIELANIA DOTACJI DLA JEDNOSTEK OCHOTNICZYCH STRAŻY POŻARNYCH NA ZADANIE PUBLICZNE "DOFINANSOWANIE JEDNOSTEK OCHOTNICZYCH STRAŻY POŻARNYCH W 2019 ROKU" - pobierz

WNIOSEK - pobierz

PRZYKŁADOWY WNIOSEK - pobierz

 

 

20 lat służby

19 sierpnia 2019 roku mł. bryg. Dariusz Łęgosz Dowódca Jednostki Ratowniczo - Gaśniczej PSP w Rypinie obchodził 20-lecie  służby.

Z tej okazji w dniu 19 czerwca podczas zmiany służbowej Komendant Powiatowy PSP st. bryg.Grzegorz Łydkowski wraz  z pracownikami Komendy podziękował za dotychczasową pracę i służbę, wręczył list gratulacyjny mł. bryg. Dariuszowi Łęgosz.

Życzymy dalszych sukcesów w życiu zawodowym i prywatnym.Zielone wakacje w gminie Brzuze

Zielone wakacje w gminie Brzuze 2019 rozpoczęły się 5 sierpnia i potrwają do 30 sierpnia. Dzieci odpoczywają w czterech punktach mieszczących się w miejscowościach: Brzuze, Ostrowite, Ugoszcz i Żałe. Organizatorem jest Stowarzyszenie Rozwoju Gminy Brzuze oraz wójt gminy Brzuze. Na realizację wypoczynku stowarzyszenie pozyskało dotację z Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Program realizowany jest w oparciu o tematykę z zakresu ekologii i ochrony środowiska. Przewidziana jest między innymi wycieczka do gospodarstwa ekologicznego w Chełmży. Dwunastego i trzynastego sierpnia uczestnicy spotkali się ze strażakami z KP PSP Straży Pożarnej w Rypinie, którzy przedstawili między innymi zasady zachowania bezpieczeństwa nad wodą.

 

 

 

 

SERWIS KĄPIELOWY GŁÓWNEGO INSPEKTORA SANITARNEGO

Na portalu znajdują się  informacje o aktualnych przepisach, terminarz organizacji wszystkich kąpielisk gdzie bezpiecznie można spędzić czas z rodziną i znajomymi oraz opracowanie dotyczące zagrożeń związanych z nadmiernym zakwitem sinic. Więcej informacji pod adresem: https://sk.gis.gov.pl/

 

Szkolenie dla druhów OSP

 

W dniu 05-08-2019r. w Komendzie Powiatowej PSP w Rypinie przeprowadzono szkolenie dla druhów jednostek OSP dotyczące właściwego posługiwania się pojazdami ratowniczymi w kontekście zamiaru taktycznego.

 

Awanse w KP PSP

 

W dniu 01-08-2019r. podczas zmiany służbowej Komendant Powiatowy powitał absolwentów SA PSP w Poznaniu, którzy po dwóch latach kształcenia w szkole aspirantów rozpoczęli służbę w Komendzie Powiatowej PSP w Rypinie. Są to;

- mł. asp. Frisztig Jakub

- mł. asp. Kamiński Karol

- mł. asp. Meller Szymon

 

Również z dn. 01-08-2019r. nastąpiły zmiany kadrowe na stanowiskach w KP PSP w Rypinie. Od dn. 01-08-2019r. samodzielne stanowisko ds. kontrolno-rozpoznawczych prowadzi mł. asp. Marcin Czarnecki, natomiast do sekcji organizacyjno-kadrowej został mianowany mł. asp. Rafał Raczkowski.

 

 


PRZEJŚCIE NA ZAOPATRZENIE EMERYTALNE

W dniu 31 lipca 2019 roku, odbyło się uroczyste pożegnanie starszego specjalisty ds. kontrolno-rozpoznawczych st. kpt. Mirosława Ochońskiego, który przeszedł na zaopatrzenie emerytalne.  Podczas zmiany służbowej  Komendant Powiatowy st. bryg. Grzegorz Łydkowski w  imieniu wszystkich funkcjonariuszy podziękował za wieloletnią służbę i zaangażowanie w wykonywaniu obowiązków służbowych.

Pan st. kpt. Mirosław Ochoński w roku 2002 ukończył w systemie przemiennym Szkołę Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu. W trakcie pełnienia służby wykonywał obowiązki z zakresu ratownika, ratownika – kierowcy, oraz starszego specjalisty w Samodzielnym Stanowisku Pracy ds. Kontrolno-rozpoznawczych. Doświadczenie zawodowe tego strażaka pozwalało na realizowanie przez niego obowiązków w podziale bojowym poprzez pełnienie służb na zmianach służbowych i dyżurów domowych. Jego postawa służbowa, stosunek do nałożonych obowiązków zasługujące na wysoki stopień uznania. Służył także pomocą w prowadzeniu szkoleń bhp dla druhów z  jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych.

XIII Ogólnopolska Piesza Pielgrzymka Strażaków i ich rodzin na Jasną Górę

 

 

LIST SEKRETARZA STANU MSWiA JAROSŁAWA ZIELIŃSKIEGO DO DRUHEN I DRUHÓW OCHOTNICZYCH STRAŻY POŻARNYCH W SPRAWIE DODATKOWYCH ŚRODKÓW FINANSOWYCH NA DZIAŁALNOŚĆ OSP


 

25 lat pracy i służby

24 czerwca 2019 roku st. asp.  Janusz Okraszewski dowódca zastępu w Komendzie PSP w Rypinie obchodził 25-lecie pracy i służby.

Z tej okazji w dniu 24 czerwca podczas zmiany służbowej Komendant Powiatowy PSP st. bryg.Grzegorz Łydkowski wraz  z pracownikami Komendy podziękował za dotychczasową pracę i służbę, wręczył list gratulacyjny st. asp. Januszowi Okraszewskiemu.

Życzymy dalszych sukcesów w życiu zawodowym i prywatnym.


 

POWIATOWE OBCHODY DNIA STRAŻAKA

14 czerwca 2019 r. na placu przy ul. Nowy Rynek w Rypinie odbyły się Powiatowe Obchody Dnia Strażaka, w których udział wziął Kujawsko-Pomorski Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej nadbryg. Janusz Halak,  Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Rypinie st. bryg. Grzegorz Łydkowski, władze lokalne, Prezesi Zarządów Oddziałów Gminnych Ochotniczych Straży Pożarnych na czele z dh Leszkiem Kukowskim Wiceprezesem Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Rypinie, strażacy Państwowej Straży Pożarnej i Ochotniczych Straży Pożarnych. Wyróżniającym się strażakom wręczono medale, awanse na wyższe stopnie służbowe oraz wyróżnienia:

Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji w uznaniu wyjątkowej ofiarności i odwagi w bezpośrednich działaniach ratowniczych w czasie pożarów, klęsk żywiołowych, innych miejscowych zagrożeń, a także za długoletnią ofiarną działalność na rzecz ochrony przeciwpożarowej nadał Odznaki „Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej”:

BRĄZOWE ODZNAKI OTRZYMALI

 1. mł. asp. Marcin Czarnecki
 2. mł. bryg. Dariusz Łęgosz
 3. mł. bryg. Cezary Nowiński
 4. st. asp. Janusz Okraszewski
 5. st. ogn. Lidia Rafalska

 

Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji  nadał wyższy stopień służbowy w korpusie oficerów straży pożarnej:

stopień brygadiera otrzymał mł. bryg. Andrzej GÓRECKI

 

Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej nadał wyższe stopnie służbowe w korpusie aspirantów straży pożarnej:

stopień aspiranta sztabowego  otrzymał st. asp. Marek MURAWSKI

stopień aspiranta otrzymał mł. asp. Jacek SIUDOWSKI

Kujawsko-Pomorski Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej nadał wyższe stopnie służbowe w korpusie podoficerów straży pożarnej:

stopień starszego ogniomistrza otrzymali ogn. Artur DUDKIEWICZ

ogn. Rafał LUTKIEWICZ

stopień ogniomistrza otrzymali mł. ogn. Mirosław BŁAŻEJCZYK

mł. ogn. Krzysztof MELLER

stopień młodszego ogniomistrza otrzymali st. sekc. Artur KUROWSKI

st. sekc. Sławomir MATYJASIK

st. sekc. Marcin MURANOWSKI

 

Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Rypinie nadał wyższy stopień służbowy w korpusie szeregowych straży pożarnej:

stopień starszego strażaka otrzymał str. Arkadiusz KANIEWSKI

 

Kujawsko-Pomorski Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej za szczególne zaangażowanie i wzorowe wykonywanie obowiązków służbowych przyznał nagrody pieniężne dla strażaków Komendy Powiatowej Państwowe Straży Pożarnej w Rypinie, które otrzymali:

asp. sztab. Marek MURAWSKI

st. asp. Janusz OKRASZEWSKI

Szczególnym momentem uroczystych obchodów Dnia Strażaka było przekazanie i poświęcenie nowego ciężkiego samochodu ratowniczo - gaśniczego GCBA 9/60 dla Komendy Powiatowej PSP w Rypinie. Przekazania samochodu dokonał Kujawsko-Pomorski Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej nadbryg. Janusz Halak, a nowy wóz bojowy poświęcił kapelan kujawsko – pomorskich strażaków ks. Mariusz Stasiak.

 

 

Zawody Sportowo - Pożarnicze gminy Wąpielsk

W dniu 2 czerwca 2019 r., podczas Gminnego Święta Rodziny odbyły się Gminne Zawody Strażackie, w których udział wzięły Ochotnicze Straże Pożarnej z terenu Gminy Wąpielsk. Zawody swoją obecnością zaszczycili:  Zastępca Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej bryg. Andrzej Górecki,  Wójt Gminy Rypin Dariusz Górski oraz Prezesi i Naczelnicy poszczególnych jednostek.

Klasyfikacja generalna grupy A:
1. OSP Długie
2. OSP Wąpielsk
3. OSP Radziki Duże

 

Zawody Sportowo - Pożarnicze gminy Rypin

W dniu 2 czerwca czerwca 2019 r w Sadłowie  odbyły się Gminne Zawody Sportowo-Pożarnicze jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu Gminy Rypin. W zawodach udział wzięło 8 drużyn w tym 2 młodzieżowe.  Zawody swoją obecnością zaszczycili:  Zastępca Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej bryg. Andrzej Górecki,  Wójt Gminy Rypin Janusz Tyburski,  Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP dh. Jan Pankowski oraz Prezesi i Naczelnicy poszczególnych jednostek.

Klasyfikacja generalna grupy A:
1. OSP Stępowo
2. OSP Kowalki
3. WOSP Zakrocz

4. OSP Sadłowo

5. OSP Godziszewy

6. Rypałki


Klasyfikacja generalna MDP:
1. OSP Sadłowo
2. OSP Kowalki

 

Zawody Sportowo - Pożarnicze gminy Rogowo

W dniu 01 czerwca 2019 r w Rogowie odbyły się Gminne Zawody Sportowo-Pożarnicze jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu Gminy Rogowo. W zawodach udział wzięło 6 drużyn w tym 3 młodzieżowe oraz 3 drużyny żeńskie.  Zawody swoją obecnością zaszczycili:  Zastępca Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej bryg. Andrzej Górecki, Wójt Gminy Rogowo Zbigniew Zgórzyński oraz Prezesi i Naczelnicy poszczególnych jednostek.

Klasyfikacja generalna grupy A:
1. OSP Rogowo
2. OSP Kobrzyniec
3. OSP Świeżawy

3. OSP Pręczki

4. Rogówko

Klasyfikacja generalna żeńska:

1. OSP Rogowo

2. OSP Świeżawy

3. OSP Rogówko

Klasyfikacja generalna MDP:
1. OSP Świeżawy gr.1

2. OSP Świeżawy gr.2
3. OSP Rogówko

25 lat pracy i służby

15 maja 2019 roku ogn.  Wiesław Czarnecki starszy ratownik w Komendzie PSP w Rypinie obchodził 25-lecie pracy i służby.

Z tej okazji w dniu 15 maja podczas zmiany służbowej Zastępca Komendanta Powiatowego PSP bryg. Andrzej Górecki wraz  z pracownikami Komendy podziękował za dotychczasową pracę i służbę, wręczył list gratulacyjny ogn.Wiesławowi Czarneckiemu.

Życzymy dalszych sukcesów w życiu zawodowym i prywatnym.


GMINNY DZIEŃ STRAŻAKA

W sobotę 11 maja b.r.w Jednostce Ochotniczej Straży Pożarnej w Kowalkach odbyło się uroczyste spotkanie z okazji Gminnych Obchodów Dnia Strażaka z terenu gminy Rypin.

Spotkanie zostało zorganizowane przez urząd gminy, we współpracy z gminnym zarządem OSP w Rypinie. W wydarzeniu uczestniczyli ochotnicy z Kowalk, Sadłowa, Stępowa, Rypałk, Godziszew i Zakrocza.

Wśród gości byli m.in. komendant PSP w Rypinie st. bryg. Grzegorz Łydkowski, prezes zarządu powiatowego ZOSP w Rypinie Jan Pankowski i komendant gminny ZOSP dh Jędrzej Zimnicki oraz prezes gminny dh. Tomasz Jezierski. Goście oraz wójt Janusz Tyburski w wystąpieniach przekazali serdeczne życzenia strażakom, wskazując jednocześnie na znaczenie ich trudnej, niebezpiecznej i odpowiedzialnej służby.

 

Strażacki PIKNIK w Rypinie, 5 maja 2019 r.

W niedzielę, 5 maja br., w niezwykłej oprawie odbył się Piknik Strażacki w Rypinie. Na teren Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji ogromna rzesza strażaków, zarówno ochotniczej, jak i państwowej straży pożarnej przywitała okolicznych mieszkańców, prezentując swój zawód i służbę. Na to spotkanie przybyli wyjątkowi goście – Premier RP Mateusz Morawiecki oraz Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Joachim Brudziński, a także Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej generał brygadier Leszek Suski. Gościom przez cały czas towarzyszyli gospodarze, gdzie ze strony strażackiej byli to: Kujawsko-Pomorski Komendant Wojewódzki PSP nadbryg. Janusz Halak, Jego Zastępca mł. bryg. Jacek Kaczmarek oraz Komendant Powiatowy PSP st. bryg. Grzegorz Łydkowski. Obecni byli Wicewojewoda Józef Ramlau, kujawsko-pomorscy parlamentarzyści oraz lokalni samorządowcy na czele z Burmistrzem Miasta Rypin Pawłem Grzybowskim i starostą rypińskim Jarosławem Sochackim oraz Wójtowie Gmin powiatu rypińskiego.

Imprezę zorganizowali wspólnie: Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek, Burmistrz Miasta Rypin Paweł Grzybowski oraz Prezes Fundacji „Orlen – Dar Serca” Katarzyna Różycka.

Podczas imprezy Premier Mateusz Morawiecki  wręczył nagrody strażakom Ochotniczych Straży Pożarnych z ponad 100-letnią tradycją. Każda z takich jednostek otrzymała czek na kwotę 20 000 złotych. Wśród nagrodzonych były:

Ochotnicza Straż Pożarna w Rypinie,
Ochotnicza Straż Pożarna w Trąbinie,
Ochotnicza Straż Pożarna w Sadłowie,
Ochotnicza Straż Pożarna w Skrwilnie.

Kolejne wyróżnienia i podziękowania skierował do strażaków Minister SWiA Joachim Brudziński – nagrody otrzymali strażacy OSP, legitymujący się najdłuższym stażem :

dh Mieczysław Wardencki – OSP Brzuze,
dh Karol Derdowski – OSP Skrwilno,
dh Jerzy Talar – OSP Długie,
dh Mieczysław Milewski – OSP Skrwilno .

Komendant Główny PSP wyręczył nagrody funkcjonariuszom Państwowej Straży Pożarnej z terenu województwa kujawsko-pomorskiego, każdemu według jego osobistych zasług w strażackiej służbie. Nagrody otrzymali:

bryg. Paweł Warlikowski – KP PSP Golub Dobrzyń,
bryg. Małgorzata Jarocka-Krzemkowska – KW PSP Toruń,
mł. bryg. Tomasz Czajka – KM PSP Bydgoszcz,
kpt. Artur Tokarczyk – KP PSP Chełmno,
kpt. Jarosław Herbowski – KM PSP Toruń,
asp. sztab. Jacek Zakórzewski – KM PSP Bydgoszcz,
st. asp. Robert Osiński – KP PSP Inowrocław,
mł.ogn. Sebastian Łabich – KP PSP Nakło nad Notecią,
sekc. Michał Erdmański – KM PSP Bydgoszcz,
sekc. Marcin Liana – KP PSP Żnin.

Piknik strażacki trwał cały dzień. Można tam było poznać historię strażackich wozów bojowych, doświadczyć wspinaczki w asyście strażaków specjalistycznej grupy ratownictwa wysokościowego, wejść do strefy zadymionej i nauczyć się udzielania pierwszej pomocy medycznej. Najsilniejsi mogli zmierzyć swoje siły na prawdziwym, strażackim torze przeszkód. Przez cały czas uczestnikom majówki  towarzyszyły ze sceny zespoły artystyczne, a całość wieczorem zwieńczył koncert zespołu ENEJ.

 

 

Życzenia Komendanta Głównego PSP z okazji Dnia Strażaka

 

 

Życzenia Prezydenta RP Andrzeja Dudy

Życzenia Sekretarza Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji z okazji Dnia Strażaka

życzenia

 

 

 
 

 

 

 

film - życzenia


 

Posiedzenie Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP

W sobotę 13 kwietnia 2019 roku w siedzibie Nadleśnictwa Skrwilno w powiecie rypińskim odbyło się posiedzenie Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP województwa kujawsko-pomorskiego, któremu przewodniczył Prezes druh Zdzisław Dąbrowski. Uczestników spotkania oraz zaproszonych gości wśród których znaleźli się również przedstawiciele Państwowej Straży Pożarnej na czele z nadbryg. Januszem Halakiem – Kujawsko-Pomorskim Komendantem Wojewódzkim PSP oraz Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych, którą w imieniu Dyrektora RDLP w Toruniu Bartosza Michała Bazela reprezentowała Pani Honorata Galczewska, powitali gospodarz gminy Skrwilno Wójt Dariusz Kolczyński oraz Nadleśniczy Nadleśnictwa Skrwilno Tomasz Gnap. Druhowie w trakcie posiedzenia podsumowali swoją działalność oraz przedstawili informacje o pracy Prezydium Zarządu, realizacji budżetu za 2018 rok, kampanii sprawozdawczej  w OSP, Turnieju Wiedzy Pożarniczej i zawodach Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych, a także obchodach Dnia Strażaka i odznaczeniach korporacyjnych. Nie zabrakło również informacji dotyczącej dotacji celowej dla jednostek OSP i współpracy z Lasami Państwowymi oraz Państwową Strażą Pożarną. Przed podjęciem uchwał i dyskusją, ważnym elementem posiedzenia była informacja Kujawsko-Pomorskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP nadbrygadiera Janusza Halaka na temat stanu ochrony przeciwpożarowej w naszym województwie oraz funkcjonowania krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego. Pan Komendant szczegółowo omówił statystykę zdarzeń w 2018 roku na terenie województwa, podziękował druhom za swoją działalność statutową a także za udział w likwidacji zdarzeń i wsparcie w tym zakresie PSP. Przedstawiona została również informacja dot. dofinansowania Ochotniczych Straży Pożarnych ze środków budżetu państwa, które w roku 2018 wyniosło około 30 mln zł. Zaznaczył, że środki z roku na rok są coraz większe i przeznaczone były między innymi na zakup 36 samochodów ratowniczo-gaśniczych, łodzi z silnikami zaburtowymi, sprzętu do ratownictwa medycznego itd. Posiedzenie zakończyło się wspólnym  poczęstunkiem, na który zaprosili wszystkich gospodarze spotkania.

 


"spoKREWnieni służbą"

9 kwietnia w ramach ogólnopolskiej akcji "spoKREWnieni służbą" w Zespole Szkół nr 2 im. Unii Europejskiej w Rypinie odbyła się zbiórka krwi. Celem akcji było oddanie hołdu Żołnierzom Wyklętym, oraz zebranie jak największej ilości krwi dla poszkodowanych w wypadkach i chorych. W akcji uczestniczyło 7 funkcjonariuszy z Komendy Powiatowej PSP w Rypinie, 12 druhów z Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu powiatu oraz 5 uczniów klas mundurowych z Zespołu Szkół nr 2.  W ramach akcji oddano 10,8 litrów krwi.Szkolenia przypominające dla druhów z OSP.

Ratowanie życia ludzkiego podczas pożarów, wypadków drogowych i innych miejscowych zagrożeń to jedno z zadań jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych. Utrzymywanie wysokiego poziomu prowadzonych działań ratowniczo - gaśniczych wymaga wielu godzin szkoleń i ćwiczeń. W dniach 06 - 07 kwietnia 2019 r. w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Rypinie zorganizowane zostało szkolenia przypominające z zakresu Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy, sprzętu OUO, ratownictwa technicznego, działań ratowniczo - gaśniczych dla druhów OSP z powiatu rypińskiego włączonych  do KSRG oraz wspomagających system.

W szkoleniu uczestniczyło 80 druhów.


 

 

 

Ćwiczenia w Ugoszczu

W dniach 21-23 marca 2019 r. przeprowadzono ćwiczenia wszystkich zmian służbowych Jednostki Ratowniczo - Gaśniczej PSP w Rypinie w budynku Domu Pomocy Społecznej "Kombatant" w Ugoszczu gm Brzuze.
Ćwiczenia miały na celu zapoznanie ratowników z: lokalizacją wyjść ewakuacyjnych, zaopatrzeniem w wodę do celów gaśniczych, rozmieszczeniem urządzeń przeciwpożarowych a także możliwością dojazdu pojazdów ratowniczych do obiektu. W ćwiczeniach brały również Jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych.

 

 

MŁODZIEŻ ZAPOBIEGA POŻAROM

 

29 marca 2019 r. w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Rypinie przeprowadzone zostały eliminacje powiatowe Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej. Pod czujnym okiem komisji do zmagań przystąpili laureaci etapów gminnych, podzieleni na dwie grupy wiekowe. Turniej składał się z testu pisemnego i części ustnej, podczas której uczestnicy odpowiadali na wylosowane pytania. Młodzież wykazała się znajomością zasad udzielania pierwszej pomocy i zachowania w sytuacjach zagrożenia.

Wyniki konkursu:

I grupa wiekowa – szkoły podstawowe:

 1. Martyna Tomaszewska – Szkoła Podstawowa w Ostrowitem
 2. Monika Sieczkowska - Szkoła Podstawowa Skudzawy
 3. Natalia Błażejewska - Szkoła Podstawowa Stępowo
 4. Julia Moczkowska – Szkoła Podstawowa w Rogowie
 5. Oliwia Raczkowska - Szkoła Podstawowa Radziki Duże

II grupa wiekowa – gimnazja

 1. Agnieszka Bilicka – Gimnazjum w Kowalkach
 2. Jakub Okoński – Gimnazjum w Skrwilnie
 3. Agata Rutkowska – Gimnazjum w Radzikach Dużych

 

Sprawny i prawidłowy przebieg etapu powiatowego zapewniło jury w składzie: st. kpt. Mirosław Ochoński (przewodniczący), mł. bryg. Tomasz Sokołowski, mł. bryg. Andrzej Górecki i mł. bryg. Dariusz Łęgosz.

Na zakończenie spotkania  Komendant Powiatowy PSP w Rypinie st. bryg. Grzegorz Łydkowski oraz  prezes zarządu powiatowego ZOSP RPJan Pankowskiwręczyli uczestnikom turnieju pamiątkowe dyplomy i nagrody. Upominki otrzymali także wyróżnieni uczestnicy konkursu plastycznego „Młodzież zapobiega pożarom”, którzy przygotowali rysunki dotyczące pracy strażaków: gaszenia pożarów czy usuwania skutków powodzi.

Wizyta Komendanta Głównego PSP w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Rypinie

16 marca 2019 roku Komendant Główny Państwowej Straży Państwowej gen. brygadier Leszek Suski wizytował Komendę Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Rypinie. W obecności Zastępcy Kujawsko - Pomorskiego Komendanta  Wojewódzkiego PSP mł. bryg. Jacka Kaczmarka oraz Komendanta Powiatowego PSP w Rypinie st. bryg. Grzegorza Łydkowskiego zapoznał się z bieżącym funkcjonowaniem i wyposażeniem rypińskiej komendy. Po zapoznaniu się z warunkami pełnienia służby strażaków przedstawił funkcjonariuszom najważniejsze zagadnienia dotyczące funkcjonowania PSP. Omówiony został m.in. program modernizacji służb, rozdział środków finansowych  na sprzęt oraz wyposażenie komend. Komendant Główny PSP przedstawił kwestie dot. zakupionego sprzętu dla PSP, jak również dla OSP. Docenił i podziękował za włożoną pracę w utrzymanie sprzętu, pomieszczeń socjalnych i ogólną sprawność strażaków JRG a także za wzorową współpracę z Ochotniczymi Strażami Pożarniczymi. Na koniec wizyty przedstawił strażakom plan wzrostu wynagrodzeń w 2020 roku.

Złożenie meldunku przez Komendanta Powiatowego PSP w Rypinie st. bryg. Grzegorz Łydkowskiego

Przywitanie się Komendanta Głównego PSP gen. brygadiera Leszka Suskiego z załogą.

Przegląd sprzętu znajdującego się na wyposażeniu komendy powiatowej.

Spotkanie ze strażakami pełniącymi służbę.

Podsumowanie wizyty Komendanta w Komendach PSP województwa Kujawsko - Pomorskiego

Kampania społeczna w KP PSP RYPIN

W dniach 11 - 14 marca 2019 roku funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Rypinie w ramach kampanii społecznych "Kręci mnie bezpieczeństw, oraz  "Stop Pożarom Traw" uczestniczyli w spotkaniach poświęconych  tematu bezpieczeństwa dzieci podczas całego roku szkolnego, jak również z podniesieniem świadomości dzieci w zakresie zagrożeń związanych z podpalaniem nieużytków rolnych. Zajęcia odbyły się w szkołach podstawowych w: Długiem, Starorypinie Prywatnym, Radzynku i Sadłowie.

 

SpoKREWnieni służbą 2019

Dla uczczenia Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych  na terenie województwa kujawsko - pomorskiego, a tym samym na terenie Rypina zainaugurowana zostanie ogólnopolska akcja honorowego krwiodawstwa  pod hasłem „spoKREWnieni służbą".

W związku z powyższym wszystkich zainteresowanych zapraszamy w dniu 09 kwietnia 2019 r.  od godziny 12:00 do Zespołu Szkół Nr 2 w Rypinie. Zapraszamy serdecznie również druhów z Jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu powiatu rypińskiego. Szczegółowych informacji udziela Dowódca Jednostki Ratowniczo - Gaśniczej PSP w Rypinie mł. bryg. Dariusz Łęgosz.

Zebranie sprawozdawcze w OSP Sadłowo

Dnia 09 marca 2019 roku odbyło się Walne Zebranie Sprawozdawcze OSP Sadłowo za rok 2018. Na zebranie licznie przybyli zaproszeni goście :  Janusz Tyburski Wójt Gminy Rypin, Przewodnicząca Rady Gminy Rypin Pani Wiesława Sokołowska wraz z radnymi, st. bryg Grzegorz Łydkowski Komendant Powiatowy PSP w Rypinie, Tomasz Jezierski Prezes Gminny OSP. Po przywitaniu gości, wybraniu przewodniczącego i protokolanta zebrania przedstawiono sprawozdanie za rok 2018 i plan działalności na rok 2019. Następnie głos zabrał Komendant Powiatowy PSP w Rypinie st. bryg. Grzegorz Łydkowski który przekazał i omówił pismo Pana Jarosława Zielińskiego Sekretarza Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji dotyczącego podsumowania roku 2018 oraz odczytał list Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej  w Toruniu skierowanego do druhów Jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych.Zdarzenia

10.03.2019 - BUDYNEK MIESZKALNY

W dniu 10 marca 2019 r. ok. godz. 09:50 do Stanowiska Kierowania KP PSP w Rypinie wpłynęło zgłoszenie o palącym się budynku mieszkalnym w m. Skrwilno. Po przybyciu zastępów na miejsce zdarzenia zastano palące się poddasze nieużytkowe budynku jednorodzinnego. Mieszkańcy opuścili dom przed przybyciem ratowników i znajdowali się na zewnątrz obiektu. Po zabezpieczeniu miejsca zdarzenia przy użyciu podnośnika SHD-23 strażacy zabezpieczeni w sprzętu ochrony układu oddechowego podali prądy wody na palący się dach i ugasili pożar. Kolejne działania strażaków polegały na rozbiórce spalonej więźby dachowej i zabezpieczeniu budynku plandekami przed opadami atmosferycznymi. W działaniach udział brały 3 zastępy z Komendy Powiatowej PSP w Rypinie oraz 2 zastępy OSP ze Skrwilna i Przywitowa.

 

Targi Pracy Rypin 2019

W dniu 07 marca 2019 r.  w Rypińskim Centrum Sportu odbyły się Targi Pracy. Organizatorem wydarzenia była Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Rypinie przy współpracy z Zespołem Szkół nr 2 im. Unii Europejskiej w Rypinie i Punktem Pośrednictwa Pracy OHP.  Była to doskonała okazja do zaprezentowania szkół oraz lokalnych przedsiębiorców i firm. Nie zabrakło również funkcjonariuszy z Komendy Powiatowej PSP w Rypinie w osobach mł. bryg. Tomasza Sokołowskiego oraz mł. asp. Jarosława Bieżuńskiego, którzy przedstawili specyfikę służby w Państwowej Straży Pożarnej, zasady naboru do służby oraz system kształcenia w zdobyciu zawodu strażaka. Na spotkaniu przedstawiono również tematykę związaną z trwającymi właśnie kampaniami społecznymi: "Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa oraz Kręci mnie bezpieczeństwo przez cały rok szkolny"

Film o Szkole Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej w PoznaniuZebranie sprawozdawcze w OSP ŻAŁE

Dnia 02 marca 2019 roku odbyło się Walne Zebranie Sprawozdawcze OSP Żałe za rok 2018. Na zebranie licznie przybyli zaproszeni goście : Jan Koprowski - Wójt Gminy Brzuze , mł. bryg Andrzej Górecki - Z-ca Komendanta Powiatowego PSP w Rypinie, Mieczysław Wardencki - Komendant Gminny OSP, Ryszard Kaźmierkiewicz Prezes Gminny OSP. Po przywitaniu gości, wybraniu przewodniczącego i protokolanta zebrania przedstawiono sprawozdanie za rok 2018 i plan działalności na rok 2019. Następnie głos zabrał Zastępca Komendanta Powiatowego PSP w Rypinie mł. bryg. Andrzej Górecki który przekazał i omówił pismo Pana Jarosława Zielińskiego Sekretarza Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji dotyczącego podsumowania roku 2018 oraz odczytał list Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej  w Toruniu skierowanego do druhów Jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

AWANS W KOMENDZIE POWIATOWEJ PSP W RYPINIE

W dniu 25 lutego 2019 podczas zmiany służbowej Zastępca Komendanta Powiatowego PSP w Rypinie mł. bryg. Andrzej Górecki wręczył st. sekc.Pawłowi Dąbrowskiemu decyzje o mianowaniu na stanowisko starszego technika w Samodzielnym Stanowisku Pracy ds. kwatermistrzowskich w służbie stałej w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Rypinie. Życzymy dalszych sukcesów w życiu zawodowym i prywatnym.

Zebranie sprawozdawcze w OSP Kowalki

Dnia 23 lutego 2019 roku odbyło się Walne Zebranie Sprawozdawcze OSP Kowalki za rok 2018. Na zebranie licznie przybyli zaproszeni goście : dh. Zdzisław Dąbrowski- Prezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP w Toruniu , Janusz Tyburski -Wójt Gminy Rypin , mł. bryg Andrzej Górecki - Z-ca Komendanta Powiatowego PSP w Rypinie,  Wiesława Sokołowska - Przewodnicząca Rady Gminy Rypin, Tomasz Jezierski -Prezes Zarządu Oddziału Gminnego ZOSP RP w Rypinie, Wojciech Czapliński-Wiceprezes Zarządu Gminnego ZOSP RP w Rypinie. Po przywitaniu gości, odśpiewaniu hymnu, wybraniu przewodniczącego i protokolanta zebrania przedstawiono sprawozdanie za rok 2018 i plan działalności na rok 2019. Następnie głos zabrał Zastępca Komendanta Powiatowego PSP w Rypinie mł. bryg. Andrzej Górecki który przekazał i omówił pismo Pana Jarosława Zielińskiego Sekretarza Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji dotyczącego podsumowania roku 2018 oraz odczytał list Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej                w Toruniu skierowanego do druhów Jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych. 

 

PRZEJŚCIE NA ZAOPATRZENIE EMERYTALNE

W dniu 22 lutego 2019 roku, odbyło się uroczyste pożegnanie starszego inspektora ds. kwatermistrzowskich asp. sztab. Andrzeja Kierkowskiego, który przeszedł na zaopatrzenie emerytalne, po ponad 25 latach nieprzerwanej służby.  Podczas zmiany służbowej  Komendant Powiatowy st. bryg. Grzegorz Łydkowski w  imieniu wszystkich funkcjonariuszy podziękował za wieloletnią służbę i zaangażowanie w wykonywaniu obowiązków służbowych.

Pan asp. sztab. Andrzej Kierkowski w roku 2002 ukończył w systemie przemiennym Szkołę Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu. W trakcie pełnienia służby wykonywał obowiązki z zakresu ratownika, ratownika – kierowcy, dyżurnego operacyjnego oraz starszego inspektora w Samodzielnym Stanowisku Pracy ds. Kwatermistrzowskich. Doświadczenie zawodowe tego strażaka pozwalało na realizowanie przez niego obowiązków w podziale bojowym poprzez pełnienie służb na zmianach służbowych i dyżurów domowych. Jego postawa służbowa, stosunek do nałożonych obowiązków zasługujące na wysoki stopień uznania. W sposób szczególny uczestniczył w procesie modernizacji i budowie siedziby Komendy Powiatowej PSP w Rypinie. Był bezpośrednio zaangażowany w realizację inwestycji oraz pozyskiwanie nowego sprzętu oraz pojazdów będących na wyposażeniu Komendy Powiatowej PSP w Rypinie, co wymagało dodatkowego zaangażowania i pracy poza wyznaczonym czasie służby. Służył także pomocą w pozyskiwaniu dla jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych sprzętu i pojazdów pożarniczych.

 

 

 

WYRÓŻNIONY STRAŻAK

W dniu 18 lutego 2019 podczas zmiany służbowej Zastępca Komendanta Powiatowego PSP w Rypinie mł. bryg. Andrzej Górecki wręczył st. ogn. Rafałowi Orędowskiemu list gratulacyjny od Komendanta Powiatowego PSP w Sierpcu za profesjonalnie działania ratownicze i  udzieloną pomoc poszkodowanym w wypadku, który miał miejsce w dniu 5 lutego 2019 r w m. Dąbkowa Parowa powiat sierpecki.

"W kolejce po życie"

11 lutego obchodzony jest Europejski Dzień Numeru Alarmowego 112. Numer alarmowy 112 funkcjonuje w całej Unii Europejskiej. W naszym województwie operatorzy obsługujący połączenia alarmowe na numer 112 w 2018 r. odebrali blisko 1,5 mln połączeń! Pamiętaj! Numer alarmowy 112 służy tylko w sytuacjach zagrożenia zdrowia, życia lub mienia.Czy wiesz, że pogotowie energetyczne, gazowe, ciepłownicze, kanalizacyjne, straż miejska, służby ratunkowe nad wodą i w górach to instytucje, które MAJĄ SWÓJ OSOBNY ZGŁOSZENIOWY NUMER TELEFONU ?!!!Tego dnia Wojewoda Kujawsko-Pomorski Mikołaj Bogdanowicz rozpoczął kampanie informacyjno-edukacyjną "W kolejce po życie!", która ma uświadomić społeczeństwo w jakich sytuacjach powinniśmy wybierać numer 112 na swoich telefonach!

1_m_2

W 2018 roku w naszym województwie było ponad milion czterysta tysięcy zgłoszeń pod numer 112. Ponad 76% było: fałszywych, złośliwych, anulowanych… Numer alarmowy 112 służy tylko w sytuacjach zagrożenia zdrowia, życia lub mienia.

Nie blokuj! 112 - kolejka po życie!

112

 

ZDARZENIA

05.02.2019 r.  - BUDYNEK GOSPODARCZY

W dniu 05 lutego ok. godz. 20:55 wpłynęło zgłoszenie o  palącym się budynku gospodarczym w m. Czumsk Duży gm. Rogowo. Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano budynek gospodarczy całkowicie objęty pożarem. Właściciel na miejscu poinformował, że nie ma osób poszkodowanych oraz że w jednym z pomieszczeń znajdują się plastikowe kanistry z paliwem (ON). Po zabezpieczeniu miejsca zdarzenia podano dwa prądy wody w natarciu na palący się budynek oraz jeden prąd wody o w obronie. Po lokalizacji pożaru przystąpiono do prac rozbiórkowych przy użyciu podręcznego sprzętu burzącego. Z jednego z pomieszczeń wyniesiono pojemniki z paliwem oraz dwie butle z gazem propan - butan. Na tym zakończono działania. W działaniach udział brały Zastępy OSP Kowalki, Skrwilno, Kobrzyniec oraz dwa samochody z KP PSP w Rypinie.

 

06.02.2019 r.  - SAMOCHÓD OSOBOWY

W dniu 06 lutego ok. godz. 10:35 wpłynęło zgłoszenie o uderzeniu samochodu osobowego w drzewo w m. Strzygi (granica terenu chronionego KP PSP w Rypinie. Po przybyciu na miejsce zdarzenia  zastano samochód osobowy VW Touareg znajdujący się w rowie. Pojazdem podróżował samodzielnie mężczyzna, który w skutek obrażeń nie był w stanie samodzielnie opuścić pojazdu. Poszkodowany uskarżał sie na ból w okolicy kończyn dolnych oraz miednicy. Miejsce zdarzenia zabezpieczono Strażacy przystąpili do udzielania KPP poszkodowanemu. Wykonanie dostępu do poszkodowanego nie wymagało użycia narzędzi hydraulicznych. Strażacy zabezpieczyli pojazd poprzez odłączenie zasilania akumulatorowego. Poszkodowany został przekazany przybyłemu na miejsce zdarzenia ZRM, który zabrał mężczyznę do szpitala. Dalsze czynności dochodzeniowo - śledcze podjęła policja. Ruch odbywał sie wahadłowo. W działaniach udział brał zastęp OSP Osiek, OSP Strzygi, dwa samochody z KP PSP w Rypinie oraz dwa samochody z KP PSP w Brodnicy.

NARADA W KP PSP W RYPINIE ZA ROK 2018

W dniu 01 lutego 2019 r. w siedzibie Komendy Powiatowej PSP w Rypinie odbyła się narada służbowa, na której dokonano podsumowania działalności Komendy Powiatowej PSP w Rypinie i Ochotniczych Straży Pożarnych powiatu rypińskiego w roku 2018. W naradzie uczestniczyli: Zastępca Kujawsko - Pomorskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP st. bryg. Sławomir Herbowski, Dyrektor Zarządu Wojewódzkiego ZOPSP RP w Toruniu dh Piotr Tomaszewski, wicestarosta rypiński dh Piotr Czarnecki, przedstawiciele Komendy Powiatowej PSP w Rypinie, pracownicy Urzędów Gmin prowadzących sprawy ochrony p.pożarowej oraz prezesi i druhowie OSP. Podczas narady poruszone zostały tematy dotyczące realizacji zakupów w ramach dotacji budżetowej dla jednostek OSP. Omówiono również wyniki inspekcji operacyjno – technicznej w OSP w 2018 r., analizę wyszkolenia, wyniki przeglądu technicznego sprzętu i wyposażenia jednostek. Przedstawiona została także działalność KP PSP w Rypinie w kontekście kampanii społecznych MSWiA oraz KG PSP. Na zakończenie narady głos zabrał Zastępca Kujawsko - Pomorskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP, który podsumował działalność Komendy Wojewódzkiej PSP w Toruniu, realizację zakupów sprzętu dla OSP oraz przedstawił plany na rok 2019.

 

Ćwiczenia na lodzie

W ćwiczeniach uczestniczyli m.in. strażacy z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Rypinie oraz druhowie z wybranych jednostek OSP z terenu powiatu rypińskiego. Głównym celem ćwiczeń było doskonalenie umiejętności prowadzenia specjalistycznych działań ratowniczych podczas zdarzeń na obszarach zalodzonych z wykorzystaniem sprzętu będącego na wyposażeniu Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej oraz Jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych. Praktyczna część ćwiczeń obejmowała dwa epizody: pierwszy polegał na doskonaleniu umiejętności związanych z podejmowaniem poszkodowanego, pod którym załamał się lód i nie może wydostać się o własnych siłach z wody, drugi - ewakuacja osoby znajdującej się na lodzie, która nie jest w stanie samodzielnie zejść, ponieważ lód pęka. Ćwiczenia obyły się w m. Skrwilno, Kopiec oraz Brzuze.

 

20 lat pracy i służby

23 stycznia 2019 roku st. sekc. Artur Kurowski starszy ratownik w Komendzie PSP w Rypinie obchodził 20-lecie pracy i służby.

Z tej okazji w dniu 23 styczniaa podczas zmiany służbowej Komendant Powiatowy PSP st. bryg. Grzegorz Łydkowski wraz  z pracownikami Komendy podziękował za dotychczasową pracę i służbę, wręczył list gratulacyjny st. sekc. Arturowi Kurowskiemu.

Życzymy dalszych sukcesów w życiu zawodowym i prywatnym.


 

Bezpieczne ferie zimowe w powiecie rypińskim

W ramach organizowanych przez Komendę Powiatową PSP w Rypinie cyklu spotkań pt. "Bezpieczne ferie zimowe", "Kręci mnie bezpieczeństwo przez cały rok szkolny", "Czujka na Straży twojego bezpieczeństwa", na terenie szkół podstawowych w powiecie rypińskim będą odbywać się cykliczne spotkania, w trakcie których zostaną przeprowadzone z dziećmi pogadanki, gdzie strażacy będą przybliżali dzieciom zasady bezpiecznych zachowań w okresie zimowych. Wszyscy zainteresowani będą mogli odwiedzić strażnicę, aby poznać charakter strażackiej służby, wyposażenie indywidualne strażaka oraz sprzęt i pojazdy pożarnicze..

W dniach 10 - 11 odbyły się pierwsze z tego cyklu spotkania. Funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Straży Pożarnej w Rypinie spotkali się z uczniami Szkoły Podstawowej w Kowalkach oraz Szkoły Podstawowej w Rogowie. Przeprowadzili pogadankę o sposobach bezpiecznego spędzania czasu podczas ferii zimowych, zasadach zachowania się na lodzie oraz udzielania pierwszej pomocy przedlekarskiej.

 

Spotkanie opłatkowo - noworoczne w Rypinie

W dniu 03 stycznia 2019 r. w Rypinie odbyło się spotkanie opłatkowo-noworoczne zorganizowane wspólnie przez Starostwo Powiatowe i Urząd Miasta w Rypinie, w którym udział wziął Kujawsko - Pomorski Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej nadbryg. Janusz Halak. W spotkaniu uczestniczyli m.in. Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Pan Krzysztof Ardanowski, Poseł  na Sejm Pani Joanna Borowiak, Wicewojewoda Kujawsko - Pomorski Pan Józef Ramlau, Sekretarz Premiera Mateusza Morawieckiego Pani Anna Gembicka, Przewodniczący Sejmiku Województwa Kujawsko - Pomorskiego Pan Ryszard Bober, radni powiatowi i miejscy, naczelnicy wydziałów oraz dyrektorzy i kierownicy jednostek organizacyjnych Powiatu Rypińskiego jak również przedstawiciele służb mundurowych  w tym Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Rypinie st. bryg. Grzegorz Łydkowski oraz Komendant Powiatowy Policji insp Paweł Cichacki.

Uroczystość zaszczycili księża: ks. infułat Marek Smogorzewski Proboszcz Parafii Świętego Stanisława Kostki w Rypinie, ks. kanonik Andrzej Krasiński Proboszcz Parafii Świętej Trójcy w Rypinie, którzy złożyli życzenia świąteczne oraz wprowadzili zebranych w świąteczny nastrój odczytując fragment ewangelii.

Zgodnie z polskim obyczajem uczestnicy spotkania łamali się opłatkiem, składając sobie serdeczne życzenia.

Nowy Zastępca Dowódcy Jednostki Ratowniczo - Gaśniczej PSP w Rypinie

W dniu 28 grudnia 2018 roku w świetlicy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Rypinie odbyła się uroczysta zbiórka z okazji mianowania na stanowisko Zastępcy Dowódcy Jednostki Ratowniczo - Gaśniczej Państwowej Straży Pożarnej w Rypinie podczas której Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Rypinie  wręczył  akt mianowania mł. bryg. Cezaremu Nowińskiemu. Była to również okazja do wręczenia asp. Radosławowi Wąsickiemu decyzji o awansie na stanowisko starszego dyżurnego stanowiska kierowania. Podczas zbiórki Komendant Powiatowy PSP w Rypinie st. bryg. Grzegorz Łydkowski za wzorowe wykonywanie obowiązków służbowych i wysokie efekty w realizacji zadań służbowych wręczył nagrodę Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej st. kpt. Mirosławowi Ochońskiemu oraz nagrody Kujawsko - Pomorskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej mł. bryg. Tomaszowi Sokołowskiemu oraz asp. sztab. Andrzejowi Kierkowskiemu.

Strażacy OSP zatankują taniej na stacjach Orlen i Bliska

Od stycznia strażacy, działający w jednostkach OSP włączonych do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego, będą tankować paliwo taniej. Zniżka, naliczana na podstawie karty lojalnościowej to 8 groszy za każdy litr paliwa na stacjach Orlen i Bliska.

Umowę w tej sprawie podpisał Daniel Obajtek - prezes zarządu PKN Orlen oraz Komendant Główny PSP gen. brygadier Leszek Suski.

Program lojalnościowy wchodzi w życie 1 stycznia 2019 r. Do udziału w programie uprawnieni są czynni zawodowo druhowie OSP z jednostek włączonych do Krajowego Systemu Ratowniczo – Gaśniczego. Program lojalnościowy uprawnia do indywidualnego korzystania przez każdego strażaka z rabatu w wysokości 8 groszy za każdy litr paliwa na stacjach ORLEN oraz na stacjach BLISKA.

PKN ORLEN jako firma odpowiedzialna społecznie angażuje się w projekty ważne z punktu widzenia bezpieczeństwa. Od wielu lat współpracujemy z jednostkami Ochotniczej Straży Pożarnej, które na co dzień służą milionom Polaków. "Rabat na paliwo dla tej grupy traktujemy nie tylko jako wsparcie, ale także inwestycję. W ten sposób doceniamy ich zaangażowanie w ochronę i ratowanie ludzkiego życia. Dzisiejsza umowa oznacza, że blisko 100 tys. członków tej formacji już od Nowego Roku będzie miało możliwość korzystania             z atrakcyjnych rabatów na paliwo" – powiedział Daniel Obajtek, prezes zarządu PKN ORLEN.

W kraju do Krajowego Systemu Ratowniczo – Gaśniczego należy ok. 4,4 tys. jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej. Do bezpośredniego udziału w działaniach ratowniczych uprawnionych jest ponad 100 tys. strażaków-ochotników.

PKN ORLEN w ramach „Programu pomocy jednostkom straży pożarnych" systematycznie przekazuje środki finansowe. W ciągu 18 lat straż pożarna otrzymała ponad 12 milionów złotych, które zainwestowano m.in. w sprzęt przeciwpożarowy, ratownictwa wodnego                  i przeciwpowodziowego, sprzęt ratownictwa drogowego i technicznego, ratownictwa medycznego, ratownictwa chemicznego, ekologicznego oraz wysokościowego.

W ramach tego programu w dniu 27 grudnia 2018 r. w Komedzie Powiatowej PSP w Rypinie odbyło się spotkanie z Przedstawicielami Jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych wchodzących w skład Krajowego Systemu Ratowniczo - Gaśniczego z terenu powiatu rypińskiego, podczas którego Komendant Powiatowy st. bryg. Grzegorz Łydkowski wraz ze swoim zastępcą mł. bryg. Andrzejem Góreckim przekazali karty lojalnościowe dla uprawnionych druhów.

 

 

 

 

Życzenia świąteczno-noworoczne Komendanta Głównego PSP


Życzenia świąteczno-noworoczne Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Joachima Brudzińskiego


Życzenia świąteczno-noworoczne Sekretarza Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Jarosława Zielińskiego

Spotkanie opłatkowe w Rypinie

19 grudnia 2018 r. w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Rypinie odbyło się spotkanie opłatkowe. W spotkaniu wzięli udział funkcjonariusze, pracownicy cywilni, emeryci Komendy Powiatowej PSP w Rypinie oraz zaproszeni goście w osobach: st. bryg. Sławomir Herbowski – Zastępca Kujawsko – Pomorskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej, Paweł Grzybowski – Burmistrz Miasta Rypin, Jarosław Sochacki – Starosta Rypiński, Zastępca Komendanta Powiatowego Policji mł. insp. Mirosław Dąbrowski, ks. Mariusz Stasiak – kapelan strażaków Państwowej Straży Pożarnej Województwa Kujawsko - Pomorskiego, ks. infułat Marek Smogorzewski Proboszcz Parafii Świętego Stanisława Kostki w Rypinie, ks. Kanonik Andrzej Krasiński Proboszcz Parafii Świętej Trójcy w Rypinie, dh Jan Pankowski Prezes Powiatowy ZOSP w Rypinie.
Komendant podziękował strażakom za zaangażowanie w przeprowadzonych akcjach, a także w pracach na rzecz tutejszej jednostki oraz złożył wszystkim zgromadzonym i przybyłym na spotkanie i ich rodzinom życzenia Bożonarodzeniowe.

 

 

SZKOLENIE POCZTÓW SZTANDAROWYCH JEDNOSTEK OCHOTNICZYCH STRAŻY POŻARNYCH POWIATU RYPIŃSKIEGO

8 grudnia 2018 roku w siedzibie Komendy Powiatowej PSP w Rypinie odbyło się szkolenie z zakresu musztry dla składów pocztów sztandarowych i dowódców uroczystości dla druhów Jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu powiatu rypińskiego. Zajęcia obejmowały wykład teoretyczny oraz ćwiczenia praktyczne podczas których doskonalono musztrę min. z zakresu defilady pododdziałów pożarniczych oraz zachowania składów pocztów sztandarowych w trakcie strażackich uroczystości.

Szkolenie przeprowadził Dowódca Jednostki Ratowniczo - Gaśniczej w Rypinie mł. bryg. Dariusz Łęgosz.

 

 

 

 

NOWY ZASTĘPCA KOMENDANTA POWIATOWEGO PSP W RYPINIE

W dniu 22 listopada 2018 roku w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej  w Rypinie odbył się uroczysty apel z okazji przyjęcia obowiązków na stanowisku Zastępcy Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Rypinie oraz przyjęcia obowiązków na stanowisku Dowódcy Jednostki Ratowniczo - Gaśniczej PSP w Rypinie.

Podczas apelu Kujawsko-Pomorski Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej nadbryg. Janusz Halak odebrał meldunek o powołaniu na stanowisko Zastępcy Komendanta Powiatowego PSP od mł. bryg. Andrzeja Góreckiego oraz meldunek               o mianowaniu na stanowisko Dowódcy Jednostki Ratowniczo - Gaśniczej PSP w Rypinie od mł. bryg. Dariusza Łęgosz.

Podczas uroczystości ogn. Radosław Fodrowski z okazji 100 - lecia odzyskania niepodległości otrzymał awans na wyższy stopień służbowy oraz za wzorowe wykonywanie zadań służbowych i szczególne osiągnięcia w służbie nagrodę pieniężną Kujawsko - Pomorskiego Komendanta Wojewódzkiego otrzymał st. asp. Krzysztof Filipski.

Uroczystość była również okazją do przekazania dla Jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Długiem łodzi ratowniczej 6-cio osobowej wraz z przyczepą i silnikiem zaburtowym którą zakupiono ze środków Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Akt przekazania wręczył Prezesowi OSP w Długiem dh Leszkowi Gurzkowskiemu Kujawsko - Pomorski Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej nadbryg. Janusz Halak, Dyrektor Biura Wojewody Kujawsko - Pomorskiego Pan Tomasz Łapisz oraz Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Rypinie st. bryg. Grzegorz Łydkowski

W uroczystości udział wzięli:
nadbryg. JANUSZ HALAK – Kujawsko – Pomorski Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej
• mł. bryg. JACEK KACZMAREK - Zastępca Kujawsko - Pomorskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej

•  TOMASZ ŁAPISZ - Dyrektor Biura Wojewody Kujawsko - Pomorskiego

•   bryg. ROBERT WIŚNIEWSKI– Komendant Miejski Państwowej Straży Pożarnej we

Włocławku.

•  insp. PAWEŁ CICHACKI - Komendant Powiatowy Policji

•  PAWEŁ GRZYBOWSKI - Burmistrz Miasta Rypin

•  PIOTR CZARNECKI - Wicestarosta Powiatu Rypińskiego

•  KRZYSZTOF CEGŁOWSKI - Przewodniczący Rady Powiatu

•  DARIUSZ GÓRSKI - Wójt Gminy Wąpielsk

•  dh JAN PANKOWSKI - Prezes ZOP ZOSP RP w Rypinie

•  dh GRZEGORZ DZIERŻYŃSKI - Prezes OSP w Wąpielsku

FILM

 

 

Zakończenie szkolenia podstawowego strażaków-ratowników OSP w KP PSP w Rypinie

16 listopada 2018 r. zakończyło się organizowane przez KP PSP w Rypinie  „Szkolenie podstawowe strażaków ratowników OSP”.  Realizowane ono było  w systemie weekendowym, w miesiącach wrzesień, październik i listopad br. Wzięli w nim udział druhowie i druhny  z jednostek OSP z terenu powiatu rypińskiego. Celem szkolenia było przygotowanie strażaków do wykonywania podstawowych czynności ratowniczo- gaśniczych w tym do samodzielnego wykonywania założonych czynności w ramach zastępu. Szkolenie obejmowało 126 godzin zajęć, których tematyka dotyczyła min: pracy w  sprzęcie ochrony dróg oddechowych, działań prowadzonych podczas pożarów,  powodzi, obsługi specjalistycznych urządzeń ratowniczych, sprawianie drabin, prowadzenia korespondencji radiowej, obsługi narzędzi hydraulicznych, ewakuacji osób poszkodowanych z pojazdów w czasie wypadków drogowych oraz ogólnych zasad udzielania kwalifikowanej pierwszej pomocy. Ponadto strażacy uczestniczący w szkoleniu przeszli test w komorze dymowej znajdującej się w Ośrodku Szkolenia Komendy Wojewódzkiej PSP w Łubiance przygotowujący oraz sprawdzający umiejętności ratowników podczas prowadzenia działań ratowniczo-gaśniczych w sprzęcie ochrony dróg oddechowych w przypadku występowania dużych obciążeń psychofizycznych (brak widoczności, zadymienie, wysoka temperatura, ograniczona przestrzeń, silny hałas).

13 października br. komisja egzaminacyjna powołana przez Kujawsko - Pomorskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej przeprowadziła egzamin teoretyczny i praktyczny, który pozytywnie zaliczyło  31 druhów (w tym 2 kobiety Ukończenie m.in. powyższego szkolenia, posiadanie aktualnych badań lekarskich i ubezpieczenia pozwala strażakom ratownikom z jednostek OSP na bezpośredni udział w działaniach ratowniczych.

 


Jest porozumienie MSWiA i związków zawodowych funkcjonariuszy

 

W czwartek (8 listopada br.) minister Joachim Brudziński i przedstawiciele strony społecznej podpisali porozumienie kończące akcję protestacyjną. W ramach wypracowanej umowy od 1 stycznia 2019 r. funkcjonariusze służb podległych MSWiA otrzymają podwyżkę w kwocie 655 zł brutto. Kolejna podwyżka w kwocie 500 zł brutto nastąpi od 1 stycznia 2020 r. MSWiA zobowiązało się do rezygnacji z wymogu ukończonych 55 lat przy przechodzeniu na emeryturę. Funkcjonariusze będą też mieli prawo do pełnopłatnych nadgodzin.

Jak zadeklarowali przedstawiciele strony związkowej zawarte dziś porozumienie kończy akcję protestacyjną, która trwała w służbach od lipca tego roku. Szef MSWiA Joachim Brudziński podkreślił, że wypracowany dziś kompromis musiał pogodzić postulaty funkcjonariuszy i możliwości budżetowe państwa.

Ze strony społecznej porozumienie podpisali: Krzysztof Hetman - Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Pracowników Pożarnictwa, Krzysztof Oleksak - Związek Zawodowy Strażaków „Florian”, Rafał Jankowski - Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Policjantów, Marcin Kolasa - Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Funkcjonariuszy Straży Granicznej, Krzysztof Andura - Krajowa Sekcja Pożarnictwa NSZZ „Solidarność".

Podwyżka o 655 zł brutto w 2019 r. oraz o 500 zł brutto w 2020 r.

W toku negocjacji ustalono, że funkcjonariusze służb MSWiA otrzymają od początku przyszłego roku po 655 zł brutto podwyżki, co spowoduje wzrost wielokrotności tzw. kwoty bazowej o 0,43. Przypominamy, że początkowo MSWiA proponowało od 1 stycznia 2019 r. podwyżkę w kwocie 309 zł, a od 1 lipca 2019 r. w kwocie 253 zł brutto.

Porozumienie zakłada też, że funkcjonariusze otrzymają kolejną podwyżkę w kwocie 500 zł brutto – od 1 stycznia 2020 r.

Pełnopłatne nadgodziny dla wszystkich funkcjonariuszy MSWiA

Kolejny postulat przedstawicieli związków dotyczył rozliczania tzw. nadgodzin. Wymiar czasu służby funkcjonariuszy wynosi 40 godzin tygodniowo w przyjętym okresie rozliczeniowym. Należność za ponadwymiarowy czas służby - tzw. nadgodziny, wypłacane są obecnie tylko strażakom w wysokości 60 proc. stawki za jedną nadgodzinę. W Policji, Straży Granicznej i SOP możliwy jest jedynie odbiór wolnego za wypracowane nadgodziny.

Zgodnie z zawartym dziś porozumieniem - od 1 lipca 2019 r. zostanie wprowadzona odpłatność w wysokości 100 proc. stawki godzinowej dla wszystkich policjantów, strażaków, strażników granicznych i funkcjonariuszy SOP. Początkowo zastosowany będzie 6-miesięczny okres rozliczania nadgodzin. Kwestia ustalenia okresu rozliczeniowego na kolejne lata będzie przedmiotem dalszego dialogu.

Rezygnacja z wymogu ukończonych 55 lat przy przechodzeniu na emeryturę

Przypominamy, że 1 stycznia 2013 r. rząd PO-PSL wprowadził nowe regulacje dotyczące emerytur funkcjonariuszy, którzy wstąpili do służby po 31 grudnia 2012 r. Funkcjonariuszom tym miała przysługiwać emerytura mundurowa, gdy w dniu zwolnienia ze służby będą mieli ukończone 55 lat i co najmniej 25 lat służby. Dotychczas musiały być spełnione łącznie te dwa warunki.

Ministerstwo i strona społeczna zgodziły się na rezygnację z wymogu ukończenia 55 lat. Oznacza to pozostawienie tylko jednego wymogu do przejścia na emeryturę, czyli co najmniej 25 lat służby. Zmiana wejdzie w życie od 1 lipca 2019 r.

Dodatkowe zachęty do pozostawania w służbie

Zarówno MSWiA jak i stronie związkowej zależy, aby doświadczeni funkcjonariusze jak najdłużej zostawali w służbie. Dlatego MSWiA zaproponowało, że zostaną przygotowane rozwiązania umożliwiające przyznawanie dodatkowych należności pieniężnych dla doświadczonych funkcjonariuszy. Dotyczyłoby to osób, które nabyły prawa do emerytury i posiadają co najmniej 25 lat służby.

Pozostałe ustalenia MSWiA i strony społecznej

Przedstawiciele strony społecznej wezmą czynny udział w opracowaniu nowego wieloletniego programu rozwoju formacji MSWiA na lata 2021-2024 ze szczególnym uwzględnieniem potrzeby zwiększenia podwyżek uposażeń

W kwestii postulatu związanego z artykułem 15a ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy strony ustaliły, że pozostają przy rozbieżnych stanowiskach, jednak deklarują wolę rozwiązania problemu do końca 2019 r. Chodzi tu o zasady przejścia na emeryturę dla funkcjonariuszy przyjętych do służby w okresie po 1 stycznia 1999 r. i przed 1 października 2003 r.

 

Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa!”, to ogólnopolska kampania edukacyjno-informacyjna na temat zagrożeń związanych z możliwością powstania pożarów w mieszkaniach lub domach jednorodzinnych oraz zatruciem tlenkiem węgla.

Znalezione obrazy dla zapytania czujka na straży twojego bezpieczeństwa

więcej informacji

 

ZDARZENIA

09.11.2018 r.  - BUDYNEK GOSPODARCZY

W dniu 09 listopada ok. godz. 8:37 wpłynęło zgłoszenie o palącym się budynku mieszkalnym w m. Rusinowo gm. Rypin. Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano część produkcyjną budynku, w którym znajduje się malarnia proszkowa akcesoriów metalowych objętą pożarem. Brak osób poszkodowanych. Prąd odłączony przez pracowników przez wyłączenie głównego wyłącznika. Pracownicy próbowali ugasić pożar przy pomocy podręcznego sprzętu gaśniczego. Po zabezpieczeniu miejsca zdarzenia ratownicy zabezpieczeni w sprzęt OUO podali dwa prądy wody w natarciu na objętą pożarem część produkcyjną obiektu. Z chwilą przybycia na miejsce pierwszych zastępów OSP wprowadzono jeden prąd piany ciężkiej. W czasie prowadzenia działań dwóch pracowników poinformowało, że źle się czują. Na miejsce zdarzenia zadysponowano ZRM, a osobom poszkodowanym podano tlen i udzielono wsparcia psychicznego. Po przyjeździe ZRM zostali oni przekazani ratownikom medycznym, po czym zostali zabrani do szpitala. Po zlokalizowaniu pożaru za pomocą wentylatora osiowego zastosowano wentylację w celu oddymienia pomieszczeń. W dachu budynku wykonano otwór wentylacyjny. Przy pomocy kamery termowizyjnej sprawdzono wszystkie pomieszczenia czy nie występują zarzewia ognia. Na tym zakończono działania. W działaniach udział brały Zastępy OSP Kowalki, Sadłowo, Wąpielsk, Długie oraz trzy samochody z KP PSP w Rypinie.

 

08.11.2018 r. - SAMOCHÓD OSOBOWY

W dniu 08 listopada ok godz. 15:20 wpłynęło zgłoszenie o palącym się samochodzie osobowym w m. Urszulewo gm. Skrwilno. Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano samochód osobowy Peugeot całkowicie objęty pożarem. Kobieta podróżująca samochodem opuściła pojazd. Po zabezpieczeniu miejsca zdarzenia ratownicy w sprzęcie OUO podali jeden prąd gaśniczy piany ciężkiej na palący się samochód gasząc pożar. Po ugaszeniu pożaru przy użyciu wózka widłowego z pobliskiego tartaku spalony samochód przemieszczono na pobocze, usuwając z jezdni pozostałości. Na tym działania zakończono. W działaniach udział brał Zastęp OSP Rogowo i dwa samochody z KP PSP  w Rypinie.


 

20 lat pracy i służby

8 listopada 2018 roku st. ogn. Marcin Olszewski dyspozytor w Komendzie PSP w Rypinie obchodził 20-lecie pracy i służby.

Z tej okazji w dniu 8 listopada podczas zmiany służbowej Komendant Powiatowy PSP st. bryg. Grzegorz Łydkowski wraz  z pracownikami Komendy podziękował za dotychczasową pracę i służbę, wręczył list gratulacyjny st. ogn. Marcinowi Olszewskiemu.

Życzymy dalszych sukcesów w życiu zawodowym i prywatnym.

 

SPOTKANIE Z ADMINISTRATORAMI BUDYNKÓW MIESZKALNYCH

W dniu 30 listopada 2018 roku w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Rypinie odbyło się spotkanie pod hasłem "Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa" z administratorami budynków mieszkalnych wielorodzinnych w powiecie rypińskim. Spotkanie otworzył Komendant Powiatowy PSP w Rypinie st. bryg. Grzegorz Łydkowski

Tematyką spotkania było omówienie zagadnień związanych z zagrożeniami podczas okresu grzewczego w kontekście obowiązków ustawowych nałożonych na administratorów budynków mieszkalnych wielorodzinnych, które omówił starszy specjalista ds. kontrolo - rozpoznawczych st. kpt. Mirosław Ochoński oraz tematykę zdarzeń jakie miały miejsce w budynkach mieszkalnych za lata 2017 - 2018 omówił Dowódca Jednostki Ratowniczo - Gaśniczej w Rypinie mł. bryg. Andrzej Górecki.


 

Przekazanie samochodu do OSP Długie

 

W dniu 13 października 2018 roku w Długiem (gm.Wąpielsk) odbyła się uroczystość przekazania średniego samochodu ratowniczo - gaśniczego VOLVO FLD 3C GBA 3/16. Na uroczystość przybyło wielu gości, a wśród nich m.in.: Starosta Rypiński, Zgórzyński Zbigniew, Burmistrz Miasta Rypin Paweł Grzybowski, Przewodniczący Rady Miasta Jarosław Sochacki, Wójt Gminy Wąpielsk Dariusz Górski, Przewodniczący Rady Gminy Tomasz Czajkowski, Komendant Powiatowy Policji w Rypinie insp. Paweł Cichacki, prezes ZOP ZOSP RP we Rypinie dh Jan Pankowski, zaś Państwową Straż Pożarną reprezentował Zastępca Kujawsko-Pomorskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Sławomir Herbowski, Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Rypinie st. bryg. Grzegorz Łydkowski wraz z funkcjonariuszami Komendy Powiatowej PSP w Rypinie oraz Komendant Miejski PSP we Włocławku bryg. Robert Wiśniewski. Na uroczystość przybyły także liczne delegacje zaprzyjaźnionych OSP wraz z pocztami sztandarowymi, przedstawiciele współpracujących służb i instytucji oraz sympatycy, sponsorzy i lokalna społeczność. Podczas uroczystości uroczyście przekazano kluczyki do nowego samochodu dla jednostki OSP Długie, który został poświęcony przez proboszcza Parafii Strzygi ks. Macieja Jastrzębskiego oraz proboszcza Parafii w Radzikach Dużych ks. Jacka Dudkiewicza. W podziękowaniu za przybycie gościom wręczono pamiątkowe statuetki.

Całkowity koszt zakupu samochodu to 796.000 z czego 700.000 to dofinansowanie z Ministerstwa Sprawiedliwości oraz 96.000 to wkład Gminy Wąpielsk.

Nagroda Komendanta Głównego PSP

12 października 2018 r. podczas zmiany służbowej, za wzorowe wykonywanie obowiązków służbowych nagrodę Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej gen.brygadiera Leszka Suskiego otrzymał mł. bryg. Dariusz Łęgosz – Zastępca Dowódcy Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej. Uroczystego wręczenia wyróżnienia dokonał Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Rypinie st.bryg. Grzegorz Łydkowski.

Przekazanie sprzętu zakupionego ze środków Funduszu Sprawiedliwości

5 października br. w siedzibie Urzędu Gminy w Brzuzem nastąpiło oficjalne przekazanie sprzętu, ratującego ludzkie życie, zakupionego ze środków Funduszu Sprawiedliwości. Uroczystość była finalnym etapem wcześniejszych działań, które rozpoczęły się zaproszeniem Ministra Sprawiedliwości dla jednostek samorządu terytorialnego do składania wniosków w ramach programu wsparcia i rozwoju systemu instytucjonalnego pomocy osobom pokrzywdzonym przestępstwem i świadkom oraz realizacji przez jednostki sektora finansów publicznych zadań ustawowych związanych z ochroną interesów osób pokrzywdzonych przestępstwem i świadków oraz likwidacją skutków pokrzywdzenia przestępstwem na rok 2018.

Program wsparcia z Funduszu Sprawiedliwości dla Ochotniczych Straży Pożarnych realizowany jest we współpracy z Państwową Strażą Pożarną. Dzięki wsparciu z funduszu dla Jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych zakupiono wyposażenia i urządzenia ratownictwa, niezbędne do udzielenia pomocy poszkodowanym bezpośrednio na miejscu zdarzenia m.in. noże do cięcia pasów, piły ratownicze, nożyce hydrauliczne do cięcia pedałów, defibrylatory, zestawy medyczne i techniczne do ratowania zdrowia i życia oraz inny sprzęt.
Zakupiony sprzęt przekazano poszczególnym jednostkom w trakcie uroczystości.

W uroczystości wzięli udział

Dowódca Jednostki Ratowniczo - Gaśniczej w Rypinie mł. bryg. Andrzej Górecki

 • Wójt Gminy Brzuze Jan Koprowski
 • · Prezesi i Naczelnicy Poszczególnych Jednostek OSP

Zadanie było realizowane w 99% ze środków Funduszu Sprawiedliwości oraz w 1% ze środków budżetu Gminy Brzuze.
Pozyskany i przekazywany sprzęt z podziałem na jednostki:

OSP Dobre
1. Zestaw ratownictwa medycznego R1 (torba ratownicza, nosze typu deska, szyny typu Kramera )

2. Butla na sprężone powietrze o pojemności 6 l – 2 szt.

3. Piła ratownicza do szyb klejonych

4. Osłona zabezpieczająca poszkodowanego

5. Zestaw pokrowców ochronnych na ostre krawędzie

6. Zestaw uniwersalnych podpór i klinów do stabilizacji pojazdów

7. Pilarka do drewna

8. Detektor napięcia

9. Bosak dielektryczny

10. Parawan do osłony miejsca wypadku

OSP Giżynek

1. Bosak dielektryczny

2. Butla na sprężone powietrze o pojemności 6 l – 2 szt.

3. Piła ratownicza do szyb klejonych

4. Osłona zabezpieczająca poszkodowanego

5. Zestaw pokrowców ochronnych na ostre krawędzie

6. Zestaw uniwersalnych podpór i klinów do stabilizacji pojazdów

7. Pilarka do drewna

8. Detektor napięcia

9. Defibrylator AED

10. Wysokościowe poduszki powietrzne z osprzętem

11. Parawan do osłony miejsca wypadu

12. Plandeka wielofunkcyjna

OSP Trąbin

1. Zbijak do szyb hartowanych

2. Nóż do pasów  bezpieczeństwa

3. Pilarka do drewna

4. Latarka akumulatorowa - 6 szt.

5. Plandeka wielofunkcyjna


Ćwiczenia - LOTOS 2018

22 września 2018 r. (piątek) odbyły się ćwiczenia praktyczne dla jednostek Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego z terenu powiatu rypińskiego na terenie Bazy paliw Lotos Terminale S.A. , przy ul. Dworcowa 27 w Rypinie.

Scenariusz ćwiczeń zakładał:

Około godziny 17:00 w trakcie rozładunku benzyny bezołowiowej z cysterny kolejowej do zbiorników podziemnych z niewiadomych przyczyn dochodzi do uszkodzenia jednego z przewodów paliwowych i niekontrolowanego wycieku około 5-6 m3 paliwa.Pracownicy LOTOS Terminale S.A. podejmują nieudaną próbę zatrzymania wycieku. Podczas tej operacji dochodzi do zapalenia się par rozlanego paliwa. W wyniku pożaru jeden z nich doznaje obrażeń ciała tj. oparzeń II stopnia obu kończyn górnych i twarzy. Znajdujący się w firmie pracownicy zakładu i/lub firm spedycyjnych/ ochrony obiektu podejmują nieskuteczną próbę ugaszenia pożaru oraz ewakuują osobę poszkodowaną. O godzinie 17:05 kierownik zakładu poleca zgłosić pracownikowi ochrony informację o zaistniałym zdarzeniu do stanowiska kierowania PSP w Rypinie. Dyżurny SKKP po przyjęciu zgłoszenia dysponuje w pierwszej kolejności na miejsce zdarzenia 4 zastępy z JRG Rypin, AP-250 i przyczepkę rat. chem-ekol. oraz 2 zastępy z OSP (Kowalki, Sadłowo). Na polecenie KAR-a dysponowane są pozostałe siły biorące udział w ćwiczeniu. Przybyłe na miejsce zastępy PSP i OSP przystępują do ewakuacji osób poszkodowanych, oraz udzielenia im pomocy poza strefą niebezpieczną oraz prowadzą działania gaśnicze polegające na podaniu 2 prądów piany w natarciu z działek wodno - pianowych znajdujących się na pojazdach pożarniczych. Dodatkowo dla ochrony sąsiadujących budynków ustawiono dwie kurtyny wodne. W ćwiczeniach udział brało 4 zastępów z Komendy Powiatowej PSP w Rypinie oraz 9 zastępów Ochotniczych Straży Pożarnych (OSP Kowalki, OSP Sadłowo, OSP Długie, OSP Giżynek, OSP Wąpielsk, OSP Radziki Duże, OSP Skrwilno, OSP Rogowo, OSP Stępowo, łącznie 53 strażaków.

LIST MINISTRA JOACHIMA BRUDZIŃSKIEGO

Przekazanie sprzętu zakupionego ze środków Funduszu Sprawiedliwości

20 września br. w siedzibie Urzędu Gminy w Skrwilnie nastąpiło oficjalne przekazanie sprzętu ratującego ludzkie życie zakupionego ze środków Funduszu Sprawiedliwości. Uroczystość była finalnym etapem wcześniejszych działań, które rozpoczęły się zaproszeniem Ministra Sprawiedliwości dla jednostek samorządu terytorialnego  do składania wniosków w ramach programu wsparcia i rozwoju systemu instytucjonalnego pomocy osobom pokrzywdzonym przestępstwem i świadkom oraz realizacji przez jednostki sektora finansów publicznych zadań ustawowych związanych z ochroną interesów osób pokrzywdzonych przestępstwem i świadków oraz likwidacją skutków pokrzywdzenia przestępstwem na rok 2018.

Program wsparcia z Funduszu Sprawiedliwości dla Ochotniczych Straży Pożarnych realizowany jest we współpracy z Państwową Strażą Pożarną. Dzięki wsparciu z funduszu dla Jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych zakupiono wyposażenia i urządzenia ratownictwa, niezbędne do udzielenia pomocy poszkodowanym bezpośrednio na miejscu zdarzenia m.in. noże do cięcia pasów, piły ratownicze, nożyce hydrauliczne do cięcia pedałów, defibrylatory,  zestawy medyczne R1 i techniczne do ratowania zdrowia i życia oraz inny sprzęt.

Zakupiony sprzęt przekazano poszczególnym jednostkom w trakcie uroczystości. W ceremonii wzięli udział:

- Kujawsko - Pomorski Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej  nadbryg. Janusz Halak

- Komendant Powiatowy PSP w Rypinie st. bryg. Grzegorz Łydkowski

- Wójt Gminy Skrwilno Dariusz Kolczyński

- Przewodniczący Rady Gminy Skrwilno Robert Celebucki,

- Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Rypinie dh Jan Pankowski

- Prezes Gminny Związku Ochotniczych Straży Pożarnych dh Jan Góralczyk

- Prezesi i Naczelnicy poszczególnych Jednostek OSP gminy Skrwilno

Zadanie było realizowane w 99% ze środków Funduszu Sprawiedliwości oraz w 1% ze środków budżetu Gminy Skrwilno.

Pozyskany i przekazywany sprzęt z podziałem na jednostki:

OSP Skrwilno

 • Zestaw ratownictwa medycznego R1 (torba ratownicza, nosze typu deska, szyny typu Kramera )
 • Nożyce hydrauliczne do cięcia pedałów
 • Zbijak do szyb hartowanych
 • Piła ratownicza do szyb klejonych
 • Zabezpieczenie poduszki powietrznej kierowcy i pasażera
 • Agregat prądotwórczy

OSP Kotowy

 • Zestaw ratownictwa medycznego R1 (torba ratownicza, nosze typu deska, szyny typu Kramera )

 • Zbijak do szyb hartowanych

OSP Przywitowo

 • Zbijak do szyb hartowanych
 • Zestaw ratownictwa medycznego R1 (torba ratownicza, nosze typu deska, szyny typu Kramera )

OSP Okalewo

 • Zbijak do szyb hartowanych

OSP Urszulewo

 • Zbijak do szyb hartowanych

Informacja

W związku z pojawieniem się nowego oznakowania  na przejazdach kolejowych postanowiliśmy przybliżyć w jaki sposób i kiedy można z niego skorzystać oraz jak może to być pomocne podczas zdarzeń na torowiskach.

Na każdym przejeździe kolejowo - drogowym zostały zamieszczone żółte naklejki, które znaleźć możemy od wewnętrznej strony na krzyżach św. Andrzeja, szlabanach lub urządzeniach służących do ich opuszczania. Znajduje się na nich indywidualny numer przejazdu kolejowo-drogowego oraz telefony alarmowe. W przypadku awarii auta na przejeździe lub wypadku, w którym pojazdy znalazły się na torowisku należy zadzwonić na nr 112 lub podane na naklejce numery telefonów i podać indywidualny numer przejazdu. Umożliwi to precyzyjnie określenie jego miejsca, a pracownicy kolei wstrzymają ruch pociągów na danej trasie. Na zdjęciu widoczny jest przejazd kolejowo - drogowy w Rypinie przy ul. Mławskiej. Pamiętajmy, to oznakowanie i wiedza o nim może komuś uratować życie.

 

25 lat pracy i służby

19 września 2018 roku st. ogn. Sławomir Piotrowski dowódca zastępu oraz st. ogn. Rafał Orędowski starszy operator sprzętu specjalnego w Komendzie PSP w Rypinie obchodzili 25-lecie pracy i służby.

Z tej okazji w dniu 19 września Komendant Powiatowy PSP st. bryg. Grzegorz Łydkowski wraz  z pracownikami Komendy podziękował za dotychczasową pracę i służbę, wręczył listy gratulacyjne st. ogn. Sławomiraowi Piotrowskiemu oraz st. ogn. Rafałowi Orędowskiemu.

Życzymy dalszych sukcesów w życiu zawodowym i prywatnym.

Przekazanie sprzętu zakupionego ze środków Funduszu Sprawiedliwości

14 września br. w siedzibie Urzędu Gminy w Rypinie nastąpiło oficjalne przekazanie sprzętu, ratującego ludzkie życie, zakupionego ze środków Funduszu Sprawiedliwości. Uroczystość była finalnym etapem wcześniejszych działań, które rozpoczęły się zaproszeniem Ministra Sprawiedliwości dla jednostek samorządu terytorialnego do składania wniosków w ramach programu wsparcia i rozwoju systemu instytucjonalnego pomocy osobom pokrzywdzonym przestępstwem i świadkom oraz realizacji przez jednostki sektora finansów publicznych zadań ustawowych związanych z ochroną interesów osób pokrzywdzonych przestępstwem i świadków oraz likwidacją skutków pokrzywdzenia przestępstwem na rok 2018.

Program wsparcia z Funduszu Sprawiedliwości dla Ochotniczych Straży Pożarnych realizowany jest we współpracy z Państwową Strażą Pożarną. Dzięki wsparciu z funduszu dla Jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych zakupiono wyposażenia i urządzenia ratownictwa, niezbędne do udzielenia pomocy poszkodowanym bezpośrednio na miejscu zdarzenia m.in. noże do cięcia pasów, piły ratownicze, nożyce hydrauliczne do cięcia pedałów, defibrylatory, zestawy medyczne i techniczne do ratowania zdrowia i życia oraz inny sprzęt.
Zakupiony sprzęt przekazano poszczególnym jednostkom w trakcie uroczystości.

W uroczystości wzięli udział

Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Rypinie st. bryg. Grzegorz Łydkowski

 • · Wójt Gminy Rypin Janusz Tyburski
 • · Prezesi i Naczelnicy Poszczególnych Jednostek OSP

Zadanie było realizowane w 99% ze środków Funduszu Sprawiedliwości oraz w 1% ze środków budżetu Gminy Rypin.
Pozyskany i przekazywany sprzęt z podziałem na jednostki:

OSP Godziszewy
1. Pilarka do drewna
2. Latarka akumulatorowa – 6 szt.

OSP Kowalki

1. Defibrylator

2. Butla na sprężone powietrze o pojemności 6 l – 2 szt.

3. Bosak dielektryczny 1 szt.

4. Zestaw uniwersalnych podpór i klinów do stabilizacji pojazdów

5. Latarka akumulatorowa – 4 szt.

6. Zestaw pokrowców ochronnych na ostre krawędzie

OSP Sadłowo

1. Defibrylator

2. Butla na sprężone powietrze o pojemności 6 l – 2szt.

3. Bosak dielektryczny 1 szt.

4. Zestaw uniwersalnych podpór i klinów do stabilizacji pojazdów

5. Latarka akumulatorowa – 4 szt.

6. Zestaw pokrowców ochronnych na ostre krawędzie

OSP Stępowo

1. Agregat prądotwórczy

2. Przenośny zestaw oświetleniowy

3. Latarka akumulatorowa – 4 szt.

OSP Zakrocz

1. Agregat prądotwórczy

2. Latarka akumulatorowa – 4 szt.

OSP Rypałki

1. Przenośny zestaw oświetleniowy

2. Pilarka do drewna

3. Latarka akumulatorowa – 4 szt.

20 lat pracy i służby

11 września 2018 roku ogn. Artur Dudkiewicz starszy ratownik- kierowca  w Komendzie PSP w Rypinie obchodził 20-lecie pracy i służby.

Z tej okazji w dniu 11 września Komendant Powiatowy PSP st. bryg. Grzegorz Łydkowski wraz  z pracownikami Komendy podziękował za dotychczasową pracę i służbę, wręczył list gratulacyjny ogn. Arturowi Dudkiewiczowi

Życzymy dalszych sukcesów w życiu zawodowym i prywatnym.

Dożynki Powiatowe 2018

W dniach 7 - 9 września na obiektach Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Rypinie  odbyły się Dożynki Powiatowe połączone z XXVIII Targami Rypin Agra. Uroczystości dożynkowe rozpoczął przemarsz barwnego korowodu z udziałem orkiestry dętej Zespołu Szkół Nr 5 im. ks. Jana Twardowskiego w Rypinie, pocztów sztandarowych, przedszkolaków miejskich przedszkoli w strojach regionalnych, wieńców dożynkowych, rolników wraz ze starostami dożynek, władz rządowych i samorządowych, przedsiębiorców, organizacji pozarządowych i zaproszonych gości min. Zastępca Kujawsko Pomorskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Sławomira Herbowskiego oraz Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Rypinie st. bryg. Grzegorza Łydkowskiego. Wszystkich zgromadzonych podczas święta plonów przywitali gospodarze uroczystości: Zbigniew Zgórzyński – Starosta Rypiński oraz Paweł Grzybowski – Burmistrz Miasta Rypin. Głos zabrali również zaproszeni na uroczystości goście w tym Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jan Krzysztof Ardanowski, który objął honorowym patronatem tegoroczne dożynki.

Centralnym punktem uroczystości była msza święta dziękczynna, o którą w imieniu rolników poprosili starostowie dożynek Pan Andrzej Meller  oraz Pani Iwona Śliwińska. Liturgię koncelebrowali ks. Infułat Marek Smogorzewski – Dziekan Dekanatu Rypińskiego oraz ks. Kanonik Andrzej Krasiński – Proboszcz Parafii św. Trójcy w Rypinie. Homilię do zgromadzonych wygłosił ks. Infułat Marek Smogorzewski.

TURNIEJ STRAŻACKI W PIŁCE NOŻNEJ

W dniu 31.08.2018 r. w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Rypinie odbył się Turniej zmianowy o Puchar Komendanta Powiatowego w Rypinie.

W turnieju udział brały cztery drużyny  utworzone ze zmian służbowych oraz Komendy Powiatowej PSP w Rypinie. Gościnie zagrali także emeryci Komendy Powiatowej PSP w Rypinie. Skład drużyn przedstawiał się następująco:

Drużyna A

Górecki Andrzej, Wąsicki Radosław, Kierkowski Andrzej, Żbikowski Zbigniew, Czarnecki Marcin, Pankowski Rafał, Piotrowski Sławomir, Chudowolski Grzegorz, Muranowski Marcin

Drużyna B

Okraszewski Janusz, Fodrowski Radosław, Orędowski Rafał, Łęgosz Dariusz, Dudkiewicz Artur, Raczkowski Rafał, Siudowski Jacek, Bieżuński Jarosław, Lutkiewicz Rafał

Drużyna C

Murawski Marek, Górecki Tomasz, Filipski Krzysztof, Meller Krzysztof, Budka Grzegorz, Sowiński Krystian, Jastrzębski Sławomir, Grabowski Zbigniew

Drużyna D

Nowiński Cezary, Kurowski Artur, Stefański Tomasz, Błażejczyk Mirosław, Szrull Andrzej, Dąbrowski Paweł, Trojakowski Michał, Matyjasik Sławomir, Kaniewski Arkadiusz

Po zaciętej rywalizacji klasyfikacja końcowa przedstawiała się następująco.

I miejsce - Drużyna B

II miejsce - Drużyna D

III miejsce - Drużyna C

IV miejsce - Drużyna A

Gratulujemy wyników !!!